Najlepszy plakat ekologiczny na świecie powstał w Polsce

Najlepszy ekologiczny plakat na świecie w 2017 roku/Sztafeta / @ Piotr Depta-Kleśta
Sztafeta / @ Piotr Depta-Kleśta

Piotr Depta-Kleśta dostał główną nagrodę Lauri Tarasti w kategorii najlepszy plakat ekologiczny na prestiżowym 20 Lahti International Poster Triennial 2017 w Finlandii. Plakat „Sztafeta” przypomina o potrzebie ratowania przyrody i zawierania umów o klimacie. Jury w plakacie dostrzegło międzynarodową komunikatywność, oraz poczucie humoru, z jakim autor pokazał problem.

Autor jest wykładowcą Akademii Sztuki, asystentem w Pracowni Projektowania Plakatu i Ilustracji na Wydziale Sztuk Wizualnych. Piotr Depta-Kleśta zauważa, że w swoim dziel „Chciał wyrazić absurd sytuacji, która dotyczy trucia powietrza i niekończącego się ciągu przekazywania odpowiedzialności przez kolejne pokolenia i władze światowe. W kontekście zrywania międzynarodowych umów dotyczących ekologii i mniejszej emisji gazów cieplarnianych ten plakat staje się jeszcze bardziej uniwersalny w swoim przekazie, w skali lokalnej i ogólnoświatowej”.

Spośród 2200 nadesłanych plakatów od 700 projektantów z 60 krajów międzynarodowe jury wybrało do wystawy głównej 345 plakatów z 33 krajów. Pokonkursową prezentację oglądać można do 24 sierpnia w Lahti Art Museum w Finlandii.

International Poster Triennial w Lahti to jedno z najważniejszych wydarzeń na mapie projektowania plakatu. Na festiwalu gromadzą się najsławniejsze postaci światowego plakatu.

Taką samą nagrodę za najlepszy plakat ekologiczny w 2014 roku na 19 Lahti International Poster Triennial zdobyła dr Agnieszka Dajczak z AS.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top