Marzenna Nowakowska działaniami budzi tęsknotę za bliskością natury

Marzenna Nowakowska działaniami budzi tęsknotę za bliskością natury
Pixabay / @ thepoorphotographer

Być może dzięki fascynująco podanym naukowym informacjom o zwierzętach ludzie zechcą przeznaczyć nieco więcej miejsca na obszary chronione i korytarze ekologiczne. Powstrzymają się przed rozpylaniem insektycydów. Nie wrzucą do stawu puszki po farbie.

Autorka książki „Safari za progiem domu” Marzenna Nowakowska jest finalistką w kategorii Media konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP – Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Marzenna Nowakowska opowiada zachowaniu zwierząt. Opiera się na odkryciach ekologii behawioralnej i socjobiologii. Popularyzuje to, co fascynuje ją samą, ale przez lata przyświeca jej też inny cel – wsparcie ochrony przyrody.

Ludzie będą chcieli otoczyć opieką tylko to, co polubią, co ich zafascynuje, sprawi, że zatrzymają się na chwilę, by podziwiać i dzielić się tym podziwem ze swoimi bliskimi. Że tylko rozumiejąc potrzeby wielkich drapieżników zechcą odstąpić nieco więcej miejsca na obszary chronione i korytarze ekologiczne, że tylko widząc jak fascynujące jest życie wojsiłków powstrzymają się przed rozpylaniem insektycydów, że zachwyt dla błękitu żab moczarowych sprawi, iż nie wrzucą do stawu puszki po farbie. Społeczeństwo jest gotowe do zmiany, ale musi otrzymać obiektywne, naukowe informacje podane w sposób, który sprawi mu przyjemność.

tłumaczy Marzenna Nowakowska

Wiedzę o dzikich zwierzętach Marzenna Nowakowska przez ponad dekadę popularyzowała na łamach czasopisma VIVA! w dziale Cuda Świata. Współpracowała m.in. z Gazetą Wyborczą, National Geographic, Wiedzą i Życiem, Focusem, Voyage, Polityką. Była prezenterką Dzikiej Polski. Prezentowała „zwierzęce” odkrycia naukowe na wyższych uczelniach Warszawy, Krakowa, Gdańska i Torunia. Wydała książki „Safari za progiem domu”, „Dzikość serca. Wielka Księga Zachowań Zwierząt”, „Zwierzęta Polski”. Była rzeczniczką prasową WWF, prezesowała Polskiemu Stowarzyszeniu Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl i jeździła po Polsce w ramach unijnego projektu „Misja Natura” (LIFE+).

W 2008 roku była laureatką konkursu Popularyzator Nauki w kategorii „dziennikarz, instytucja nienaukowa” wraz z pozostałymi członkami ekipy „Dzikiej Polski”.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top