Dzięki urządzeniu nad którym pracują naukowcy z firmy Nexbio, będzie można bezpośrednio na polu uprawnym przeprowadzać testy wykrywające i analizujące szkodliwe dla roślin mikroorganizmy, co pozwoli zmniejszyć koszty ochrony roślin.
Obecnie środki ochrony roślin stosowane są kiedy rośliny są w początkowej fazie wzrostu i niewiele jest na nich szkodliwych mikroorganizmów. Stosowanie pestycydów ma charakter prewencyjny, ale ginie wtedy dużo mikroorganizmów, również tych pożytecznych.
Firma Nexbio dzięki dobrze wyposażonym laboratorium do badań mikrobiologicznych, potrafi określić jakie mikroorganizmy oraz patogeny są w danym miejscu, dzięki czemu można dobrać odpowiednie dawki środków ochrony roślin.
Takie badania firma chce przenieść bezpośrednio na pola uprawne. Stara się całe laboratorium zmieścić w niewielkim urządzeniu, które będzie dawało możliwość przeprowadzenia pełnej analizy.
Do urządzenia Nexbio przygotowuje odczynniki chemiczne, sprzedawane na wzór kartridży do drukarek. Mają one wystarczać na wykonanie kilkudziesięciu analiz. Gdy taki kartridż się skończy, będzie można kupić kolejny.
Rolnik który zdecyduje się na korzystanie z takiego urządzenia codzienne będzie mógł sprawdzać co się dzieje na polu. W przypadku dużych gospodarstw decyzja o tym, kiedy zastosować środki ochrony roślin i jakie zastosować, ma fundamentalne znaczenie. Jest to nie tylko oszczędność dla kieszeni rolnika, ale również pozytywne działanie na ochronę środowiska.
Za prototyp aparatu spółka otrzymała główną nagrodę wynoszącą 20 tys. euro w największym konkursie startupów w Europie Środkowo-Wschodniej na kongresie nowych technologii infoShare w Gdańsku.
źródło: nexbio.pl