Dzięki fotowoltaice każdy mieć może swoją własną elektrownię słoneczną. Zamontowane panele pozwalają pozyskiwać energię prosto ze słońca. To tak naprawdę najprostsza forma wytwarzania energii elektrycznej. Szacuje się, że w Polsce do 2035 roku udział źródeł odnawialnych w zużyciu energii przekroczy 30% (obecnie wynosi 11%). Sprzyja temu fakt, że z roku na rok liczba instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachach polskich domów jest coraz większa. Jakie korzyści niesie za sobą fotowoltaika?
Darmowy prąd
Energia słoneczna pozyskiwana dzięki panelom fotowoltaicznym jest darmowa. Jedyny koszt to zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. To odnawialne źródło energii, zatem stanowi nieograniczony dostęp. Nie musimy się już zatem martwić o nadchodzące rachunki za prąd, które mają stale wzrastać.
Szybki zwrot kosztów instalacji
Koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnego domu jednorodzinnego waha się od 20 do 30 tys. zł. Jednak po uwzględnieniu wszystkich aspektów tej inwestycji okazuje się, że fotowoltaika jest bardzo opłacalna. Inwestycja w mikroinstalację fotowoltaiczną zwraca się już nawet po 7 latach (po wzięciu pod uwagę dotacji – jeszcze szybciej). Po tym stosunkowo krótkim czasie zaczynamy oszczędzać na prądzie, a rachunki za prąd są bliskie zeru.
Pełna niezależność
Ceny prądu zmieniają się w zależności od polityki gospodarczej państwa oraz sytuacji ekonomicznej na świecie. Na ich wysokość wpływa wiele niezależnych od nas czynników. Niestety, według ekspertów, w następnych latach należy spodziewać się kolejnych podwyżek cen energii elektrycznej. Najlepszym sposobem, aby się przed nimi uchronić jest mikroinstalacja fotowoltaiczna. Dzięki niej wytwarzamy prąd na własny użytek. Możliwość wytwarzania i magazynowania energii ze słońca sprawi natomiast, że nadwyżki wytworzonej energii przechowane będą do czasu, w którym będą one potrzebne.
Ochrona środowiska
Energia pozyskiwana ze słońca to najpopularniejszy rodzaj odnawialnego źródła energii. Wykorzystywana energia ze środowiska naturalnego nie wytwarza dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Panele słoneczne przyczyniają się zatem do ochrony środowiska, chroniąc również i nasze zdrowie przed groźnymi toksynami z kominów.
Dofinansowania i dopłaty do fotowoltaiki
Istnieje szereg możliwości dofinansowań, dzięki którym montaż fotowoltaiki będzie jeszcze bardziej opłacalny. Koszty inwestycji w mikroinstalację można odliczyć od podatku dochodowego. Zasada ta obowiązuje od 2019 roku. Co więcej, dzięki dotacji „Mój Prąd”, instalacja fotowoltaiczna może być nawet o 3 000 zł tańsza.
źródło: materiał prasowy sponsorowany