
Jesienią strategia ochrony polskich mokradeł ma trafić do konsultacji międzyresortowych i społecznych – poinformował wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Resort chce wspierać m.in. tworzenie naturalnych rozlewisk, które mogą być ważne również z punktu widzenia obronności.
Podczas konferencji prasowej Dorożała przekazał, że na początku lipca międzyresortowy zespół przyjął rekomendacje do „Strategii ochrony obszarów wodno-błotnych”. Resort klimatu i środowiska chce, by dokument trafił do konsultacji jesienią, a jego celem ma być m.in. skuteczna ochrona mokradeł i zasobów wodnych.
Wiceminister przypomniał, że dokument ten został poprzednio wypracowany w 2021 r., ale „został (…) wrzucony do szuflady”.
My ten dokument odświeżamy, nadajemy nowy kierunek. Jednym z istotnych aspektów tej zmiany, w ogóle w myśleniu o bezpieczeństwie i też polityce wodnej państwa jest również wykorzystanie naturalnych zasobów, naturalnych terenów wodno-błotnych w terenie przygranicznym.
powiedział
Wykorzystanie mokradeł w obronności może wiązać się z oszczędnościami, gdyż takie inwestycję mogą wymagać jedynie wykorzystania już dostępnej przestrzeni „przez lekką zmianę”, a nie długich i kosztownych prac. Chodzi o m.in. tworzenie naturalnych rozlewisk, które są miejscami trudnymi do przekroczenia, ale też ważnymi z punktu widzenia bezpieczeństwa klimatycznego, środowiskowego i militarnego.
Mokradła mogą być istotne również z perspektywy rolnictwa zwłaszcza w kwestii zapewnienia odpowiednich zasobów wodnych potrzebnych do produkcji.
Przedstawiciel MKiŚ przekazał, że jedną z przyjętych rekomendacji jest kwestia pierwszeństwa alokacji pieniędzy na tworzenie i przywracanie obszarów zalewowych w pasie przygranicznym. Ponadto resort klimatu przy wsparciu ministerstwa obrony chce uzyskać finansowanie krajowe i europejskie na projekty tzw. podwójnego zastosowania, czyli dotyczących obronności, jak i kwestii środowiskowych, zaopatrzenia w wodę.
Po trzecie realizacja rozbudowy infrastruktury transportowej, ona też ma się odbywać przy poszanowaniu tych zasad tej strategii Przyjęte na początku lipca rekomendacje odnoszą się również do realizacji strategicznych inwestycji jakie mogłyby powstawać na obszarach wodno-błotnych.
Intencją resortu klimatu jest to, nowa strategia była spójna z innymi dokumentami takimi jak np. średniookresowa strategia rozwoju kraju.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas posiedzenia jednej z sejmowych komisji w lutym tego roku poinformowała, że jej resort ma zamiar wdrożyć strategię dotyczącą mokradeł. Przypomniała, że projekt tej strategii został przygotowany przez poprzednią ekipę i mimo iż była bardzo dobra, to trafiła do szuflady i wymaga aktualizacji. Strategia ma pomóc w poprawie jakości stanu wody, przyczynić się do ograniczenia emisji CO2 oraz przynieść 10 mld zł rocznych oszczędności.
Na początku lutego Lasy Państwowe informowały, że powierzchnia mokradeł w Polsce przekracza 40 tys. kilometrów kwadratowych, z czego ok. 10 tys. jest w zarządzie państwowego gospodarstwa leśnego. Są to m.in. bagna i torfowiska.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi monitoring siedlisk przyrodniczych, w tym siedlisk torfowiskowych i źródliskowych. Ubiegłoroczne wyniki monitoringu wskazują, iż wiele siedlisk mokradłowych w Polsce znajduje się w złym stanie ochrony.
GIOŚ informował, że monitoring czterech typów siedlisk torfowiskowych na 369 stanowiskach wykazał, że na 53% stanowisk stan siedlisk określono jako zły. Inspektorat zauważył też, że 40% znanych gatunków roślin i zwierząt żyje lub rozmnaża się na terenach podmokłych. W grupie tej jest wiele gatunków zagrożonych, endemicznych i kluczowych dla zachowania równowagi ekosystemów.
źródło: naukawpolsce.pl
Powiązane artykuły:
Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
📩 Zapisz się na newsletter i otrzymuj ekowiadomości prosto na swoją skrzynkę!
Subskrypcja daje Ci także dostęp do specjalnego działu na portalu, gdzie znajdziesz darmowe materiały do pobrania: poradniki, przewodniki, praktyczne zestawienia, wzory, karty pracy, checklisty i ściągi. Wszystko, czego potrzebujesz, aby skutecznie wprowadzać ekologiczne zmiany w swoim życiu.
☕ Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc…..
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl
🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie