Jedynie 1 na 10 osób zainstalowała OZE z przyczyn ekologicznych

Jedynie 1 na 10 osób zainstalowała OZE z przyczyn ekologicznych
Pixabay / @ NxTide

Średnio tylko 1 na 10 osób zainstalowała OZE wyłącznie z pobudek ekologicznych. Pozostałe 90% osób przekonały względy finansowe, czasem połączone z postawą proeko – wynika z badań przeprowadzonych przez zespół dra Jakuba Kubiczka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Dla skutecznego wdrażania proekologicznych rozwiązań kluczowe jest zrozumienie motywacji społecznych, dlatego naszym celem było określenie poziomu skłonności Polaków do transformacji energetycznej oraz ich motywacji. Badania jasno wskazały, że decyzje Polaków dotyczące transformacji energetycznej są motywowane głównie względami finansowymi, a nie troską o środowisko naturalne.

mówi dr Jakub Kubiczek

Badania ankietowe zostały przeprowadzone na grupie 1642 osób, odzwierciedlającej cechy społeczno-demograficzne dorosłych Polaków, za pomocą techniki CAWI. Respondenci byli pytani o to, czy zakupili i zainstalowali u siebie infrastrukturę OZE (odnawialne źródła energii np. fotowoltaika). Następnie były dwie ścieżki: jeśli tak, to dlaczego, a jeśli nie, dlaczego i co by ich skłoniło do zmiany decyzji.

Wyniki wykazały, że średnio zaledwie 1 na 10 osób, które zainstalowały u siebie OZE, zrobiła to tylko z pobudek ekologicznych. Pozostałe 90% osób zrobiły to z powodów ekonomicznych lub ekonomicznych i poglądowych. Wprawdzie spodziewaliśmy się uzyskać taki wynik, ale nie w aż takiej skali.

podkreśla badacz z Katedry Analiz Gospodarczych i Finansowych na Wydziale Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Ponadto badacze pytali o kwestię pozyskiwania energii z węgla.

Wyniki pokazały, że mimo podwyższenia ceny za węgiel nawet o ponad 100%, prawie połowa respondentów nie zrezygnowałaby z niego. Może to wynikać z niechęci do ewentualnej konieczności zmiany całej instalacji w domach, zwiększenia rachunków podczas korzystania np. z samej pompy ciepła oraz z pewnego przywiązania do tego surowca.

wskazuje badacz

Z kolei druga, przeprowadzona w ramach badań, ankieta (na grupie 1266 osób) dotyczyła reklam odnawialnych źródeł energii, komunikacji tego tematu i skuteczności przekazu.

„W tym badaniu wyniki pokazały, że respondentów tego typu reklamy raczej nie przekonują, niezależnie od tego, czy opierały się na przekazie ideowym, czy ekonomicznym” – podał dr Jakub Kubiczek.

W jego ocenie z tych wszystkich opisanych wyników płyną dwie konkluzje. „Po pierwsze, aby skuteczniej zachęcać Polaków do instalowania OZE, trzeba zwiększać dofinansowania. Z drugiej strony, musimy więcej stawiać na kształtowanie postaw proekologicznych już od najmłodszych lat, również w szkołach. Skoro Polacy nie mają świadomości ekologicznej, to nie będą skłonni płacić więcej za rozwiązania proekologiczne” – podkreślił.

Dr Jakub Kubiczek pytany, co jest powodem tak niskiej świadomości ekologicznej i braku postaw ekologicznych wśród Polaków, wskazał głównie na edukację i szkolnictwo. „Pierwsze badania dotyczące świadomości ekologicznej Polaków zaczęto prowadzić niedługo po transformacji ustrojowej w Polsce. Wtedy wykazano, że edukacja nie podejmuje nauczania postaw ekologicznych. Dzisiaj, po około 30 latach, tamci uczniowie są dorosłymi ludźmi. Skoro oni nie czują tego wewnętrznego przekonania ani nie mają wykształconej świadomości ekologicznej, to nie postępują w ten sposób” – mówił naukowiec.

Jak powiedział, część wyników została już opublikowana, a kolejne dwa artykuły są obecnie w recenzji.

Badania były realizowane w ramach projektu pt. „Ekologia czy ekonomia – determinanty i skłonność Polaków do transformacji energetycznej”, finansowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki”. Grupę badawczą, którą kierował dr Jakub Kubiczek, tworzyli: mgr Bartłomiej Hadasik, mgr Dominika Krawczyńska, dr Kornelia Przedworska, mgr Aleksandra Ryczko.

źródło: naukawpolsce.pl, Agnieszka Kliks-Pudlik

Artykuły powiązane:

🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

📩 Zapisz się na newsletter i otrzymuj ekowiadomości prosto na swoją skrzynkę!
Subskrypcja daje Ci także dostęp do specjalnego działu na portalu 🌐, gdzie znajdziesz darmowe materiały do pobrania: 📘 poradniki, 📋 przewodniki, 📂 praktyczne zestawienia, ✏️ wzory, 📄 karty pracy, ✅ checklisty i ściągi. Wszystko, czego potrzebujesz, aby skutecznie wprowadzać ekologiczne zmiany w swoim życiu 🌱.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc…..

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl

🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top