Chociaż o ekologii i ekologicznym podejściu do życia mówi się coraz więcej i chętniej, to nadal wiele osób albo nie zdaje sobie sprawy, albo nie jest przekonana co do zmiany swojego podejścia na co dzień. Jeżeli zaliczamy się do tej grupy, naprawdę warto rozważyć za i przeciw rozważniejszemu korzystaniu z codziennych dóbr, ponieważ w ten sposób możemy nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska, ale również zaoszczędzić sporo pieniędzy.
1. Czym jest filozofia zero waste?
2. Dlaczego warto starać się dążyć do funkcjonowania na zasadzie zero-waste?
3. Ekologiczne podejście w domu – na co można zwrócić uwagę?
4. Ekologiczne podejście w firmie – jak poprawić sytuację wokół siebie?
Czym jest filozofia zero waste?
Zero waste to stosunkowo nowy trend, który jest wynikiem coraz powszechniejszego i głębszego spojrzenia na problem ekologii oraz wpływu człowieka na środowisko. Współcześnie wiele rzeczy produkuje się z zamiarem wymiany a nie naprawy, wielu z nas odczuwa wręcz fizyczny przymus posiadania coraz to nowych produktów, nawet jeżeli nie potrzebujemy ich w danym momencie. Filozofia zero waste zakłada wprowadzenie do obecnego świata równowagi pomiędzy tym, co kupujemy, produkujemy, wykorzystujemy czy uprawiamy a środowiskiem naturalnym. Dzięki temu z jednej strony nadal możemy cieszyć się dobrami techniki i nowoczesnego życia, jednak z drugiej nie mamy już aż tak niszczącego wpływu na środowisko które nas otacza.
Przykładem działania opartego na zasadzie zero waste może być korzystanie z jednego telefonu do momentu, aż się zepsuje i nie będziemy mogli go więcej użyć, zamiast kupowanie co roku nowego modelu tylko dlatego że się pojawił.
Więcej na ten temat możesz znaleźć na blogu ekologicznym pod adresem: https://ekowymiar.pl/czym-jest-zero-waste/.
Dlaczego warto starać się dążyć do funkcjonowania na zasadzie zero-waste?
Zero waste to nie tylko uporządkowanie naszej szafy. To przede wszystkim również nauczenie się tego, że wcale nie musimy mieć wszystkich zdobyczy techniki czy opierać się jedynie o najnowsze trendy – nic się nie stanie, jeżeli będziemy używać starszego modelu sprzętu elektronicznego czy założymy na wakacjach kostium, który był modny w poprzednim sezonie.
Oszczędność w zakupach dotyczy również żywności, a więc dzięki stosowaniu się do zasady zero waste możemy również nauczyć się marnować mniej produktów spożywczych, a także rozróżniać które są wartościowe, a które lepiej pominąć na liście zakupów. Dzięki zatrzymaniu się i zastanowieniu nad tym, w jaki sposób na co dzień funkcjonujemy możemy również poczuć znaczną ulgę na przykład w pracy, ponieważ nie będziemy mieć już presji na odkładanie pieniędzy na wszystko co najnowsze.
Ekologiczne podejście w domu – na co można zwrócić uwagę?
Jeżeli chcemy zacząć bardziej zwracać uwagę na styl życia, ale nie wiemy jak zacząć, warto jest najpierw zebrać nieco informacji z wiarygodnego źródła. Może być to blok ekologiczny, szkolenie firmowe na którym byliśmy, konferencja czy webinar, jeżeli gdzieś taki upatrzymy. Gdy już zdobędziemy trochę wiedzy i zaznajomimy się z ideą zero waste oraz slow life, będzie nam łatwiej wprowadzić zmiany.
Na pierwszy ogień może pójść rewizja wydatków pod kątem faktycznej użyteczności rzeczy które kupujemy – dobrze jest ograniczyć „kolekcjonowanie” zbędnych bibelotów, ubrań czy innych produktów, ponieważ dzięki temu nie tylko produkujemy mniej śmieci jako gospodarstwo domowe, ale również możemy odpuścić sobie szalone tempo życia.
Rezygnując z niektórych zakupów lub rozkładając je w dłuższym czasie mamy możliwość upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: z jednej strony nie będziemy musieli spędzać w pracy nadgodzin i się przemęczać, a z drugiej odciążymy trochę planetę i pozwolimy jej odetchnąć. Więcej na temat stylu życia typu slow life znajdziesz na stronie: https://ekowymiar.pl/slow-life-czy-tak-powinnismy-zyc/.
Ekologiczne podejście w firmie – jak poprawić sytuację wokół siebie?
W sytuacji gdy prowadzimy własną firmę lub mamy coś do powiedzenia w tej w której jesteśmy zatrudnieni, możemy zasugerować także pewne zmiany w obrębie przedsiębiorstwa. Być może nie musimy kupować do biura wody butelkowanej, a zamiast tego możemy zlecić dowóz większej beczki, którą da się później jeszcze raz napełnić.
Jeżeli mamy zwyczaj wszystko kserować i składować w formie papierowej, zapewne da się część informacji przenieść na dysk lub do chmury, dzięki czemu firma wyda mniej na papier i xero, a przy okazji oszczędzi kilka drzew w skali roku. Są to czasem bardzo drobne kroki, które jednak w długim terminie mogą przynieść duże korzyści nie tylko środowisku, ale również nam samym – w końcu jesteśmy jego częścią.
Jeszcze innym sposobem może być uświadomienie samych pracowników co do tego, na jakie rzeczy mogą zwrócić uwagę aby wykorzystywać do pracy mniej surowców. Ekologia, ochrona środowiska i szkolenia od Ekowymiar dedykowane dla firm potrafią nie tylko poszerzyć wiedzę na temat ekologii, ale także zainspirować uczestników do zmian również w swoim prywatnym życiu. I choć czasem są to naprawdę bardzo drobne rzeczy, to wykonane przez wiele osób mogą przynieść ogromny, pozytywny efekt.
źródło: materiał prasowy, sponsorowany eko Wymiar