Jak rozpoznać produkty ekologiczne

Strona główna » Świadomy konsument i odpowiedzialna konsumpcja » Jak rozpoznać produkty ekologiczne

Ekobazary, sklepy ekologiczne lub ze zdrową żywnością nie zawsze oferują żywność ekologiczną. Część ekoproduktów faktycznie produkowana jest bez użycia nawozów i w rodzimych gospodarstwach rolnych. Jednak większość z nich nie spełniała wymogów ekologiczności.

Żeby gospodarstwa rolne mogły pochwalić się produkcją żywności ekologicznej, muszą poddać się specjalnej kontroli, która potwierdza czy ich produkty spełniają ekologiczne unijne normy. Dzięki temu uzyskują certyfikat UE i mogą być sygnowane logiem produkcji ekologicznej. W celu zapewnienia odpowiedniej jakości kontrole powtarzane są co roku. Produkty, które nie posiadają certyfikatu mogą być sygnowane jedynie nazwą naturalne.

Żywność domowa, wiejska, tradycyjna i naturalna

Warto zapamiętać, że żywność domowa czy wiejska produkowana jest w prosty sposób ze składników dostępnych w każdej kuchni. Produkt tradycyjny musi powstać przy zastosowaniu metod funkcjonujących na rynku od co najmniej 30 lat.

Żywnością naturalną możemy nazywać natomiast produkty wytworzone w nieskomplikowany sposób (np. tłoczenie, suszenie, wędzenie) z naturalnych i nieprzetworzonych składników.

Produkty bio, eko i organic

Bio, eko i organic czyli oznakowany takimi wyrażeniami produkt powinien pochodzić z rolnictwa ekologicznego

Oznacza to, że musi zawierać co najmniej 95% składników ekologicznych

  • niemodyfikowanych genetycznie
  • uprawianych bez sztucznych nawozów
  • z zastosowaniem ograniczonej liczby substancji dodatkowych

7 sposobów na to jak rozpoznać, wybrać i kupować żywność ekologiczną

1. Wybieraj produkty oznaczone unijnym logiem produkcji ekologicznej

Produkty pochodzące z rolnictwa ekologicznego możemy rozpoznać po logo produkcji ekologicznej, które obowiązuje w całej UE. Jest nim tzw. Euroliść składający się z 12 gwiazdek. Oprócz logo produkcji ekologicznej każdy produkt musi zawierać numer jednostki certyfikującej (w Polsce działa ich 11), oraz miejsce uprawy surowców rolnych.

2. Nie ufaj reklamie

Wyrażenie typu „z ekologicznie czystych rejonów” nie zawsze wskazuje, że produkt jest ekologiczny. Produkty ekologiczne można rozpoznać po ich etykietach, na których umieszczone są słowa „ekologiczny”, „bio”, „eko”, „organic”, oraz unijne logo produkcji ekologicznej. Tylko takie oznakowanie produktu daje gwarancję jego ekologicznego pochodzenia.

Produkt oznakowany wyrażeniami „bio”, „eko” i „organic” oznacza, że powinien zawierać co najmniej 95% składników ekologicznych niemodyfikowanych genetycznie, uprawianych bez sztucznych nawozów, oraz z zastosowaniem ograniczonej liczby substancji dodatkowych.

3. Zwróć uwagę na oznakowanie żywności sprzedawanej bez opakowań

Łatwo można sprawdzić, czy ekologiczne warzywa i owoce sprzedawane „luzem” bez opakowań są rzeczywiście ekologiczne. Jeżeli produkty ekologiczne oferowane są do sprzedaży bez opakowań jednostkowych, sprzedawca musi posiadać aktualny certyfikat, zawierający wykaz produktów ekologicznych, wydany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą.

Certyfikat świadczy o tym, że na wszystkich etapach wytwarzania produktu zastosowane zostały ekologiczne metody produkcji. Potwierdza on, że dany produkt spełnia unijne normy dotyczące produkcji ekologicznej.

4. Weryfikuj miejsce zakupu

Ekobazary, sklepy ekologiczne lub ze zdrową żywnością nie zawsze oferują żywność ekologiczną. Określenia te wykorzystywane są do celów marketingowych i nie przesądzają o tym, że w tych miejscach oferowana jest wyłącznie żywność ekologiczna.

5. Zwróć uwagę na krótki termin przydatności do spożycia żywności ekologicznej

Produkty ekologiczne mają zwykle krótszą datę przydatności do spożycia, ponieważ nie zawierają substancji konserwujących i przeciwutleniających.

Uwaga! Podczas przechowywania żywności ekologicznej pamiętaj o jej krótszych terminach przydatności do spożycia, oraz że warunki przechowywania takiej żywności są bardziej rygorystyczne niż żywności modyfikowanej.

6. Wybieraj produkty wyglądające jak najbardziej naturalnie

Będąc na zakupach staraj się unikać ładnie wyglądającej żywności np. bardzo błyszczących jabłek. Pamiętaj, że często wygląd żywności ekologicznej bywa mniej atrakcyjny w porównaniu z żywnością nieekologiczną z uwagi na jej naturalne metody produkcji, oraz zakaz stosowania substancji poprawiających barwę, strukturę i konsystencję.

7. Pamiętaj że produkty pochodzenia naturalnego kosztują zazwyczaj więcej

Ponieważ ich uprawa również jest droższa, ponadto sklepy, w których są sprzedawane doliczają sobie marżę dlatego warto ekologiczne produkty kupować prosto od producenta.

Scroll to Top