Eco CarPG budowany przez studentów z Politechniki Gdańskiej ma być najbardziej energooszczędną maszyną na świecie

Eco CarPG budowany przez studentów z Politechniki Gdańskiej ma być najbardziej energooszczędną maszyną na świecie
@ Eco CarPG

Pojazd Eco CarPG ma być najbardziej energooszczędną maszyną na świecie. Jego twórcy 15-osobowa ekipa z Politechniki Gdańskiej chce po raz czwarty wyjechać na Shell Eco-Marathon do Londynu, by przetestować bolid i zwrócić uwagę na problem ekologii w motoryzacji.

Eco CarPG waży 40 kg, porusza się na trzech kołach, ma 3 m długości 0,8 m szerokości i 0,5 m wysokości. Pojazd posiada zestaw ogniw paliwowych typu PEM o mocy 500 W i napięciu 18 V, które produkują energię elektryczną, zasilającą silnik Maxon 200 W i elektronikę sterującą napędem. Młodzi naukowcy sami stworzyli nadwozie z włókna szklanego, oraz układ elektroniczny sterujący napędem.

Konstruktorzy pojazdu już czwarty raz z rzędu, mają w planach wziąć udział w edycji rajdu Shell Eco-marathon, który odbędzie się od 25 do 28 maja w Londynie. Konkurs co roku gromadzi konstruktorów ekologicznych pojazdów z całego świata. Podczas zawodów w kategorii „hydrogen prototype” do pokonania jest odcinek mierzący 16 km. Wygrywa ekipa, która osiągnie najmniejsze zużycie paliwa.

Obecnie studenci poszukują sponsorów chętnych do wsparcia projektu, bo do ukończenia pojazdu brakuje im jeszcze 20 tys. zł.

Shell Eco-Maraton to coroczna światowa rywalizacja sponsorowana przez koncern Shell, która odbywa się już od ponad 30 lat w Europie, Azji i Ameryce. Obecny rekord w kategorii najdłuższego przejazdu na 1l paliwa to 3771 km.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top