Czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe?

Czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe?
@ materiały prasowe

Kiedy pojęcia „inteligentny dom” i „smart home” trwale zagościły w języku potocznym, temat ogrzewania podłogowego staje się coraz bardziej powszechny. Czym tak właściwie jest i czy warto w nie inwestować? Podpowiadamy w artykule poniżej.

Zalety ogrzewania podłogowego

Jeśli jesteś alergikiem lub cierpisz na astmę, zapewne ucieszy Cię fakt, że ogrzewanie podłogowe nie powoduje unoszenia się kurzu. Na standardowych grzejnikach natomiast, osadzają się pyły, które później, wskutek ich pracy, rozprzestrzeniają się. Ogrzewanie podłogowe jest szczególnie pomocne zimą, kiedy temperatura na zewnątrz spada nawet do -20°C. Ciało najbardziej nagrzewa się w okolicach stóp, co zapobiega infekcjom i przemarznięciu. Z drugiej strony jednak, powietrze w domu nie jest aż tak suche, jak w przypadku ogrzewania za pomocą kaloryferów. Większa wilgotność, powoduje zmniejszenie częstotliwości namnażania się roztoczy. Potwierdzono, że korzystając z ogrzewania podłogowego, oszczędzamy nawet 15% energii rocznie, w stosunku do grzejników. Podłogówka, znacznie wpływa na komfort poruszania się oraz sprzątania, a także na estetykę pomieszczeń.

Wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe, oprócz niezliczonej liczby zalet, posiada również pewne wady. Jakie konkretnie? Otóż, pomieszczenie dłużej się nagrzewa, ponieważ warstwy konstrukcyjne podłóg gromadzą ciepło. Przez to właśnie, cały proces oddawania temperatury na zewnątrz jest dłuższy niż w przypadku kaloryferów. Jeśli jednak popatrzeć na to z drugiej strony, cała akumulacja ciepła ma także swoje plusy. Podłoga, oprócz tego, że się wolno nagrzewa, również wolno stygnie. Drugim minusem podłogówki jest to, że w przypadku uszkodzenia chociażby jednej rury, jesteśmy zmuszeni rozkuwać całą podłogę. Naprawa jest skomplikowana i czasochłonna, dlatego często potrzebna okazuje się pomoc fachowca. Ponadto, musi minąć sporo czasu, zanim wszystkie warstwy wyschną, a pomieszczenie może zostać nieogrzewane nawet przez kilka tygodni. Jednak ryzyko pojawienia się usterki konstrukcji podłogowej jest niewielkie, a długie nagrzewanie, w znikomym stopniu utrudnia funkcjonowanie. Porównując liczbę zalet, do liczby wad, bez wahania możemy stwierdzić, że warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe – gdzie kupić?

Wybór odpowiedniego ogrzewania podłogowego jest bardzo ważną decyzją, dlatego należy postawić na sprawdzone marki. Firma Zamel oferuje elektryczne systemy grzejne MATEC, spełniające wszelkie standardy i cechujące się wysoką jakością. Gwarantują intuicyjny mechanizm sterowania temperaturą, połączony z komfortem użytkowania. Aby lepiej zapoznać się z ofertą MATEC, wystarczy sprawdzić stronę: https://zamel.com/pl/matec-elektryczne-systemy-grzejne/elektryczne-ogrzewanie-podlogowe. W razie jakichkolwiek pytań, istnieje możliwość sprawnego kontaktu.

Co jeszcze oprócz ogrzewania podłogowego?

Inteligentne oświetlenie to przyszłość automatyki domowej. Jest to system lamp, którymi możemy zdalnie sterować, za pomocą aplikacji. Główną zaletą, płynącą z posiadania w domu inteligentnego oświetlenia jest wysoka oszczędność. Za pomocą jednego kliknięcia, możemy zgasić wszystkie światła zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przydatną opcją jest automatyczne wyłączanie światła, po wyjściu z pomieszczenia czy sterowanie intensywnością oświetlenia. Inteligentne oświetlenie, w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, to pierwsze kroki do aranżacji smart home. Dzięki nim nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale również energię.

źródło: materiały prasowe

Dom energooszczędny – podstawowe informacje

Cechy domu energooszczędnego

Cechy domu energooszczędnego
Dom energooszczędny zwany również niskoenergetyczny to obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Średnie roczne zużycie energii dla domu standardowego to 120 kWh/m2/rok, domu energooszczędnego 40 kWh/m2/rok, a domu pasywnego 15 kwh/m2/rok.

Korzyści budowy domu energooszczędnego

Korzyści budowy domy energooszczędnego
Ekologia i ekonomia przeplatają się tworząc innowacyjne rozwiązania. Korzyści z budowy domu energooszczędnego to nie tylko tania eksploatacja, zwiększona trwałość czy wyższa wartość domu, ale przede wszystkim budowla przyjazna środowisku.

Koszty budowy domu energooszczędnego

Koszty budowy domu energooszczędnego
Budowa domu energooszczędnego to wyższe koszty inwestycyjne związane np. z zastosowania materiałów gwarantujących wysoką szczelność budynku, wysoką jakością okien i drzwi, zastosowaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii np.: ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, turbin wiatrowych

Budowa domu energooszczędnego

Budowa domu energooszczędnego
Energooszczędny dom wciąż kojarzy się z przedsięwzięciem skomplikowanym w budowie, w którym konieczne jest zastosowanie kosztownych rozwiązań technologicznych, oraz z budynkiem o niezbyt atrakcyjnej architekturze. Jednak coraz więcej projektów domów energooszczędnych nie wyklucza ładnej architektury, a takie domy można wybudować w każdej technologii.

Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja budynku
Istotną przyczyną wysokich kosztów ogrzewania jest niedostateczna lub niewłaściwa izolacja termiczna budynków i związane z tym straty ciepła. Dużo ciepła ucieka przez nieszczelne okna, źle izolowane ściany, dachy oraz stropy nieocieplonych piwnic i podłogi posadowione na gruncie. Należy więc zadbać o odpowiednią izolacyjność budynków. Równie istotna jest drożna i prawidłowo działająca wentylacja, przez którą traci się od 30 – 60 % energii zużywanej zimą na ogrzewanie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top