Czy gotowe domki całoroczne są energooszczędne?

Czy gotowe domki całoroczne są energooszczędne?
@materiały prasowe

Domki modułowe całoroczne cieszą się coraz większą popularnością. W Polsce też ich przybywa. Mają bowiem wiele zalet. Czy zalicza się do nich energooszczędność? Sprawdźmy!

Przybywa osób poszukujących nowoczesnych alternatywnych rozwiązań wobec tradycyjnego budownictwa. Idealną ofertą dla nich są domki całoroczne wznoszone w technologii modułowej. Coraz częściej wybierają je inwestorzy zainteresowani tym, aby ich dom był uniwersalny i wielofunkcyjny. Liczą się oczywiście również koszty budowy i eksploatacji. W tej ostatniej dziedzinie ważna jest energooszczędność.

Domek modułowy całoroczny – co to takiego?

Najprościej można zdefiniować dom modułowy jako budynek powstający z gotowych modułów, tworzonych w fabryce, przywożonych na plac budowy i tam montowanych. Domek drewniany całoroczny składa się z lekkiej, drewniano-szkieletowej konstrukcji: zaizolowanych płyt podłogowych, ścian nośnych oraz dachu. Każdy moduł wyposażony jest w stolarkę okienną i drzwiową, instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną i wentylację. Oczywiście budynki te wykańczane są od zewnątrz i wewnątrz, wedle gustów inwestora. Taki domek powstaje bardzo szybko – w przypadku modeli o powierzchni zabudowy do 35 m2 (czyli niewymagających pozwolenia na budowę) realizacja zamówienia trwa zaledwie około sześciu tygodni. Można go też postawić na działce o zróżnicowanym terenie.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest pod adresem: https://markaeko.pl/domki-caloroczne/.

Domek modułowy całoroczny – czy pozwala na oszczędność energetyczną?

Budynek taki może pełnić funkcję zarówno mieszkalną, jak też usługową. W obu wariantach liczą się koszty budowy i eksploatacji.

Postawienie domku modułowego jest o wiele tańsze niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Jeśli zaś chodzi o utrzymanie i eksploatację, to kwoty, jakie musimy na nie przeznaczyć, zależą w znaczniej mierze od zużycia energii, w tym potrzebnej do ogrzania budynku. Aby zatem nie spustoszyć nam portfela, musi on być energooszczędny.

Domek modułowy całoroczny taki właśnie jest. Jedną z głównych zalet tego typu budownictwa stanowi izolacja oraz konstrukcja wykonana z materiałów o niskim przewodzeniu ciepła. Sprawia ona, wraz z dokładnością montażu i wysokim poziomem szczelności, że w zimnych miesiącach roku rozgrzane powietrze nie ucieka z domku, przez co nie wychładza się on zbyt szybko, dzięki czemu zużywamy mniej energii na ogrzewanie. Oczywiście przekłada się to na niższe opłaty. Z kolei latem, dzięki dobrej izolacji termicznej, we wnętrzu budynku panują niższe temperatury, możemy więc zaoszczędzić na klimatyzacji (jeśli ją zainstalujemy).

Energooszczędność domku modułowego całorocznego to nie tylko mniejsze pieniądze wydane na rachunki, ale też przyjazność dla środowiska naturalnego. Mniej energii potrzebne na ogrzanie budynku oznacza rzecz jasna wygenerowanie mniejszej ilości zanieczyszczeń. Do ogrzania domku modułowego całorocznego możemy również wykorzystać nowoczesne, ekologiczne technologie. Stawia się chociażby tego typu budynki z pompą ciepła, która jest i ekonomicznym (na dłuższą metę), i bardzo czystym rozwiązaniem.

Domek modułowy całoroczny – oszczędność i ekologia

Nie ma więc sensu obawiać się, że domek modułowy całoroczny będzie drogi w eksploatacji. Wysoki poziom energooszczędności i możliwość zastosowania nowoczesnych systemów grzewczych sprawiają, że w naszym portfelu zostanie nie tylko więcej pieniędzy, ale będziemy też szczęśliwymi posiadaczami budynku przyjaznego dla środowiska.

źródło: materiał prasowy sponsorowany

Scroll to Top