Czarna Hańcza Rzeką Roku 2016

Czarna Hańcza Rzeką Roku 2016
Wikipedia / @ Leafnode / CC BY SA 3.0

Czarna Hańcza zwyciężyła w plebiscycie Rzeka Roku, zorganizowanym przez Klub Gaja. Rzeka oczarowała ogromną część głosujących. Oddano na nią ponad 5 tys. głosów. Dalej uplasował się fragment Wisły w rejonie Bydgoszczy z poparciem niemal 4,9 tys. internautów, a następnie rzeka Bzura z 1,1 tys. głosów .

W konkursie internauci oddali ogółem ponad 14 tys. ważnych głosów. Wybierali spośród 11 propozycji wyselekcjonowanych z grona zgłoszonych kandydatur.

Celem konkursu na Rzekę Roku jest nagłośnienie przykładów społecznego zaangażowania i zainteresowania polskimi rzekami. Jest on częścią programu edukacji ekologicznej „Zaadoptuj rzekę”, w którym Klub Gaja zachęca Polaków do poznawania i pielęgnowania dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego rzek oraz innych akwenów wodnych. W ciągu ostatnich 10 lat zaangażowało się w niego blisko 177 tys. osób w niemal 1,5 tys. miejsc w Polsce. Opieką otoczyły 746 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów, a także Bałtyk.

Konkurs został zorganizowany po raz czwarty. Poprzednio wygrywały Wieprzówka w Małopolsce, Rawka na Mazowszu i Ruda na Śląsku.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top