Sponge to superhydrofobowy porowaty materiał węglopochodny, który doskonale wchłania wszystko poza wodą. Twórcy Sponge Suit – Pinar Guvenc, Inanc Eray, Gonzalo Carbajo i Marco Mattia Cristofori ze studia projektowego Eray Carbajo uważają, że takie ubieralne technologie stanowią klucz do czystszego świata.
Bikini składa się z 2 zasadniczych elementów. Wydrukowanego w 3D, dopasowanego do ciała „pokrowca” z elastycznego polimeru oraz wypełniacza ze Sponge. Ilość wypełniacza i jego położenie określono po przetestowaniu kilku wariantów.
Wynaleziony przez zespół prof. Mihri Ozkan z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside materiał może wchłonąć 25-krotność swojej wagi i nie uwalnia absorbowanych związków, chyba że podgrzeje się go do temperatury ponad 1000 stopni Celsjusza, przy której powraca do swojej pierwotnej ciekłej postaci. Po stopieniu zanieczyszczenia wychwycone z wody można oddzielić, a Sponge poddać recyklingowi, uzyskując nowe bikini.
Na razie Sponge Suit to tylko prototyp. Bikini nie można kupić, ale stojąca za nim firma deklaruje gotowość do masowej produkcji i możliwość zastosowania technologii do uzyskiwania innych form strojów oraz czepków kąpielowych. Sponge Suit zdobył pierwszą nagrodę w 2015 Reshape Wearable Technology Competition. Strój jest ponoć całkowicie bezpieczny dla użytkowniczki.
źródło: materiały prasowe