10 stycznia Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii

10 stycznia Światowego Dzień Obniżania Kosztów Energii
@ Centrum Energetyczne SA

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii to święto, które obchodzi się na całym świecie od wielu lat. Zapoczątkowała go niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance działająca od 1995 roku. W Polsce to okazja do edukacji i przypomnienia, że oszczędzać możemy na co dzień a nie tylko od święta.

Na Zachodzie w to popularne święto zwraca się uwagę na możliwość obniżenia kosztów prądu i gazu. Jest to dobra okazja do edukacji w kwestii domowych sposobów oszczędzania, praw konsumentów do zmiany dostawcy oraz ekologii.

Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że aktywnie oszczędza energię. Jak informuje raport “Polacy o źródłach energii, polityce energetycznej i stanie środowiska” CBOS z 2016 roku, 95% z nas wyłącza światło wychodząc z pomieszczenia. Nieco mniej, bo 87% Polaków używa energooszczędnych żarówek, a 88% sprzętu RTV i AGD o niskim zużyciu energii elektrycznej.

@ Centrum Energetyczne SA

Pod koniec 2017 roku pojawiły się prognozy dotyczące podwyżek cen i energii gazu. Jednak w najbliższych miesiącach wysokość rachunków utrzyma się na dotychczasowym poziomie. To dobra wiadomość, szczególnie że okres grzewczy wciąż trwa. Z drugiej strony, warto pamiętać, że już teraz Polska jest krajem, gdzie ceny energii i gazu, mierzone siłą nabywczą mieszkańców kraju, należą do jednych z najwyższych w Unii Europejskiej.

Jednym ze sposobów na generowanie oszczędności może być zmiana dostawcy energii elektrycznej i paliwa gazowego w domu. Cały proces podobny jest do zmiany operatora komórkowego i nic nie kosztuje – nie musimy wymieniać rur, kabli i liczników. Oszczędności na rachunkach za prąd i gaz, zwłaszcza przy dużym zużyciu w okresie grzewczym, mogą sięgnąć od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

Warto zwrócić uwagę, że rynek gazu na Zachodzie – po jego pełnym uwolnieniu oraz prawidłowej promocji możliwości zmiany – znacząco się rozbudował. Przykładem jest Wielka Brytania, gdzie klienci w prosty i szybki sposób mogą wybrać nowego dostawcę, także przez internet.

mówi Damian Lindner z Energetycznego Centrum SA

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii powinien na stałe wpisać się w święta, ponieważ jest to doskonała okazja nie tylko do zmiany naszego stylu życia, ale też wysokości rachunków na niższe.

źródło: Energetyczne Centrum SA

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top