Wpływ człowieka na środowisko w odległej przeszłości był do tej pory niedoszacowany

Wpływ człowieka na środowisko w odległej przeszłości był do tej pory niedoszacowany
Pixabay / @ Free-Photos / CC0

Zmiany środowiska związane z wprowadzeniem intensywnych metod uprawy ziemi oraz urbanizacją zostały zainicjowane już 6 tys. lat temu. Wyniki nowych badań sugerują, że ówczesny wpływ człowieka na środowisko był do tej pory wyraźnie niedoszacowany.

Na łamach czasopisma „Science” ukazał się artykuł podsumowujący aktualną wiedzę na temat przekształceń środowiska przez człowieka w ciągu ostatnich 10 tys. lat.

Wyniki badań przedstawione w artykule są efektem międzynarodowego projektu, w którym wzięło udział ponad 250 archeologów z całego świata, w tym z Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt ArchaeoGLOBE wykazał, że zmiany środowiska poprzez wprowadzenie intensywnych metod uprawy ziemi oraz urbanizację zostały zainicjowane już 6 tys. lat temu i w ciągu kolejnych 4 tys. lat rozpowszechniły się na więcej niż połowie ekumeny. Choć skala tych zmian była początkowo niewielka w porównaniu z czasami po rewolucji przemysłowej, dane projektu ArchaeoGLOBE sugerują, że wpływ człowieka na środowisko w bardziej odległej przeszłości był do tej pory wyraźnie niedoszacowany.

tłumaczy jeden z autorów artykułu, dr hab. Arkadiusz Sołtysiak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego

Naukowiec dodaje, że według niektórych geologów żyjemy obecnie w antropocenie, czyli w epoce zdominowanej przez działalność człowieka.

Choć za początek antropocenu zwykle uważana jest rewolucja przemysłowa w XVIII/XIX wieku, istotne zmiany środowiska przez ludzkie społeczności następowały już dużo wcześniej.

zauważa naukowiec

Dzięki projektowi zebrano informacje dotyczące uprawy ziemi przez człowieka w 146 regionach obejmujących wszystkie kontynenty (poza Antarktydą) w okresie od 10 tys. lat wstecz do połowy XIX wieku.

Naukowcy podsumowując wyniki swoich badań stwierdzają, że archeologiczna rekonstrukcja historii użytkowania ziemi rzuca wyzwanie nowemu paradygmatowi antropocenu.

Wbrew wcześniejszym poglądom tak silna i globalna zmiana środowiska naturalnego nie jest w większości zjawiskiem rozgrywającym się w ciągu ostatnich kilkuset lat.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top