Rejestr najstarszych i największych zabytków przyrody we Włoszech ogłosiło Ministerstwo Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej. Na liście znalazło się 2407 drzew, które po raz pierwszy zostały spisane i dokładnie zmierzone oraz przebadane.
Najstarsze drzewo rośnie na Sardynii, w miejscowości Luras koło Sassari i jest nazywane w miejscowym dialekcie S\’ozzastru (oliwkowy). Drzewo oliwne liczy sobie ponad 4 tysiące lat, ma 14 metrów wysokości, a średnica korony liczy 21 metrów.
Także na Sardynii, we wsi Villamassargia, znajduje się ogromny gaj z drzewami oliwnymi, zasadzonymi między XIV a XVII wiekiem. Nazywa się po sardyńsku S\’ortu mannu, czyli wielki ogród.
Być może nawet kilka tysięcy lat ma kasztan Stu Konii, który rośnie w lesie wokół wulkanu Etna na Sycylii. Nazwa drzewa, którego pień ma obwód 22 metry, odnosi się do miejscowej legendy o tajemniczej królowej ze sty rycerzami i ich rumakami, którzy pod nim znaleźli schronienie w czasie burzy.
W regionie Marche nadzwyczajnym zabytkiem przyrody jest jeden z największych we Włoszech cisów, który znajduje się niedaleko klasztoru w Fonte Avellana. Ma 16 metrów wysokości. Jego wiek szacuje się na 600 lat.
Jak podkreślił szef ministerstwa Maurizio Martina ten pierwszy spis drzew jest przydatnym narzędziem szerzenia wiedzy o naturalnym dziedzictwie kraju.
źródło: www.naukawpolse.pap.pl