Ruszył największy na świecie projekt oczyszczania morza z sieci widm

Ruszył największy na świecie projekt oczyszczania morza z sieci widm
Flickr / @ Prigalla / CC BY SA 2.0

Ruszył największy na świecie projekt oczyszczania morza z sieci widm realizowany przez Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb we współpracy z organizacją ekologiczną WWF Polska. Kilkadziesiąt kutrów i ekipa nurków, od maja do sierpnia tego roku wyłowią do 350 ton sieci z Bałtyku.

W ten sposób z morza znikną odpady niebezpieczne dla ryb, ptaków i morskich ssaków. Okazuje się bowiem, że sieci porzucone bądź zagubione przez rybaków nadal łowią, zachowując do 20% ich zdolności do połowu.

Oczyszczanie Bałtyku z sieci widm jest kontynuacją działań zainicjowanych przez fundację WWF Polska w 2011 roku. We współpracy z ekspertami i rybakami opracowana została metoda usuwania odpadów tego typu. W ramach tych działań udało się wyciągnąć 27 ton sieci.

Według szacunków WWF Polska, tylko w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego może zalegać nawet 800 ton sieci widm. Jak pokazują badania naukowe, łowność pozostawionych w morzu sieci utrzymuje się w granicach 6-20% ich roboczej zdolności połowowej. Ten niekontrolowany połów ryb oraz innych organizmów, w tym ptaków i ssaków, może wpływać negatywnie na żyjące w morzu populacje oraz stabilność ekosystemu.

Wyłowienie starych sieci zostanie przeprowadzone w miejscach wytypowanych przez ekspertów, gdzie występują największe koncentracje zagubionych sieci. Po wyłowieniu zostaną poddane profesjonalnej utylizacji na lądzie.

Oprócz wyciągania sieci przez kutry rybackie, w akcji wezmą udział nurkowie. Spora część sieci jest gubiona w rezultacie zaczepów na wrakach. Ich oczyszczanie może odbywać się wyłącznie przy udziale nurków. Dzięki współpracy z Akademią Morską w Szczecinie i zaangażowaniu statku Nawigator, należącego do tej placówki, zostaną wytypowane dwa wraki do oczyszczenia.

W ramach projektu zostanie również wypracowany elektroniczny system znakowania sieci rybackich. Pozwoli to w przyszłości ustalać właściciela zagubionego bądź porzuconego sprzętu połowowego. W rezultacie doprowadzi do ograniczenia procederu wyrzucania starych sieci rybackich bezpośrednio do morza i pozwoli na ograniczenie ilości zalegających w morzu starych sieci.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top