Przeniesienie zasobów do chmury pomaga zmniejszyć rachunki za energię do 40%

Przeniesienie zasobów do chmury pomaga zmniejszyć rachunki za energię do 40%
Pixabay / @ bsdrouin / CC0

Usługi chmurowe zdobywają coraz większą popularność. W Polsce wykorzystuje je na razie raptem co dziesiąte przedsiębiorstwo, więc rynek wciąż ma duży potencjał. W kontekście drastycznych podwyżek cen energii dla polskich firm dużą zaletą może się okazać możliwość zoptymalizowania jej zużycia i obniżenia rachunków.

Rosnące ceny energii w Polsce powodują, że większość przedsiębiorstw szuka w tej chwili sposobów na ograniczanie jego zużycia. Dzięki tzw. ustawie prądowej mikro- i małe przedsiębiorstwa nie zapłacą w drugiej połowie tego roku wyższych rachunków za energię elektryczną (ustawa zamroziła je na poziomie z czerwca ubiegłego roku), ale w 2020 roku ustawowe mechanizmy gwarancji cen stracą ważność i przedsiębiorstwa muszą się liczyć z tym, że uwolniona cena energii elektrycznej wzrośnie nawet o 30 do 50%. Tymczasem dla wielu przedsiębiorstw cena energii jest w budżecie istotnym kosztem.

Serwerownie, które są budowane specjalnie dla dostawców chmury, są zoptymalizowane pod kątem wykorzystania energii i prądu w przeciwieństwie do lokalnych serwerowni, które zużywają go więcej.

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, które mają swoje lokalne serwerownie, bardzo często ceny prądu były liczone ogólnie, czyli serwerownia i ceny prądu w biurze były liczone jako jeden koszt. Tymczasem według badań Pike Research przeniesienie danych firmy do chmury może zmniejszyć koszty prądu o 38%, co jest naprawdę bardzo dużą oszczędnością.

mówi Marcin Zmaczyński, dyrektor marketingu Aruba Cloud na Europę Środkowo-Wschodnią

Usługi w chmurze eliminują konieczność wyposażenia i utrzymania serwerowni, dzięki czemu firmy mogą zaoszczędzić także na kosztach sprzętu. Infrastrukturą zarządza dostawca usług chmurowych, co pozwala przedsiębiorstwu skupić się na strategicznej działalności.

Kolejną kwestią jest tzw. dług technologiczny i bezpieczeństwo. Bardzo często małe i średnie przedsiębiorstwa oszczędzają na zaktualizowaniu swojego sprzętu. W przypadku chmury wszystkie części składowe infrastruktury chmurowej są na bieżąco aktualizowane i amortyzowane. Usługi chmurowe są również uniezależnione od czynników zewnętrznych, takich jak pożary czy powodzie, ale i w pełni zabezpieczone przez cyberatakami.

Cloud computing zdobywa coraz większą popularność. Według prognoz Gartnera globalny rynek chmury publicznej tylko w tym roku ma wzrosnąć o 17,3% i osiągnąć wartość 206,2 mld dol.

Według danych GUS-u w Polsce rozwiązania chmurowe wykorzystuje na razie zaledwie 11,5% przedsiębiorstw, przy czym jedną trzecią (ok. 37%) stanowią wciąż duże firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników. Dla porównania, według danych Eurostatu z usług chmurowych korzysta ponad połowa przedsiębiorstw w Szwecji (57%) i Danii (56%), a w Finlandii ten odsetek jest jeszcze wyższy (65%).

źródło: newseria.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top