Polscy naukowcy przetestowali możliwość magazynowania CO2 w pokładach węgla

Polscy naukowcy przetestowali możliwość magazynowania CO2 w pokładach węgla
Pixabay / @ markusspiske

W ramach międzynarodowego projektu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach z sukcesem przetestowali możliwości magazynowania dwutlenku węgla w pokładach węgla z wykorzystaniem do tego celu poziomych odwiertów. Technologia jest przyszłościowa – oceniają realizatorzy projektu.

W katowickiej siedzibie Instytutu podsumowano dotychczasowe efekty realizowanego od niespełna trzech lat projektu, którego koordynatorem jest walijski Uniwersytet Cardiff, a partnerami, obok GIG, także niemieckie centrum badawcze GFZ Helmholtz Center Potsdam i Polska Grupa Górnicza.

W ramach projektu, w należącej do GIG Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie, na poziomie ok. 30 m pod ziemią, z istniejących chodników wykonano 70-metrowy poziomy odwiert, w kolejnym etapie prac wydłużony do ok. 88 m. W ciągu kilku tygodni z powierzchni zatłoczono tam prawie 8 ton dwutlenku węgla, badając, jak przebiega proces absorbcji. Testy zatłaczania CO2 poprzedzono badaniami właściwości węgla. Było to pierwsze takie doświadczenie w Polsce, przeprowadzone w realnych podziemnych warunkach.

Doświadczenie potwierdziło, że technologia odwiertów poziomych jest obiecująca. Aby jednak w praktyce zastosować taką technologię na szerszą skalę, potrzebne są zmiany legislacyjne. Obecnie możliwe jest zatłaczanie CO2 jedynie na dnie Bałtyku.

mówi koordynujący projekt z ramienia GIG dr inż. Kamil Stańczyk

W ocenie dr. Stańczyka, badana w GIG technologia jest przyszłościowa, zwłaszcza w kontekście unijnej polityki klimatycznej. Naukowcy analizowali też komercyjną opłacalność technologii. Zależy ona od wielu zmiennych – zarówno technicznych, jak i cen uprawnień do emisji CO2 czy kosztów energii.

Została wykonana bardzo szeroka analiza techniczno-ekonomiczna. Zdajemy sobie sprawę, że jeżeli technologia będzie nieekonomiczna, nie będzie chciał z niej korzystać. W tej chwili trudno jednoznacznie powiedzieć, czy technologia jest opłacalna, ale to z każdym rokiem będzie się zmieniać – zakładamy, że będzie się zmieniać w stronę opłacalności, biorąc pod uwagę obecną politykę.

zauważa dr Stańczyk

Międzynarodowy projekt, w którym uczestniczył GIG, służył stworzeniu obserwatorium badawczego „w celu udostępniania pokładów węgla w Europie do magazynowania dwutlenku węgla”. Poligonem doświadczalnym była kopalnia Barbara, jednak w ramach przedsięwzięcia szczegółowo zbadano też możliwości magazynowania CO2 na większą skalę w głęboko położonym złożu węgla w jednej z czynnych kopalń Polskiej Grupy Górniczej. W oparciu o dane geologiczne przygotowano koncepcję instalacji, która mogłaby tam działać.

Efektem prac jest m.in. zestaw wytycznych – proponowanych najlepszych praktyk wspierających komercyjny rozwój technologii składowania CO2 z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik poziomych odwiertów kierunkowych.

Przedstawiciele GIG podkreślają, że projekt dotyczący magazynowania CO2 w pokładach węgla, realizowany ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali, to duże i prestiżowe przedsięwzięcie.

Nowe, niskoemisyjne technologie spalania węgla z wychwytywaniem dwutlenku węgla są szansą na ograniczenie emisji CO2. Celem projektu było zbadanie, czy możliwe jest magazynowanie dwutlenku węgla w pokładach węgla w Europie. Badania w tym zakresie wpisują się w kwestie bezpieczeństwa energetycznego, zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji przemysłu.

podsumowuje rzeczniczka GIG, dr Sylwia Jarosławska-Sobór

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zrównoważony rozwój – dodatkowe informacje:
Agenda 21, air-commerce, biologiczny potencjał Ziemi, carsharing, Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals SDGs), cleantech, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), czynniki ESG, degrowth (postwzrost), dekarbonizacja gospodarki (przemysłu), Dow Jones Sustainability Index (DJSI), dyrektywa (Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), Dzień długu ekologicznego, efektywność energetyczna, ekologiczna dystrybucja, ekonomia ekologiczna, ekonomia subskrypcji, ekonomia środowiska i zasobów naturalnych, Europejski Zielony Ład (European Green Deal), Fit for 55, ekologiczna wysyłka i dostawa towarów, ekoprojekt, ekoprojektowanie, greentech, gospodarka niskooemisyjna, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), inteligentna wieś (smart village), Konferencja RIO+20, kryteria ESG, Less waste, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), neutralność klimatyczna (net-zero), normy środowiskowe z serii ISO 14000 14001 26000, opakowanie ekologiczne (zielone opakowanie) (green packaging, sustainable packaging), paperless, Społeczna Odpowiedzialności Biznesu (CSR), Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), produkty ekologiczne, Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, Ranking Best Global Green Brands, REPowerEU, sparing economy, ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint), transformacja energetyczna, United Nations Environment Programme (UNEP), Zero Waste, zielona gospodarka (green economy), zielone inwestycje, zielona rewolucja, zielona transformacja, zielone miejsca pracy – zielone kołnierzyki (green collar jobs, green jobs), zielone certyfikaty dla budynków (BREAM, LEED), zielone technologie, zielone trendy, zielone zarządzanie, zielony marketing – green (eco) marketing, zielony wzrost (green growth), znaki i oznaczenia ekologiczne, zrównoważone miasto, zrównoważony rozwój (sustainable development)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top