Ornitolodzy z 28 krajów apelują do władz Libanu o ochronę ptaków w czasie migracji

Ornitolodzy z 28 krajów apelują do władz Libanu o ochronę ptaków w czasie migracji
Flickr / @ Robert Couse-Baker / CC BY 2.0

O powstrzymanie nielegalnych polowań na ptaki migrujące przez terytorium Libanu zaapelowali przyrodnicy i ornitolodzy z 28 krajów w tym z Polski. List w tej sprawie przekazali do prezydenta Libanu oraz ministra środowiska.

Autorzy listu zwracają uwagę, że w ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się przelot tysięcy ptaków ku ich europejskim terenom lęgowym. Przypominają też, że podczas ubiegłorocznej wiosennej migracji w internecie można było znaleźć mnóstwo zdjęć i nagrań wideo przedstawiających masakrę ptaków przelatujących nad terytorium Libanu. Wśród tysięcy zabitych ptaków znalazł się bocian Tesla z Chorwacji, wyposażony w nadajnik GPS.

Dla miłośników ptaków, działaczy, oraz ornitologów śmierć Tesli stała się pretekstem do wystosowania petycji „Make the sky over Lebanon safe for storks and other migrating birds” do prezydenta oraz ministra środowiska Libanu.

W wolnym tłumaczeniu tytuł petycji brzmi:

Uczyńmy niebo nad Libanem bezpiecznym dla bocianów i innych ptaków migrujących.

Zaangażowani w ochronę ptaków mieszkańcy Europy i innych części świata z zainteresowaniem śledzili działania, zmierzające do przygotowania prawa łowieckiego i jego wdrożenia (we wrześniu 2017 r) w Libanie. Niestety w międzyczasie pojawiały się kolejne informacje wskazujące na to, że kłusownicy wbrew zakazowi zabijają ptaki, nawet przed rozpoczęciem sezonu łowieckiego. Uśmiercanie ptaków odbywa się na wielką skalę, a jej głównym motywem jest rozrywka myśliwych.

Lada chwila ruszy kolejna, wiosenna migracja. Większość ptaków leci z Afryki do Eurazji wschodnim korytarzem migracyjnym m.in. nad Libanem. Przyrodnicy przyznają, że są mocno zaniepokojeni bezpieczeństwem ptaków nad tym terenem.

Kierując wspólny apel, organizacje pozarządowe proszą prezydenta Libanu o stworzenie warunków, dzięki którym migrujące ptaki z gatunków chronionych nie będą już zabijane i podczas przelotu zapewni się im pełną ochronę.

List podpisali przedstawiciele 50 organizacji z 28 krajów Europy oraz Afryki i Bliskiego Wschodu, m.in. Chorwacji, Albanii, Turcji, Litwy, Łotwy, Serbii, Macedonii, Czarnogóry, Bośni, Hercegowiny, Słowenii, Cypru, Malty, Hiszpanii, Finlandii, Norwegii, Irlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Zambii, Nigerii, Libanu, Tunezji, a także społeczności działających na FB – SOS Tesla – Save White Storks, LEylekEL (Storkland) i Stork Exchange.

Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się Polacy: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – BirdLife oraz Grupa EkoLogiczna.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top