Polska firma FreeVolt prowadzi prace nad ulepszonym ogniwem fotowoltaicznym. Warstwę srebra stosowaną w klasycznych rozwiązaniach zastąpiła grafenem wytwarzanym opatentowaną przez Polaków metodą, co przełożyło się na duży wzrost wydajności urządzenia.
Łukasz Nowiński współzałożyciel firmy FreeVolt wyjaśnia że ogniwa grafenowe działają kilkanaście razy wydajniej, ponieważ są bardzo wrażliwe na światło rozproszone, czyli takie jak w Polsce. Fotowoltaika oparta na elektrodach srebrzanych ma około 20% wydajności, a z elektrodami grafenowymi dostarcza od 30 do 50% więcej konwersji światła na prąd elektryczny.
W swoim rozwiązaniu twórcy korzystają z opatentowanej przez Polaków technologii wytwarzania grafenu, dzięki czemu nie będą mieli konkurencji zagranicznej przede wszystkim z Chin.
Grafen jest jedną z odmian węgla. Składa się z ciasno upakowanych atomów tego pierwiastka, tworzących strukturę przypominającą plaster miodu, który jest sto razy bardziej wytrzymalszy od stali.
Wersja testowa nowych ogniw ma być dostępna jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku. Wtedy zostaną przeprowadzone badania. Komercjalizacja produktu będzie miała miejsce w drugiej połowie 2018 roku. Twórcy chcą, żeby nowe rozwiązanie nie odbiegało cenowo od urządzeń aktualnie dostępnych na rynku.
źródło: newseria.pl