Nocne światło szklarni wpływa na aktywność ptaków

Nocne światło szklarni wpływa na aktywność ptaków
Pixabay / @ asweetnsimplelife

Światło z przemysłowych szklarni zmienia terminy odzywania się i śpiewu ptaków leśnych, gniazdujących w pobliżu tego typu obiektów – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Journal of Ornithology”.

Wpływ zanieczyszczenia sztucznym światłem na zachowanie i fizjologię ptaków jest dość dobrze poznany. Jednak badania prowadzone do tej pory skupiały się głównie na źródłach światła pochodzącego z lamp ulicznych. Szklarnie do uprawy roślin potrzebują od jesieni do wczesnej wiosny ogromnych ilości światła. W związku z tym mogą wpływać na funkcjonowanie zwierząt i ludzi żyjących w okolicy – zauważają naukowcy związani z Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, Uniwersytetem Szczecińskim i Uniwersytetem w Białymstoku.

Badacze ci wykazali, że światło z przemysłowych szklarni wpływa w istotny sposób na zmienię terminów odzywania się i śpiewu ptaków leśnych, gniazdujących w pobliżu tego typu obiektów. Swoje wyniki opublikowali w czasopiśmie „Journal of Ornithology”.

Badanie przeprowadzili w pobliżu jednego z największych tego typu obiektów w Polsce w Siechnicach. Świtało emitowane przez tamtejsze szklarnie jest doskonale widoczne z odległego o 16 km centrum Wrocławia. Karolina Skorb, pierwsza autorka artykułu, na pomysł badań wpadła w trakcie studiów w tym mieście, gdy w okresie jesienno-zimowym często obserwowała ogromną łunę światła pochodzącą ze szklarni.

W trakcie badań wykorzystaliśmy automatyczne rejestratory dźwięku, co pozwoliło w sposób pasywny rejestrować czas odzywania się poszczególnych gatunków ptaków.

mówi Karolina Skorb

Wyniki badań wykazały, że w okresie lęgowym ptaki gniazdujące w lesie w pobliżu emitujących światło szklarni odzywały się w porach innych, niż ptaki w lesie, gdzie światło szklarni nie było obecne. Ptaki z okolic szklarni zaczynały się odzywać wcześniej o świcie i przestawały później o zmierzchu. Zachowanie to było szczególnie wyraźne zwłaszcza przed sezonem lęgowym, tj. w drugiej połowie lutego.

Gatunkiem najbardziej wrażliwym na światło pochodzące ze szklarni był rudzik, który reagował szybszą o świcie aktywnością głosową przez cały okres badań. Tylko trochę mniej wrażliwy okazał się kos, na którego światło oddziaływało tylko we wczesnym okresie badań. Inne gatunki ptaków leśnych, jak modraszki czy bogatki, również silnie reagowały na sztuczne światło, ale tylko na ich głosy kontaktowe, na śpiew już nie.

opowiada Łukasz Jankowiak, odpowiedzialny za analizy statystyczne

Rudziki i kosy należą do jednych z najwcześniej odzywających się o świcie ptaków. Świadczą o tym ich duże, wypukłe, czarne, paciorkowate oczy, zdolne do wychwytywania najmniejszych nawet ilości światła. Taka wczesna aktywność o poranku i wydłużony czas aktywności o zmierzchu wcale nie wpływa dobrze na ptaki. Może to prowadzić do zaburzeń snu, zmęczenia, stresu, a w konsekwencji do spadku kondycji i osłabienia układu odpornościowego. W końcu wszystko ma swoje konsekwencje, a zwłaszcza niewyspanie.

uzupełnia Adam Zbyryt, współautor artykułu

Przeprowadzone badanie pokazało, że nawet krótkotrwałe zanieczyszczenie światłem ze szklarni na obszarach pozamiejskich w sezonie lęgowym może wpływać na czas wokalizacji ptaków. Aktualnie zakończyłam badania na temat jak szklarnie oddziałują na ptaki także w czasie jesiennej migracji, aby poznać pełne spektrum wpływu tego typu obiektów na tę grupę zwierząt. Wstępnie mogę powiedzieć, że tutaj również można dostrzec znaczący wpływ zanieczyszczenia światłem pochodzącym ze szklarni. Mam nadzieję, że wkrótce uda powiedzieć się coś więcej na ten temat.

podsumowuje Katarzyna Skorb

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zagrożenia ekologiczne – dodatkowe informacje:

definicje, teorie, hipotezy, zjawiska:
antropocen, antropopresja, bezpieczeństwo ekologiczne, biologiczny potencjał Ziemi do regeneracji (biocapacity), bioremediacja, ekobójstwo (ekocyd), ekomodernizm, ekosystem sztuczny, ekoterroryzm, globalne zagrożenia ekologiczne, granice planetarne, hipoteza wypadających nitów (rivet popping), homogenocen, kapitalocen, katastrofy i klęski ekologiczne, katastrofy ekologiczne na świecie, klęski żywiołowe, masowe wymieranie, monokultura, komodyfikacja żywności (utowarowanie), plantacjocen, plastikoza, plastisfera (plastisphere), przeludnienie, stres cieplny, syndrom przesuwającego sią punktu odniesienia, szóste masowe wymieranie (szósta katastrofa), tragedia wspólnego pastwiska, utrata bioróżnorodności, wieczne chemikalia, Wielkie przyspieszenie, zielony anarchizm, zjawisko przedniej szyby

degradacja środowiska:
akwakultura, betonoza (betonowanie miast), choroby odzwierzęce, górnictwo morskie, hodowla zwierząt, koszenie trawników, melioracja, monokultura, niszczenie siedlisk, przełownie, przemysł wydobywczy, przyłów, rolnictwo, spadek liczebności owadów, turystyka masowa, wylesianie (deforestacja), wypalanie traw

ozon i ozonosfera (warstwa ozonowa):
dziura ozonowa, freon (CFC)

zanieczyszczenie środowiska:
azbest, beton, bisfenol A (BPA), eutrofizacja, farmaceutyki, handel emisjami zanieczyszczeń, kwaśny deszcz, mikroplastik, martwe strefy, nanoplastik, neonikotynoidy, niedopałki papierosów, odpady niebezpieczne, pestycydy, polichlorowane bifenyle (PCB), przemysł tekstylny (włókienniczy). sieci widma, sinice, składowiska odpadów (wysypiska śmieci), smog, sól drogowa, sztuczne ognie (fajerwerki, petardy), tworzywa sztuczne (plastik), Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, wycieki ropy naftowej, zakwaszenie wód (rzek, jezior, mórz i oceanów), zanieczyszczenie gleby, zanieczyszczenie hałasem, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie światłem, zanieczyszczenie wody, związki per- i polyfluoroalkilowe (PFAS) – wieczne chemikalia

zmiany klimatu (kryzys klimatyczny):
blaknięcie (bielenie) raf koralowych, denializm klimatyczny (zaprzeczanie globalnemu ociepleniu), efekt cieplarniany, ekstremalne zjawiska, gazy cieplarniane, globalne ocieplenie, kryzys wodny, miejska wyspa ciepła (MWC), migracje gatunków, nawałnice, ocieplenie oceanu, wzrost poziomu mórz i oceanów, podtopienie, powódź, pożar lasu, przyducha, pustynnienie, susza, topnienie lodowców i lądolodów, topnienie lodu morskiego, trąba powietrzna, upał

klęski i katastrofy ekologiczne:
katastrofy jądrowe (nuklearne), katastrofy przemysłowe, największe katastrofy ekologiczne na świecie, największe katastrofy ekologiczne w Polsce, wycieki ropy naftowej

Czerwona księga gatunków zagrożonych, Czerwona Lista IUCN (The IUCN Red List):
gatunek wymarły (extinct EX), gatunek wymarły na wolności (extinct in the wild EW), gatunek krytycznie zagrożony (critically endangered CR), gatunek zagrożony (endangered EN), gatunek narażony gatunek wysokiego ryzyka (vulnerable VU), gatunek bliski zagrożenia (near threatened NT), gatunek najmniejszej troski (least concern LC)
Polska czerwona księga roślin, Polska czerwona księga zwierząt
gatunek inwazyjny (inwazyjny gatunek obcy IGO)

Poruszający i inspirujący do działania apel Davida Attenborough

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top