Narzędzia do tworzenia i obsługi strony internetowej

Strona główna » Narzędzia do tworzenia i obsługi strony internetowej

Przydatne narzędzia, programy, serwisy i aplikacje do stworzenia oraz obsługi własnej strony internetowej, portalu czy bloga.

Dużo czasu zajęło Mi przygotowanie tego portalu w obecnej formie. Wybór domeny, hostingu, platformy do założenia strony, zabezpieczenie, optymalizacja, oraz pozycjonowanie, to zagadnienia z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć, gdy planujesz założyć własny blog czy stronę internetową.

Pokażę Ci jak to zrobić zupełnie za darmo. Początkowo może wydawać się to dość skomplikowane, ale wraz z zdobywaniem kolejnej porcji wiedzy okaże się to coraz prostsze. I co najważniejsze nie musisz znać się na programowaniu żeby stworzyć własną stronę.

Poniżej przedstawiam listę narzędzi z których korzystam, które uznałem za przydatne i które polecam. Każdy serwis i fotka mają klikalny link, więc możesz w trakcie czytania na bieżąco przeglądać strony www. Niektóre z linków to tak zwane linki partnerskie. Oznacza to że jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z polecanych aplikacji to portal dostanie drobną prowizję. Oczywiście w takim wypadku nie zostaniesz obciążony dodatkową opłatą. Wszystkie linki są bezpieczne, niczego złego nie powinieneś ściągnąć na komputer.

Łukasz Pająk – autor i twórca portalu Włącz oszczędzanie

Jak założyć własnego bloga | portal | stronę internetową

1. Wybierz odpowiednią platformę – CMS WordPress

Czym jest WordPress?

WordPress to darmowa platforma, która została stworzona z myślą o blogerach.

WordPress to darmowa platforma, która została stworzona z myślą o blogerach. Dzięki niemu każdy z użytkowników może w prosty sposób nadzorować teksty, które zamierza umieścić w Internecie. Jego uniwersalność i prostota sprawia, że znajduje on również zastosowanie dla bardziej profesjonalnych i rozbudowanych stron internetowych, czy wszelkiego rodzaju portali i serwisów.

WordPress to jedno z podstawowych narzędzi CMS (Content Management System). Jest napisany w języku PHP i korzysta z popularnej bazy danych MySQL. Dzięki temu można go zainstalować nawet na najtańszym serwerze wirtualnym.

Główne cechy platformy WordPress

  • jest dostępny za darmo, zarówno do celów niekomercyjnych jak i komercyjnych (w celach zarobkowych)
  • rozpowszechniany na licencji GNU (GPL)
  • prosty, intuicyjny i łatwy w użyciu – nowi użytkownicy szybko opanują jego podstawy
  • żeby go używać nie potrzeba posiadać zaawansowanej wiedzy w zakresie programowania
  • działa na wszystkich systemach operacyjnych, przeglądarkach internetowych
  • odznacza się łatwością w instalacja dodatkowych wtyczek i szablonów
  • posiada wiele darmowych motywów graficznych | szablonów | skórek – dzięki którym można uatrakcyjnić wygląd strony internetowej czy bloga
  • posiada setki darmowych wtyczek | pluginów – pomagających zwiększyć funkcjonalność platformy WordPress – od wtyczek, które pomagają łączyć stronę z mediami społecznościowymi, do wtyczek wpływających na pozycjonowanie strony w internecie
  • jest ciągle aktualizowany i unowocześniany

Co wybrać: WordPress.com czy WordPress.org?

Decydując się na założenie bloga na platformie WordPress mamy dwie możliwości, dwie wersje instalacji: WordPress.com lub WordPress.org

WordPress.com

WordPress.com to gotowa platforma do blogowania

WordPress.com to gotowa platforma do blogowania, gdzie za darmo rejestrujemy swój blog, dzięki czemu otrzymujemy adres w postaci naszanazwa.wordpress.com (gdzie część adresu „naszanazwa” wybieramy podczas rejestracji bloga).

Ważnym atutem jest to, że nie musimy martwić się o hosting (serwer), własną domenę czy tworzenie kopii zapasowych strony. Nasz wordpressowy blog /strona jest na bieżąco aktualizowany, a wszystkie niedociągnięcia są szybko niwelowane. Do rejestracji wystarczy jedynie posiadanie adresu mailowego. Za darmo dostarczane są również statystyki ruchu na blogu, oraz możliwość śledzenia komentarzy czy ranking blogów i wpisów.

WordPress.org

Poprzez stronę WordPress.org możemy ściągnąć pliki WordPressa (aktualną polską wersję),  zainstalować na swoim serwerze, podpiąć domenę i założyć własny blog lub witrynę internetową.

Poprzez stronę WordPress.org możemy ściągnąć pliki WordPressa, również aktualną polską wersję, zainstalować na swoim serwerze, podpiąć domenę i założyć własny blog lub witrynę internetową.

Korzystając z takiej platformy możemy instalować nowe szablony, wtyczki, edytować bazę danych, kod źródłowy systemu, czyli rozbudowywać stronę o nowe funkcjonalności. Dodatkową możliwością jest umieszczanie reklam na blogu.

Oprogramowanie samo w sobie jest darmowe, jednak by móc z niego korzystać musimy mieć własny serwer i domenę, gdzie będziesz mógł zainstalować WordPressa.

Poniższe porady dedykowane są wszystkim tym, którzy  chcieliby stworzyć blog / stronę internetową opierając się na platformie WodPress.org. Temu mają służyć wszystkie porady, instrukcje oraz sugestie zawarte w poradniku.

Uwaga: Pomiędzy oba platformami możemy bez problemu przenosić całą zawartość witryn, treści, wpisy, oraz importować i eksportować dane. Można zatem z wordpress.com, przenieść się po jakimś czasie na wordpress.org i odwrotnie.

2. Wybierz wartościową domenę – twój adres w internecie

Wybierz wartościową domenę - twój adres w internecie

Domena to unikalna nazwa (adres) w internecie, pod którą można umieścić serwis WWW. Jest to twoja osobista wizytówka, lub twojej firmy w internecie.

Domena pozwala zaprezentować ofertę firmy, pozyskać nowych klientów, czy prowadzić część działalności on-line.

  • posiadanie domeny umożliwia prezentację marki
  • pozwala na dotarcie do potencjalnych klientów, nie tylko polskich, ale i zagranicznych
  • domena ułatwia komunikację w firmie poprzez wymianę danych za pomocą poczty elektronicznej
  • dostęp do informacji umieszczonych na stronie WWW

Domeny możemy podzielić na:

  • krajowe
  • europejskie
  • globalne

Polskie domeny mogą mieć rozszerzenie:

  • krajowe .pl – w Polsce użytkownicy internetu najczęściej rejestrują domeny o takim rozszerzeniu
  • funkcjonalne np. .com.pl, .org.pl
  • regionalne np. .krakow.pl, .bieszczady.pl

Domeny europejskie mają rozszerzenie .eu – zarezerwuj taką domenę gdy myślisz o ekspansji firmy na rynek Unii Europejskiej.

Domeny globalne mają rozszerzenia .com, .net, .org, .info, .biz

Jak wybrać dobrą domenę, w jaką domenę nie inwestować

Dobra domena to podstawa działalności w internecie i jeden z czynników mających wpływ na twój sukces. Warto zapoznać się z zasadami wyboru najlepszego adresu internetowego.

Dobra, wartościowa, idealna domena powinna być:

  • krótka – im krótsza domena tym lepiej, ponieważ łatwiej ją zapamiętać i wypromować. Lepiej brzmi i jest łatwiejsza do przekazania. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia literówki przy wprowadzaniu adresu.
  • prosta, łatwa do zapamiętania i przeliterowania – domena powinna wpadać w ucho i być łatwo zapamiętywana. Odradza się używanie w domenach trudnych słów lub nic nie znaczących zbitek literowych.
  • powinna zawierać słowo lub słowa kluczowe – opisywać treść jaka znajduje się na stronie. Idealnie gdy zawiera słowa kluczowe wyszukiwane przez internautów zainteresowanych daną tematyką. W przypadku firm oferujących szeroki wachlarz usług, najlepszą domeną jest słowo określające branżę w której działa firma lub nazwa firmy. Uwaga!! W przypadku wyboru domeny zawierającej nazwę firmy należy się liczyć z większymi wydatkami związanymi z wypromowaniem nazwy i marki firmy.
  • nie powinna zawierać znaków specjalnych takich jak myślnik, dodatkowe kropki czy liczby – każdy niepotrzebny znak ujemnie wpływa na jakość domeny powodując, iż trudniej ją zapamiętać, przeliterować czy wypromować. Internauci z przyzwyczajenia pomijają myślniki, a teorie mówiące o tym, że domena jest czytelniejsza z myślnikiem nie mają pokrycia w rzeczywistości.
  • posiadać rozszerzenie
    .pl  – dla stron polskich – jest to niekwestionowany lider jeżeli chodzi o rozszerzenia w Polsce
    .com.pl – jest to druga co do popularności domena, jednak jej znaczenie maleje z każdym rokiem a ona sama traci na popularności
    .eu  – rozszerzenie przydatne dla firm świadczących usługi na rynku europejskim
    .com – rozszerzenie globalne –  przydatne dla firm świadczących usługi globalne, posiadających w domenie nazwę firmy lub angielskie słowo kluczowe
    .waw.pl – przykład domeny regionalnej – warto się zastanowić nad domena regionalną gdy nasza oferta skierowana jest na rynek lokalny

Uwaga! Możesz również kupić domenę na rynku wtórnym – zapłacisz więcej, ale domena może być bardziej wartościowa. Serwisy przechwytujące domeny to np. aftermarket.pl

Jak wybrać odpowiedniego operatora domeny

Twój blog/strona musi być widoczny w Internecie pod konkretnym adresem. Obecnie domeny kupuję w serwisie hekko.pl i/lub dhosting.pl, ponieważ mają jedną z najniższych cen na polskim rynku za rejestrację domeny i jej odnowienie na kolejny rok.

Wybierz operatora domeny zwracając szczególną uwagę na:

  • cenę za rejestrację domeny, oraz przedłużenie rejestracji domeny na kolejny rok
  • wczytaj się w regulaminy promocji rejestracji domen u poszczególnych operatorów
  • pamiętaj, że darmowe lub niskie koszty rejestracji domeny mogą oznaczać, że w kolejnych latach, za przedłużenie domeny zapłacisz nawet dwa razy więcej niż u konkurencji
  • pamiętaj, że liderzy branży rejestracji domen to również liderzy wydatków na reklamę i marketing, co istotnie przekłada się na marże związaną z utrzymaniem domen
  • czasami lepiej zarejestrować domenę za kilkanaście zł niż potem być przywiązanym do drogiego usługodawcy
  • dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dwóch firm hostingowych – jeśli usługi jednej nie będą nam w pełni odpowiadały, szybko przeniesiemy domeny do drugiego, już sprawdzonego rejestratora
  • sprawdź najlepiej oceniane firmy pod względem jakości obsługi klienta
  • sprawdź oceny oraz opinie użytkowników na temat firmy hostingowej

3. Wybierz stabilny, szybki i bezpieczny Hosting

Żeby Twoja strona internetowa była dostępna w Internecie, oprócz domeny potrzebujesz serwer WWW (dla plików strony WWW), na który będzie wskazywać Twoja domena. Hosting to miejsce gdzie będzie działać Twoja strona internetowa.

Jak wybrać operatora domeny czyli firmę hostingową?

dhosting

O wyborze odpowiedniej firmy hostingowej, która będzie obsługiwała twoją domenę powinna decydować przede wszystkim jakość obsługi klienta, koszty rejestracji, przedłużania domeny, oceny oraz opinie użytkowników.

Na początku powstania i prowadzenia portalu Włącz oszczędzanie korzystałem z serwerów firmy firmy Hekko.pl (teraz cyber_Folks). Obecnie portal znajduje się na serwerach dhosting.pl.

Dhosting.pl charakteryzuje się wysoką jakością usługi, szybkością działania wsparcia technicznego. Dzięki jego elastycznemu web hostingowi nareszcie skończyły się problemy z dostępem do strony i błędy typu 5xx. Portal działa zawsze, niezależnie od liczby odwiedzających!!!

Płacę cenę podstawową 200zł za rok, plus średnio ok 18 zł za miesiąc, w związku z przekroczeniem limitów serwera, związanym z nagłym wzrostem ruchu. Taniej niż u poprzedniego dostawcy hostingu, u którego strona przestawała działać w związku z nadmiernym ruchem. Naprawdę gorąco polecam!!

4. Zainstaluj platformę WordPress na wybranym serwerze

Jak w prosty i szybki sposób zainstalować WordPressa za pomocą Autoilnstalatora na serwerze dHosting pokazuje poniższy przykład: https://pomoc.dhosting.pl/baza-wiedzy/jak-utworzyc-swoja-pierwsza-strone-www

5. Zainstaluj dodatkowe wtyczki (pluginy), żeby rozszerzyć i zwiększyć funkcjonalność platformy WordPress

Co to są Wtyczki w WordPress?

Co to są wtyczki w WordPress
Pixabay / @ 27707

Wtyczki w WordPress (pluginy z ang. plugins) to dodatkowe programy które rozszerzają i zwiększają możliwości WordPress. Żeby strona były w pełni funkcjonalna i dopasowana do naszych potrzeb sama instalacja oprogramowanie WordPress może okazać się niewystarczająca. Warto zatem zainstalować dodatkowe wtyczki.

W internecie można znaleźć kilka tysięcy wtyczek do WordPressa. Nie polecam jednak instalowaniu zbyt wielu wtyczek, a jedynie takie, które będziemy używać. Zainstalowanie wielu wtyczek może spowodować spadek wydajności strony i prowadzić do powstawania konfliktów pomiędzy wtyczkami, skutkując złym funkcjonowaniem strony.

Podstawowe uwagi dotyczące używania wtyczek do WordPressa

  • instaluj wtyczki tylko z bazy WordPress – są one sprawdzone, a ich wykorzystanie niesie za sobą mniejsze ryzyko zaburzenia działania naszej strony
  • nie instaluj dużej ilości pluginów – spowoduje to spadek wydajności, szybkości ładowania naszej strony, oraz częstsze awarie
  • pamiętaj że wtyczki ingerują w system, funkcje oraz kod WordPressa
  • wtyczki niekiedy mogą być niebezpieczne dla naszej strony – ponieważ są tworzone przez użytkowników (każdy może napisać wtyczkę) – nie wiemy zatem czy plugin jest w 100% bezpieczny, a jego użytkowanie nie zepsuje naszego bloga / strony
  • pamiętaj że wtyczki z czasem są aktualizowane – aktualizuj wtyczki w sposób manualny, a nie automatyczny
  • przed każdorazowym zainstalowaniem wtyczki wykonaj backup strony – dzięki temu zawsze będziesz mógł powrócić do ustawień przed instalacją wtyczki

Wtyczki w WordPress do optymalizacji strony

Wtyczki w WordPress do optymalizacji strony
Pixabay / @ Geralt

Jetpack z WordPress.com
Jetpack pozwoli ci na połączenie własnego bloga z kontem na WordPress.com aby móc korzystać z jego zaawansowanych funkcji, zwykle dostępnych tylko dla użytkowników WordPress.com.

Oprócz szeregu dodatkowych drobnych funkcji, jego największą zaletą są aktualizowane statystyki, pokazujące jakie teksty w danym dniu, tygodniu, miesiącu, roku były najchętniej czytane. Z jakich stron wchodzono na naszą stronę najczęściej, jakie wpisywano słowa kluczowe i w które dokładnie linki klikano.

Autor: Automattic | Szczegóły

Yoast SEO | Yoast SEO Premium
Pierwsze, prawdziwie kompletne rozwiązanie SEO dla WordPressa, które zawiera analizator podstron, mapy XML i wiele więcej. Ta prosta w obsłudze wtyczka, przetłumaczona na język polski, pomoże osiągnąć najlepsze pozycje w wyszukiwarkach i zadba o SEO strony internetowej.

Yoast SEO umożliwia optymalizację treści, tak aby była bardziej przyjazna dla wyszukiwarek oceniając Twoje treści w dwóch obszarach: Czytelność i SEO.
Autor: Zespół Yoast | Szczegóły

AMP
Enable AMP on your WordPress site, the WordPress way.
Autor: WordPress.com VIP, XWP, Google, and contributors | Szczegóły

Wtyczki do zabezpieczenia strony przed wirusami

Wordfence Security – Firewall & Malware Scan
Wordfence Security – Anti-virus, Firewall i Malware Scan
Autor: Wordfence | Szczegóły

Wtyczki do optymalizacji i przyspieszania działania strony

Autoptimize
Autor: Frank Goossens (futtta) | Szczegóły

Async JavaScript
Autor: Frank Goossens (futtta) | Szczegóły

W3 Total Cache
Autor: Frederick Townes | Szczegóły

WP Super Cache
Autor: Automattic | Szczegóły

WP Optimize
Autor: David Anderson, Ruhani Rabin, Team Updraft | Szczegóły

Wtyczka do optymalizacji zdjęć na stronie opartej o WordPress

Smush Image
Zmniejsz rozmiary plików graficznych, popraw wydajność i ulepsz SEO
Autor: WPMU DEV | Szczegóły

Wtyczki do publikacji treści

OneSignal Push Notifications
Autor: OneSignal | Szczegóły

Dodatkowo do obsługi strony wykorzystuję

Serwis do statystyk

Pixabay / @ Crazyarts

Google Analytics
Google Analytics to najpopularniejszy, darmowy i jedyny akceptowalny przez wszystkie agencje reklamowe serwis do statystyk. Musisz go mieć na blogu, tzn. musisz na blogu mieć kod zliczający ci statystyki i nie masz żadnej alternatywy. Gdy skontaktuje się z tobą przyszły reklamodawca oczekuje, że prześlesz mu dane (screen lub pdf) ze statystykami Google Analytics.

Monitorowanie własnej strony w internecie

Brand24.pl
Brand24 monitoruje sieć w poszukiwaniu interesujących Cię słów kluczowych. Ustawiasz monitorowanie haseł, które są związane z profilem Twojego bloga/ strony. Docierasz tam, gdzie toczą się dyskusje na interesujące Cię tematy.
To świetny sposób na nawiązywanie nowych znajomości, rozwój strona/ bloga oraz Twojej marki.

Darmowe i płatne zdjęcia na stronę internetową

Depositphotos
Od kilku lat zdjęcia na stronę kupuję na Depositphotos. Wybrałem ten serwis, bo był najtańszy, a zarazem posiadał całkiem sporą bazę zdjęć.
Depositphotos to komercyjna platforma łącząca autorów licencjonowanych zdjęć stockowych w wysokiej jakości, grafik, wektorów i wideo z kupującymi. Bank zarówno darmowych jak i płatnych zdjęć do wykorzystania na blogu.

Darmowe zdjęcia
Serwisów jest sporo, ale proponuje trzy : Pixabay, Pexels i Flickr.
Serwisy umożliwiają pobieranie zdjęć do dowolnego użytku – komercyjnego i niekomercyjnego. Można również modyfikować fotki i w zależności od licencji nie musisz podawać nawet źródła/autora. Pozwala na to licencja, określana jako Creative Commons Zero (CC0).
Uważaj na Pixabay bo lubi przekierowywać do komercyjnych zdjęć na Shutterstock, które potrafią sporo kosztować.

Aplikacja do screenshotów

Ashampoo Snap
Nie ma łatwiejszej drogi do zrzutów ekranu czy wideo niż wykorzystanie Ashampoo Snap 10. Dzięki niej przechwytujesz i edytujesz wszystko, co widzisz na ekranie.

Edycja zdjęć

Canva
Canva to jedno z najlepszych miejsc do obróbki zdjęć. Korzystam z płatnej wersji, ale darmowa opcja w zupełności powinna Ci wystarczyć. W Canva w prosty sposób edytujesz każde zdjęcie, grafikę, czy infografikę. Przygotujesz logo strony, wizytówkę, plakat i ulotkę. Możesz wykorzystać darmowe czcionki, elementy, tła, grafiki i stworzyć grafiki dopasowane wymiarami do wszystkich popularnych serwisów społecznościowych.

Bezpłatne ankiety

Google Formularze
Najprostszym i całkowicie darmowym narzędziem do robienia nawet skomplikowanych ankiet jest Google Formularze. Naprawdę nie potrzebujesz niczego innego do szczęścia.

Badanie poprawności i szybkości działania strony

PageSpeed Insights
Narzędzie deweloperski Google, które pozwala sprawdzić jak działa twoja strona na każdym urządzeniu.

GTmetrix
GTmetrix pozwala sprawdzić jak szybko ładuje się twoja strona, ile waży i dostarcza praktycznych zaleceń, jak ją zoptymalizować.

Polecane strony internetowe, portale i serwisy

WordPress

Webfaces Blog
Krótko, treściwie i na temat, bez zbędnego lania wody. Agnieszka (twórca bloga) w prosty i przystępny sposób opisuje poszczególne funkcjonalności WordPressa. Tylko tyle i aż tyle.. Polecam

SEO, optymalizacja, marketing

Verseo.pl
Bardzo dużo przydatnych informacji. Agencja SEO/SEM z Poznania stworzyła świetny marketingowy blog i kanał na Youtubie. Po założeniu darmowego konta, na Akademii Wiedzy Verseo, otrzymasz dostęp do darmowych webinarów i ponad 775 stron wiedzy marketingowej.
Pobierz i czytaj do woli poradniki z pozycjonowania stron, Google Ads, Content Marketingu, Social Media i wiele więcej. Naprawdę solidny kawał roboty.

Kursy online

strefakursow.pl
Jedna z najlepszych na polskim rynku platform do nauki online. Oglądaj, słuchaj, ćwicz. Poluj na częste promocje obniżające podstawową cenę szkoleń. Polecam kursy m.in o tworzeniu stron opartych na CMS WordPress, prawo w e-commerce i dla freelancera, jak skutecznie pozycjonować, przyspieszać i optymalizować strony.

eduweb.pl
Kolejna platforma do nauki online. Polecam m.in rewelacyjny kurs RODO w marketingu i sprzedaży, w którym autorka Magdalena Miernik w jasny i przystępny sposób objaśnia zasady przetwarzania danych osobowych, w szczególności dla branż związanych z marketingiem i sprzedażą online. Nie jesteś pewny, czy przetwarzasz dane w swojej firmie w sposób zgodny z prawem? Zastanawiasz się jak przygotować swoją firmę do RODO? Jeśli tak to koniecznie sprawdź ten kurs.

Scroll to Top