Łukasiewicz – PIT zaprezentował recyklomat automatycznie zwracający środki na konto

Łukasiewicz – PIT zaprezentował recyklomat automatycznie zwracający środki na konto
Pixabay / @ pasja1000

Recyklomat, który automatycznie zwraca środki na konto, zaprezentował w Poznaniu Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Przy wrzucaniu do niego butelki lub puszki wystarczy podać trzy słowa lub numer swojego telefonu.

Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, by było jak najprostsze w obsłudze i przyjazne dla użytkowników, którzy będą decydować, w jakiej formie trafi do nich zwrot kaucji – od klasycznych rozwiązań w postaci kwitka lub zdjęcia z kodem QR po błyskawiczny przelew na konto.

Innowacyjne urządzenie powstało dzięki współpracy Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego (Łukasiewicz – PIT), firmy Czysta Polska Recyklomaty i operatora płatności Tpay.

Klient będzie miał możliwość uzyskania swojego indywidualnego hasła składającego się z trzech słów. Zakodowany będzie w nim numer jego rachunku. Podczas zwrotu butelki czy puszki wystarczy wypowiedzieć to hasło, a kaucja automatycznie trafi na konto.

mówi dyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej w Łukasiewicz – PIT Tomasz Markowski

Jeśli ktoś nie chce korzystać z hasła, będzie mógł wpisać swój numer telefonu, wtedy też pieniądze od razu wrócą na konto.

Oddając butelkę, nie trzeba będzie mieć przy sobie na przykład telefonu. To nowatorskie podejście nie tylko zwiększa wygodę użytkownika, lecz także zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, co zawsze jest dla nas priorytetem podczas obsługi płatności.

podkreśla współzałożyciel i prezes Tpay Paweł Działak

Dla tych, którzy nie chcą ustawiać sobie hasła ani podawać numeru telefonu, pozostanie wydruk kwitka z kodem QR. Będzie go można zrealizować w sklepie. Łukasiewicz – PIT przekazał, że urządzenie będzie mogło stać w sklepach ale również w parkach, na placach czy przy stadionach – wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie i piją napoje. Z łatwością skorzystają z niego też dzieci.

Recyklomat jest uniwersalny, można go zaprogramować zgodnie z potrzebami klienta. Inaczej może działać w sklepie należącym do sieci handlowej – np. drukować tylko kwitki do wykorzystania w kasie, a inaczej w biurowcu czy szkole.

Urządzenie, które ma ułatwiać dbanie o środowisko, samo zostało wykonane m.in. przy użyciu tworzywa pochodzącego z recyklingu.

System kaucyjny, który wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, obejmie plastikowe butelki o pojemności do 3 l, szklane do 1,5 l i metalowe puszki do 1 l. Kaucja za opakowanie plastikowe i metalowe wyniesie 50 gr, za szklane – 1 zł. Środki te będą oddawane klientom po zwróceniu puszki czy butelki. Obowiązek przyjmowania zużytych butelek i puszek będą miały wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw.

źródło: naukawpolsce.pl

Śmieci i odpady – dodatkowe informacje:
air-commerce, aluminium, baterie, cykl życia produktu, dzikie wysypiska, Dyrektywa Single Use Plastic (SUP), Dyrektywa opakowaniowa, ekoprojektowanie, elektroodpady (elektrośmieci), gospodarka odpadami, greenwashing, Hierarchia postępowania z odpadami (Waste hierarchy), End Plastic Pollution, kompost, kompostowanie, Less Waste, mikroplastik, opakowania ekologiczne, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, overpacking (nadmier opakowania), Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), papier, Plastisfera (Plastisphere), Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), recykler, recykling odpadów, recyklomaty, Rot (Kompostuj), Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP), segregacja odpadów, selektywna zbiórka odpadów, spalarnie odpadów, Sprzątanie Świata (Clean up the World), system kaucyjny (depozytowy), szkło, tworzywa (polimery) biodegradowalne (zielone polimery), tworzywa sztuczne (plastik), świadomy konsument i odpowiedzialna konsumpcja, upcykling odpadów, utylizacja odpadów, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, wysypiska śmieci (składowiska odpadów), zakład termicznego przetwarzania odpadów, zanieczyszczenie środowiska, Zasada 3R, Zasada 5R, Zasada 8R, Zero Waste, znaki ekologiczne, znaki ekologiczne dla opakowań, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top