Jak zaoszczędzić energię zużywaną przez lodówkę? Jest na to wiele ciekawych sposobów. Wykorzystywanie ich nie jest trudne i nie wiąże się z dużymi wyrzeczeniami. Można natomiast sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd i żyć bardziej ekologicznie.
Odpowiednia temperatura w lodówce
Warto rozpocząć od wybrania optymalnych ustawień. Im wyższa temperatura w chłodziarce, tym mniejsze zużycie prądu. Eksperci polecają ustawienie temperatury na poziomie +7 C°. Pozwala to na zachowanie produktów w optymalnej świeżości, a zarazem nie wiąże się z nadmiernym zużyciem energii. W przypadku zamrażarki sprawdzi się ustawienie na -18 C°. Każdy stopień ma realny wpływ na ilość mocy pobieranej przez urządzenie.
Bardzo ważne jest zamykanie drzwi do lodówki. Niektóre modele posiadają alarm, który informuje o pozostawieniu ich otwartych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które są roztargnione i nie zawsze tego dopilnują. Otwarte drzwi powodują ogrzewanie zawartości chłodziarki. Reakcją urządzenia jest zwiększenie poboru energii, aby podtrzymać ustawioną wcześniej temperaturę.
Warto także zminimalizować czas spędzony przy otwartych drzwiach. Można to zrobić poprzez:
- uporządkowanie produktów na różne kategorie i układanie ich zawsze w ten sam sposób, dzięki czemu nie trzeba będzie niczego szukać
- zastanowienie się nad celem otwarcia lodówki jeszcze na kilka sekund przed jej otwarciem -wiedząc, po co się idzie, szybciej można to dosięgnąć – łatwiej uniknąć też niekontrolowanego podjadania
Rodziny z małymi dziećmi powinny pamiętać o rozmowie ze swoimi pociechami. Niekiedy drzwi lodówki wydają się doskonałym narzędziem do zabawy. Dzieci często nie zdają sobie sprawy z powodów, dla których nie miałyby ich otwierać w dowolnie wybranej przez siebie chwili.
Przechowywanie produktów
Dużym błędem jest wkładanie do lodówki ciepłych potraw. Schłodzenie ich zużyje niepotrzebną energię i narazi mieszkańców na dodatkowe koszty. Produkty spożywcze warto zamykać w szczelnych pojemnikach, co ograniczy ich parowanie. Chłodzenie wilgotnego powietrza wymaga więcej poboru mocy.
Ciekawą opcją jest rozmrażanie zamrożonych artykułów w lodówce. Na czym polega? Jeśli wiesz, że wkrótce będziesz potrzebować produktu z zamrażarki, przełóż go dużo wcześniej do chłodziarki. W ten sposób wnętrze będzie się dodatkowo ochładzać. Taki proces rozmrażania zajmuje więcej czasu, ale pozwala zwiększyć efektywność pracy urządzenia.
Ekonomiczne przechowywanie produktów wymaga planowania. Przed wykonaniem jakiejś czynności zawsze warto najpierw się nad nią zastanowić. Wyjmujesz mleko lub sok, który później znów znajdzie się w lodówce? Nie czekaj, aż się ogrzeje. Wykorzystaj tyle, ile potrzebujesz, a resztę produktu włóż z powrotem do chłodziarki.
Dobra lodówka i montaż urządzenia
Na zużycie energii wpływają nie tylko działania użytkownika sprzętu, ale też rodzaj zastosowanych technologii. W niektórych sprzętach pobór prądu może być duży. Dlatego warto starannie rozważyć, który model kupić. Szczególnie polecane są urządzenia wyprodukowane w klasie energetycznej A+++ lub A++. Proste porównanie można znaleźć na przykład na rankingo.
Przy montażu należy:
- unikać ustawiania urządzenia blisko źródeł ciepła – grzejnika, kuchenki, zmywarki lub nasłonecznionego okna
- odpowiednio wypoziomować lodówkę i upewnić się, że drzwi będą się dobrze zamykać
- przestrzegać zaleceń producenta – urządzeń wolnostojących nie powinno dosuwać się zbyt blisko ściany, ponieważ z tyłu lodówki znajduje się wymiennik ciepła, a kratki wentylacyjne nie mogą zostać zastawione)
Efektywna praca chłodziarki to optymalna temperatura przy niskim zużyciu energii. Ten stan jak najbardziej da się osiągnąć. Dzięki wykorzystaniu powyższych wskazówek nie będzie to trudne, a opłaty za prąd staną się zauważalnie mniejsze.
źródło, ranking energooszczędnych urządzeń: rankingo.net