Energooszczędna płyta grzejna

Energooszczędna płyta grzejna
Strona główna » Energooszczędna płyta grzejna

Jednym najczęściej używanych w kuchni sprzętów AGD jest płyta grzejne. Producenci tego typu urządzeń mają do zaproponowania kuchenki gazowe, ceramiczne i indukcyjne. Płyty grzewcze różnią się sprawnością wykorzystania energii, która bezpośrednio wpływa na zużycie energii.

Płyta grzejna

Urządzenie kuchenne zamieniające energię elektryczną na ciepło używane do gotowania, smażenia i pieczenia. Podgrzewanie zachodzi na płytach grzejnych.
Ze względu na rodzaj elementów grzejnych płyty kuchennej wyróżnia się kuchnie: tradycyjne – z żeliwnymi krążkami grzewczymi, ceramiczne – elementy grzejne znajdują się pod płytą szklano-ceramiczną przezroczystą dla podczerwieni, indukcyjne – pod powierzchnią grzejną kuchenki znajdują się elementy wytwarzające pole magnetyczne dużej częstotliwości, które wywołuje prądy wirowe w naczyniu stojącym na powierzchni grzejnej.

Czas czytania: 16 minut

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022

Podstawowe informacje

Wybór płyty grzewczej to często duży dylemat, z jakim trzeba się zmierzyć urządzając kuchnie w domu, lub przeprowadzając remont. Każde z dostępnych na rynku rozwiązań ma swoje wady i zalety. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli płyt w bardzo przystępnych cenach. Każdy więc może wybrać sprzęt dostosowany do swoich potrzeb, stylu kuchni i zasobności portfela. Znajdziemy modele w wyszukanej stylistce, kolorystyce, oraz designerskie płyty indukcyjne.

Są cztery rodzaje płyt grzewczych:

  • płyty gazowe – kuchenka gazowa
  • płyty żeliwne – sprawność do 55%
  • płyty ceramiczne – sprawność do 60%
  • płyty indukcyjne – sprawność do 90% (najoszczędniejsze)

Choć urządzenia te są do siebie podobne, istnieje między nimi znaczna różnica w efektywności działania. Możesz to sprawdzić, stojąc obok każdej z płyt podczas jej pracy. Płyta grzewcza gazowa, żeliwna i ceramiczna emituje bardzo dużo ciepła we wszystkich kierunkach, rozgrzewając także przylegające powierzchnie i powietrze dookoła. Płyta indukcyjna nie generuje ciepła, ale rozgrzewa dno garnka, indukując w nim prądy wirowe za pomocą pola magnetycznego, które wytwarza. Dzięki temu straty ciepła są bardzo niewielkie. Wszystkie wymienione urządzenia mogą mieć taką samą moc znamionową i czas przygotowania potraw za ich pomocą nie będzie się znacząco różnił. Czas ich pracy jednak już tak. Ze względu na straty płyta grzewcza żeliwna, czy ceramiczna załącza się znacznie częściej i na dłużej niż płyta indukcyjna, znana z pulsacyjnego działania.

Płyty gazowe

Płyty grzejne zasilane gazem ziemnym mogą się pochwalić sprawnością na poziomie zaledwie 50%. Oznacza to, że tylko połowa energii wykorzystana jest na podgrzanie naczyń, a druga połowa jest wytracana i emitowana do pomieszczenia. Na płycie gazowej gotuje się niestety dużo dłużej niż na indukcji.

W kuchence gazowej nagrzaniu ulega zarówno palnik, jak i sąsiadujące z nim strefy. Poza tym gaz jest substancją niebezpieczną, ponieważ już po upływie około minuty przyzwyczajasz się do jego zapachu. Wystarczy nieszczelność instalacji i łatwo o nieszczęście. Poza tym otwarty ogień z palników to wyższe ryzyko ewentualnego pożaru, chyba że wybierzesz model kuchenki, w którym palniki są przykryte taflą szkła

Płyty gazowe określane jako gaz na szkle, w których palniki przykryte są taflą szkła i wyglądają jak ceramiczne lub indukcyjne. Taka konstrukcja umożliwia zastosowanie w płycie gazowej niektórych funkcji znanych z płyt elektrycznych, jak choćby przerwy w grzaniu, możliwość programowania, zwiększenia mocy i powiększenia pola grzewczego, wykrywania wysokiej temperatury w garnku i odcinania dopływu ciepła, utrzymywania określonej temperatury w naczyniu, automatycznym wyłączeniu po zagotowaniu wody (tak zwana funkcja czajnika). Rozwój nowoczesnych technologii sprzyja konstruowaniu dobrej jakości i bezpiecznych płyt gazowych, które mogą mieć wiele funkcji, które urzekły nas w płytach zasilanych energią elektryczną.

Płyty żeliwne

Przyjmują one formę, czarnych żeliwnych krążków grzewczych, pod którymi ukryte są spiralne grzałki. W zależności od mocy jaką posiada grzałka można wyróżnić krążki standardowe i szybko grzejne.

Do zalet płyt żeliwnych należy ich niska cena, jednak ze względu na wysoki koszty eksploatacji i małą wydajność (sprawność 55%) w porównaniu z innymi rodzajami płyt grzewczych takie modele są coraz rzadziej produkowane i wybierane przez użytkowników

Płyty ceramiczne

Wykonane są z odpornego na obciążenie materiału ceramicznego, który umożliwia uniknięcie żywego płomienia. Płyty ceramiczne są całkowicie płaskie, mają też wysoką zdolność do przewodzenia ciepła. Sprawność płyt ceramicznych wynosi do 60%.

Powierzchnia wokół płyt ceramicznych pozostaje chłodna w czasie użycia. Nie dotyczy to samych pól grzejnych, które nagrzewają się do wysokich temperatur.

Płyty indukcyjne

Płyty indukcyjne nie wymagają podłączenia do sieci gazowej. Sprzęt tego typu do pracy wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Zmienne pole elektromagnetyczne wymienia energie pomiędzy zamontowanymi w urządzeniu cewkami, a garnkiem. Ciepło wytwarzane jest bezpośrednio na dnie naczynia, a nie na całej płycie, co pozwala uniknąć niebezpieczeństwa bezpośredniego zetknięcia z ogniem i poparzenia. Nie musimy się tu liczyć z efektami cieplnymi nawet tuż po użyciu. Bezpiecznie położymy na płycie indukcyjnej takie przedmioty jak sztućce i przykrywki, nie uruchamiając przy tym urządzenia.

Płyta indukcyjna ma nie tylko mniejsze straty ciepła, w porównaniu do innych płyt grzewczych, ale również dodatkowe funkcje m.in. rozpoznawanie wielkości naczynia, możliwość maksymalnego zwiększenia mocy pola grzejnego, łączenia pól czy błyskawicznego uruchamianie maksymalnej mocy na bardzo krótki czas.

Warto zaznaczyć że do prawidłowego działania płyty indukcyjnej potrzebujemy specjalnych garnków, z grubym i płaskim dnem, aby płyta grzewcza się uruchomiła.

Płyta indukcyjna pozwala skrócić czas gotowania w stosunku do innych kuchenek, a łatwe czyszczenie zapewnia wygodę użytkowania.

Gotowanie na płytach indukcyjnych oznacza wygodę, komfort przygotowywania posiłków, bezpieczeństwo i energooszczędność.

Zakup energooszczędnej płyty grzewczej

Sprawdź czy płyta ceramiczna posiada zmienną wielkość grzewczą

Pozwala to zaoszczędzić 15% energii, ponieważ nagrzewasz tylko część powierzchni blatu a nie jej całość – dzięki tej funkcji można używać garnków o różnej średnicy.

Posiada funkcje rozpoznawania średnicy garnka

Funkcja która automatycznie rozpoznaje średnice garnka i uruchamia grzanie bezpośrednio po nim.

Posiada wskaźnik wykorzystania ciepła resztkowego

Zużycie energii zależy także od wielkości powierzchni ceramicznych

Im większa płyta, tym większe zużycie prądu.

Sprawdź zabezpieczenia i dodatkowe funkcje

Wszystkie modele płyt grzewczych dostępne na rynku muszą spełniać restrykcyjne normy bezpieczeństwa, żeby mogły być dopuszczone do sprzedaży. Dodatkowo producenci prześcigają się w ofertach wyposażania nowoczesnych kuchenek w liczne funkcje poprawiające komfort pracy w kuchni i pozwalające na ich bezpieczne użytkowanie.

Dostępne zabezpieczenia w płytach indukcyjnych to m.in.:

  • automatyczne wyłączenie – następuje zaraz po zdjęciu naczynia z palnika
  • blokada rodzicielska – uniemożliwiająca przypadkowe uruchomienie płyty
  • ochrona przed przegrzaniem
  • wskaźnik ciepła – czerwona dioda zapalająca się na panelu sterującym, tuż po wyłączeniu palnika. Informuje użytkownika, że konkretne pole grzewcze jeszcze nie wystygło i można się poparzyć

Dostępne zabezpieczenia w płytach gazowych to m.in.:

  • centralny wyłącznik – za jego pomocą można zgasić wszystkie uruchomione palniki. Funkcja jest również przydatna podczas dłuższych wyjazdów, bo przy pomocy jednego przycisku odcinamy dopływ gazu w całym urządzeniu
  • ochrona przed przypadkowym uruchomieniem – aby włączyć palnik, nie wystarczy samo odkręcenie kurka, trzeba dodatkowo np. go wcisnąć. Takie rozwiązanie idealnie się sprawdzi, gdy w domu mieszkają osoby starsze i dzieci
  • zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu – zgodnie z dyrektywą unijną muszą je posiadać wszystkie modele płyt. To specjalny czujnik, który w sytuacji, gdy płomień zgaśnie (zalanie wodą czy przeciąg), automatycznie wyłącza dopływ gazu do palnika

Zasady energooszczędnego korzystania z płyty grzejnej – zasady energooszczędnego gotowania

  • używaj takich temperatur i czasów jaki uważasz za odpowiednie, korzystając z własnych doświadczeń – informacje podawane przez producentów urządzeń dotyczące czasu gotowania i temperatur dla poszczególnych produktów oparte są o średnie wskaźniki.
  • nie gotuj zamrożonych produktów – rozmroź je wcześniej zostawiając po wyciągnięciu z zamrażarki na kilka godzin w lodówce.
  • posiłki gotuj w małej ilości wody
  • nie rozgotowuj potraw – nie jest to smaczne, ani zdrowe, ani też oszczędne
  • gotuj pod przykryciem – skraca to proces gotowania i pozwala zmniejszyć zużycie prądu nawet o 30%
  • na 5-10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania wyłącz płytę grzejną – temperatura przez ten czas będzie się utrzymywać na zbliżonym poziomie – oszczędzisz dzięki temu prąd wykorzystując energię cieplna już zgromadzoną wskutek nagrzewania.
  • potrawy które wymagają dłuższego gotowania najlepiej przygotowywać wykorzystując szybkowar – możesz w ten sposób zaoszczędzić do 60% energii, a posiłek będzie gotowy znacznie szybciej
  • używaj wielopoziomowego garnka przystosowanego do gotowania na parze – pozwala to przygotować kilka potraw za jednym razem i zaoszczędzić czas i energię
  • nie syp soli przed zagotowaniem wody – woda zagotuje się wtedy szybciej
  • używaj garnków o gładkim, dobrze przewodzącym, płaskim i grubym dnie – takie garnki dobrze rozprowadzają ciepło, co pozwala gotować potrawę przy niskim poborze prądu. Naczynia, które nie przylegają całą powierzchnią dna do płyty, zużywają do 50% więcej energii.
  • używaj do gotowania czystych garnków – pamiętaj że brud na dnie garnka zwiększa nawet o 50% zużycie energii potrzebnej do podgrzania potraw.
  • używaj garnków ze stali szlachetnej – są droższe, ale wydatek szybko się zwraca. Zużyjesz 30% mniej energii niż w przypadku zwykłych garnków emaliowanych.
  • wybieraj pole grzewcze odpowiednie do wielkości garnka – w czasie gotowania staraj się dopasować wielkość naczynia do wielkości elementu grzejnego. Średnica garnka powinna być o ok. 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej. Takie postępowanie zapobiega stratą ciepła.

Przydatne porady

Jak wyczyścić kuchenkę gazową?

Utrzymanie czystości kuchenki gazowej jest kłopotliwe, ze względu na dużo zakamarków w okolicach palników. Kipiące potrawy padają na rozgrzaną powierzchnię płyty, co sprzyja zabrudzeniom i częstym przypaleniom. Podczas gotowania nagrzewa się cała powierzchnia kuchenki, co znacznie utrudnia jej czyszczenie.

Kiedy zdarzy się, że coś wykipi trzeba natychmiast zasypać to solą, która zapobiegnie przypaleniu wykipiałej treści. Po zakończeniu gotowania i ostudzeniu płyty przypalone resztki należy dokładnie usunąć za pomocą szmatki z delikatnym kuchennym detergentem lub specjalnym środkiem do czyszczenia kuchenek. Nie zostawiaj też na powierzchni płyty gazowej czystej wody, szczególnie jeśli jej powierzchnia wykonana jest ze stali nierdzewnej, ponieważ mogą powstać na niej nieestetyczne plamy i ślady.

Uwaga! Do czyszczenia kuchenki gazowej używaj produktów specjalnie przeznaczonych do stosowania w kuchni np. mleczka do czyszczenia Cif. Takie detergenty są idealne do usuwania tłuszczu. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu zaleceń zamieszczonych przez producenta na opakowaniu. Przed przystąpieniem do pracy, wypróbuj produkty do czyszczenia na niewielkiej, mało widocznej powierzchni, żeby uniknąć przykrych niespodzianek. Jeśli zabrudzenia są szczególnie zapieczone i uciążliwe do usunięcia, brudne elementy warto na noc zanurzyć w wodzie z dużą ilością octu, po czym dokładnie wyszorować szczotką. Dobrze jest też sprawdzić, czy producent płyty dopuszcza mycie rusztów w zmywarce – to znacznie ułatwi czyszczenie kuchenki. Drobne otwory w palnikach można wyczyścić drucikiem lub szczotką.

Poszczególne etapy czyszczenia kuchenki gazowej:

  • przed przystąpieniem do pracy, wyłącz kuchenkę i upewnij się że jest zimna
  • przestrzegając zaleceń producenta, ostrożnie wyjmij ruchome części kuchenki, czyli żeliwne ruszty i palniki – w standardowych kuchenkach ruszty są jedno lub dwuczęściowe i wystarczy je delikatnie unieść i odstawić na bok.
  • zanurz ruszty w zlewozmywaku lub misce wypełnionej wodą z płynem do mycia naczyń
  • wyszoruj porządnie używając mleczka do czyszczenia
  • palniki włóż do miski z octem spirytusowym i pozostaw na około 30-60 min
  • użyj ściereczki lub nieostrej gąbki, by wyczyścić i osuszyć palniki
  • nanieś na płytę kuchenki gazowej mleczko do czyszczenia i pozostaw na chwilę, by zmiękczyć trudne do usunięcia, zeschnięte resztki jedzenia – szczególnie uporczywe pozostałości możesz usunąć przy pomocy specjalnej skrobaczki do kuchenek lub pogniecionej gazety.
    Uwaga! Upewnij się, że ten sposób nie jest szkodliwy dla płyty twojej kuchenki wykonując test na niewielkiej, mało widocznej powierzchni.
  • wypłucz wszystkie elementy kuchenki i dokładnie osusz przed ich ponownym zainstalowaniem
  • przetrzyj dokładnie całą płytę a następnie powtórzyć czynność czystą wodą
  • pozostałe elementy dokładnie wytrzyj najlepiej ściereczką z mikrofibry, a następnie ułóż na swoim miejscu

Jak wyczyścić płytę ceramiczną?

Płyta ceramiczna posiada gładką powierzchnię, co sprawia, że jest ona łatwa do utrzymania w czystości. Wymaga jednak pielęgnacji, co zapewni jej nieskazitelny wygląd przez długi czas. Najlepszym sposobem uniknięcia plam na płycie ceramicznej jest jej regularne czyszczenie po każdym gotowaniu.

Uwagi ogólne dotyczące czyszczenia płyty ceramicznej:

  • powierzchnię płyty ceramicznej należy czyścić dopiero wtedy, gdy jest zimna
  • jeżeli coś wykipi podczas gotowania, postaraj się jak najszybciej zareagować i usunąć zabrudzenie, zanim się przypalą
    Uwaga! Nie jest to proste, bo powierzchnia płyty po wyłączeniu nadal jest gorąca, ale po kilku próbach z pewnością dojdzie się do wprawy. Uważając, żeby się nie poparzyć, należy zebrać wykipiałą treść z powierzchni płyty za pomocą wilgotnej ściereczki. Dopiero wtedy można ją ponownie włączyć i postawić na niej garnek.
  • do usuwania zanieczyszczeń nie wolno używać środków agresywnych lub żrących – kwasy, wodorotlenek lub podchloryn sodu
  • do czyszczenia lekkich zabrudzeń można użyć gąbki dwustronnej do mycia naczyń z częścią szorującą (tkaniną szorującą)
    Uwaga! Należy bezwzględnie pozbyć się z kuchni metalowego drapaka do usuwania zabrudzeń, żeby przypadkiem nie użyć go do płyty ceramicznej i nie porysować jej powierzchni.
  • do czyszczenia mocno przywartych zabrudzeń można użyć skrobaka do czyszczenia płyt ceramicznych – skrobak służy do usuwania silnych zabrudzeń na płycie ceramicznej
    Uwaga! Powierzchni płyty ceramicznej nie wolno czyścić innymi częściami skrobaka. Można wówczas zarysować powierzchnię ceramiki.
    Uwaga! Ostrze skrobaka jest bardzo ostre. Istnieje niebezpieczeństwo skaleczenia się. Gdy skrobak nie jest używany bezwzględnie należy zabezpieczyć jego ostrze zgodnie z instrukcją producenta. Uszkodzone ostrze należy bezzwłocznie wymienić.
  • nie należy używać detergentów, które mogłyby porysować delikatną powierzchnię płyty ceramicznej
  • najlepiej stosować środki specjalnie do tego przeznaczone – takie środki nie tylko ułatwiają czyszczenie płyty, ale sprawiają, że zanieczyszczenia trudniej będą do niej przywierać.
    Uwaga! Przestrzegaj zaleceń zamieszczonych przez producenta na opakowaniu. Przed przystąpieniem do pracy, wypróbuj produkt na niewielkiej, mało widocznej powierzchni, by uniknąć przykrych niespodzianek.
  • nigdy nie wolno nanosić środka czyszczącego na gorącą szybę ceramiczną
  • środek czyszczący należy zetrzeć wilgotną ściereczką przed ponownym nagrzaniem płyty ceramicznej – w przeciwnym razie środki czyszczące mogą działać żrąco na szybę ceramiczną

Sposoby usuwania zanieczyszczeń z płyty ceramicznej w zależności od rodzaju zabrudzenia

Lekkie, nieprzypalone zabrudzenia, smugi:

  • zetrzyj zabrudzenia wilgotną gąbką do mycia naczyń z niewielką ilością mleczka do czyszczenia płyt ceramicznych
  • wymyj płytę czystą wodą
  • po umyciu wytrzyj szybę płyty ceramicznej do sucha

Mocno przywarte zanieczyszczenia:

  • skrobakiem do czyszczenia płyt ceramicznych usuń wszelkie przypalenia i cząstki stałe
  • zwilż powierzchnię płyty wodą
  • nanieś na silnie zabrudzone miejsca mleczko do czyszczenia płyt ceramicznych
  • odczekaj 5-10 minut
  • wyczyść szybę używając mokrej gąbki od strony tkaniny do szorowania
  • po umyciu wytrzyj szybę do sucha

Pozostałości wapienne np. po wykipieniu wody:

  • sposób 1 – zetrzyj płytę wilgotną gąbką do mycia naczyń z niewielką ilością mleczka do czyszczenia płyt ceramicznych, po umyciu wytrzyj szybę do sucha
  • sposób 2 – zetrzyj powierzchnię plam wilgotną gąbką zwilżoną octem spirytusowym, nasyp na mokrą plamę sodę oczyszczoną, odczekaj 5 min, po umyciu wytrzyj szybę do sucha

Jasne plamy o zabarwieniu perłowym (pozostałości aluminium)

Błyszczące się miejsca powstają na wskutek zarysowań od dna garnków, szczególnie jeśli używane są naczynia do gotowania z dnem aluminiowym lub poprzez nieodpowiednie środki czyszczące. Miejsca te z trudem dają się usunąć za pomocą dostępnych na rynku środków czyszczących.

  • sposób 1 – zwilż plamę octem spirytusowym (roztwór 10 %), odczekaj 10-15 min, nanieś na plamę (nie usuwając octu) mleczko do konserwacji płyt ceramicznych, odczekaj aż mleczko wyschnie i utworzy skorupę, wytrzyj do płytę do sucha, przeczyść mleczkiem do konserwacji płyt ceramicznych, po umyciu wytrzyj szybę do sucha
  • sposób 2 – przygotuj roztwór wybielacza i wody (proporcja 1 część wybielacza : 1 części wody), nasącz przygotowanym roztworem ręcznik papierowy, połóż mokry, nasączony ręcznik na plamę i odczekaj 1 godzinę, wyczyść do sucha, przeczyść mleczkiem konserwacji płyt ceramicznych, po umyciu wytrzyj szybę do sucha

Cukier, resztki potraw z zawartością cukru, tworzywa sztuczne i folia aluminiowa

Uwaga! Nie wolno wyłączać danego pola grzejnego! Należy zachować ostrożność bo istnieje ryzyko poparzenia. Używać wyłącznie skrobak do czyszczenia płyt ceramicznych.

  • skrobakiem do czyszczenia płyt ceramicznych należy natychmiast dokładnie zeskrobać resztki (w gorącym stanie) z gorącego pola grzejnego, po usunięciu zabrudzenia płytę ceramiczną należy wyłączyć
    ostudzoną szybę ceramiczną doczyścić w zależności od stopnia zabrudzenia zgodnie z przypadkami opisanymi powyżej

Uwaga! Ziarenka piasku, które ewentualnie mogą spaść na płytę kuchenną podczas obierania ziemniaków, mycia sałaty, itp., mogą porysować powierzchnię przy przesuwaniu garnków. Dlatego należy zwracać uwagę na to, żeby na płycie nie pozostawiać ziarenek piasku.

źródło: materiały prasowe

🏡 Dom ekologiczny
audyt energetyczny, dom energooszczędny, dom inteligentny (smart home,) dom niskoenergetyczny, dom pasywny, domowe (naturalne) środki czystości, energooszczędne ogrzewania (oszczędzanie ciepła), energooszczędne oświetlenie, energooszczędne urządzenia, energooszczędna wentylacja, etykiety energetyczne, etykiety produktów, kuchnia Zero Waste, kosmetyki naturalne (ekologiczne), oszczędzanie energii elektrycznej (prądu), oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody, rośliny oczyszczające powietrze, segregacja odpadów, termomodernizacja budynku, zrównoważone budownictwo

Circular Economy Action Plan (CEAP)
Construction Products Regulation (CPR)

🏛️ Rządowe, ogólnopolskie programy proekologiczne:
Ciepłe Mieszkanie, Czyste powietrze, Mój Prąd, Moja Woda, Stop Smog, Ulga termomodernizacyjna
Dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD)
Net-Zero Industry Act

🛒 Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cyfrowy paszport produktu (Digital Product Passport, DPP), cykl życia produktu (Life Cycle Assesment, LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywa PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive), dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, garderoba kapsułowa (capsule gardrobe), greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), fast homeware, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), lęk przed wypadnięciem z obiegu (Fear of missing out, FOMO), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, fleksitarianizm, foodsharing, freganizm, jadłodzielnia, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, lodówka społeczna, roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

🧠 Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-) 💪☕

🔔 Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl

🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top