Energooszczędna płyta grzejna

Energooszczędna płyta grzejna

Płyty grzejne do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii, która bezpośrednio wpływa na zużycie energii. Są trzy rodzaje płyt elektrycznych:

  • płyty indukcyjne – sprawność do 90% (najoszczędniejsze)
  • płyty ceramiczne – sprawność do 60%
  • płyty żeliwne – sprawność do 55%

Jak kupić energooszczędna płytę grzewczą

1. Sprawdź czy płyta ceramiczna posiada zmienną wielkość grzewczą

Pozwala to zaoszczędzić 15% energii, ponieważ nagrzewasz tylko część powierzchni blatu a nie jej całość – dzięki tej funkcji można używać garnków o różnej średnicy.

2. Posiada funkcje rozpoznawania średnicy garnka

Funkcja która automatycznie rozpoznaje średnice garnka i uruchamia grzanie bezpośrednio po nim.

3. Posiada wskaźnik wykorzystania ciepła resztkowego

4. Zużycie energii zależy także od wielkości powierzchni ceramicznych

Im większa płyta, tym większe zużycie prądu.

Zasady energooszczędnego korzystania z płyty grzejnej – zasady energooszczędnego gotowania

1. Używaj takich temperatur i czasów jaki uważasz za odpowiednie, korzystając z własnych doświadczeń

Informacje podawane przez producentów urządzeń dotyczące czasu gotowania i temperatur dla poszczególnych produktów oparte są o średnie wskaźniki.

2. Nie gotuj zamrożonych produktów

Rozmroź je wcześniej zostawiając po wyciągnięciu z zamrażarki na kilka godzin w lodówce.

3. Posiłki gotuj w małej ilości wody

4. Nie rozgotowuj potraw

Nie jest to smaczne, ani zdrowe, ani też oszczędne.

6. Gotuj pod przykryciem

Skraca to proces gotowania i pozwala zmniejszyć zużycie prądu nawet o 30%.

7. Na 5-10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania wyłącz płytę grzejną

Temperatura przez ten czas będzie się utrzymywać na zbliżonym poziomie – oszczędzisz dzięki temu prąd wykorzystując energię cieplna już zgromadzoną wskutek nagrzewania.

8. Potrawy które wymagają dłuższego gotowania najlepiej przygotowywać wykorzystując szybkowar

Możesz w ten sposób zaoszczędzić do 60% energii, a posiłek będzie gotowy znacznie szybciej.

9. Używaj wielopoziomowego garnka przystosowanego do gotowania na parze

Pozwala to przygotować kilka potraw za jednym razem i zaoszczędzić czas i energię

10. Nie syp soli przed zagotowaniem wody

Woda zagotuje się wtedy szybciej

11. Używaj garnków o gładkim, dobrze przewodzącym, płaskim i grubym dnie

Takie garnki dobrze rozprowadzają ciepło, co pozwala gotować potrawę przy niskim poborze prądu. Naczynia, które nie przylegają całą powierzchnią dna do płyty, zużywają do 50% więcej energii.

12. Używaj do gotowania czystych garnków

Pamiętaj że brud na dnie garnka zwiększa nawet o 50% zużycie energii potrzebnej do podgrzania potraw.

13. Używaj garnków ze stali szlachetnej

Są droższe, ale wydatek szybko się zwraca. Zużyjesz 30% mniej energii niż w przypadku zwykłych garnków emaliowanych.

14. Wybieraj pole grzewcze odpowiednie do wielkości garnka

W czasie gotowania staraj się dopasować wielkość naczynia do wielkości elementu grzejnego. Średnica garnka powinna być o ok. 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej. Takie postępowanie zapobiega stratą ciepła.

Energooszczędne urządzenia

Kuchnia

Jak wybrać, kupić i użytkować energooszczędną lodówkę i zamrażarkę

Energooszczędna lodówka i zamrażarka
Mówiąc o oszczędzaniu energii w domu myślimy w jaki sposób można zmniejszyć na nią wydatki. Oświetlenie, komputer, piekarnik, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny mają spory wpływ na nasze rachunki, ale tylko jedno urządzenie elektryczne podłączone jest do prądu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Mowa oczywiście o lodówce.

Energooszczędna zmywarka

Energooszczędna zmywarka
Zmywarka należy do grupy urządzeń, bez których można wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego, znacznie bardziej potrzebne są lodówka czy pralka. Stale jednak rośnie liczba osób, które inwestują w to urządzenie i stwierdzają, że to dobry zakup.

Energooszczędny piekarnik

Energooszczędny piekarnik
Dla tych którzy uwielbiają pracę w kuchni, pieczą, a jednocześnie troszczą się o środowisko naturalne, producenci piekarników oferują szeroką gamę produktów. Wysoka klasa energetyczna piekarników gwarantuje mniejsze zużycie prądu i oszczędności w domowym budżecie. Innowacyjne funkcje dodatkowe sprawiają, że nasze przygody kulinarne sprawią nam mnóstwo przyjemności, a kuchenne eksperymenty będą zawsze udane.

Energooszczędna płyta grzejna

Energooszczędna płyta grzejna
Płyty grzejne do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii, która bezpośrednio wpływa na zużycie energii. Są trzy rodzaje płyt elektrycznych: płyty indukcyjne – sprawność do 90% (najoszczędniejsze), płyty ceramiczne – sprawność do 60%, płyty żeliwne – sprawność do 55%.

Energooszczędny okap kuchenny / Okap MOONDRAFT / @ Ciarko

Energooszczędny okap kuchenny
Wiele osób nie przykłada dużej wagi do zakupu odpowiedniego okapu kuchennego. Uważa go za zbędny wydatek. Okap ma ładnie wyglądać i nie kosztować zbyt dużo. Jednak wybór okapu nie powinien być przypadkowy. Jest to nieodłączny element czystej, zdrowej, nowoczesnej i energooszczędnej kuchni.

Jak wybrać i kupić energooszczędny czajnik elektryczny

Energooszczędny czajnik elektryczny
Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy. Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet.

Łazienka

Energooszczędna pralka

Energooszczędna pralka
Pralka jest jednym z największych pożeraczy energii w gospodarstwach domowych. Zużycie energii zależy nie tylko od efektywności urządzenia, ale także od jego eksploatacji. Istnieje kilka prostych sposobów oszczędzania energii podczas użytkowania pralki.

Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz wody

Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz do wody
Podstawowym zadaniem elektrycznego pojemnościowego podgrzewacza jest ogrzewanie wody, magazynowanie w zasobniku, oraz rozdysponowywanie do kilku punktów poboru jednocześnie. Pojemnościowy podgrzewacz wody jest szczególnie polecany do domów i mieszkań które nie posiadają innych źródeł energii poza prądem elektrycznym, a chcą mieć stały dostęp do gorącej wody.

Salon

Energooszczędny telewizor

Energooszczędny telewizor
Zakup nowego telewizora to obecnie spore wyzwanie, gdyż łatwo jest się pogubić w gąszczu bardziej lub mniej potrzebnych funkcji i technologicznych nowinek. Większość z nas wybierając telewizor skupia się na marce, wielkości, cenie, parametrach obrazu i dźwięku. Energooszczędność nie jest podstawowym kryterium wyboru tego urządzenia.

Energooszczędny odkurzacz

Energooszczędny odkurzacz
Domowy odkurzacz to sprzęt do którego podczas zakupu nie przywiązujemy aż tak dużej uwagi, co nie oznacza jednak, że można kupić dowolny, najtańszy model. Wielu użytkowników odkurzaczy uważa, że im mocniejszy silnik to wyższa wydajność i lepsze efekty. Obecny rozwój technologii pozwolił jednak stworzyć urządzenia o niskiej mocy, co wpływa na niższe zużycie energii, a równocześnie zapewnia wysoką skuteczność odkurzania.

Biuro

Energooszczędny komputer

Energooszczędny komputer
Energy Star to symbol ekologiczny przyznawany jako wyróżnienie dla energooszczędnych produktów takich jak komputery. Wszystkie produkty, które zostały oznaczone logo Energy Star wpływają znacząco na środowisko naturalne, redukując emisję gazów cieplarnianych.

Przewiń do góry
X