Naturalne środki chemiczne w ogrodzie

Naturalne środki chemiczne w ogrodzie

Tępienie mszyc należy rozpocząć niezwłocznie po zauważeniu szkodników. Z każdym dniem owadów będzie przebywać, a mszyce będą przemieszczać się z rośliny na roślinę opanowując coraz większy obszar.

Jak w naturalny sposób pozbyć się mszyc z ogrodu

Mszyce to roślinożerne owady o miękkim i delikatnym ciele i błoniastych skrzydłach, często zredukowanych. Odwłok baryłkowaty, z zaznaczoną wyraźnie segmentacją. Przechodzą przeobrażenie niezupełne. Wysysają sok z roślin, trawiąc go częściowo, a pozostałość wydalają w postaci tzw. spadzi za pomocą syfonów.

Niektóre gatunki mszyc żyją w symbiozie z mrówkami. Spadź, zawierająca znaczne ilości cukrów, aminokwasów i innych związków, jest atrakcyjnym pokarmem dla niektórych gatunków mrówek, które z kolei zapewniają mszycom ochronę przed drapieżnikami i dbają o zapewnienie im wydajnych miejsc żerowania.

Mszyce mogą zaatakować wszystkie części rośliny, ale szczególnie lubią najmłodsze, które dopiero wzrastają. Mszyce mogą również przenosić choroby roślinne z jednej rośliny na inne.

@ Guido Gerding / CC BY SA 3.0

Zwalczanie mszyc jest trudne z uwagi na bardzo dużą płodność samic oraz występowanie w jednym sezonie wielu pokoleń. Pierwsze mszyce pojawiają się na roślinach już na początku sezonu. Dlatego niezwykle ważne jest systematyczne sprawdzanie, czy mszyce zaatakowały ogród.

Typowe objawy żerowania mszyc:

  • poskręcane liście
  • pędy zahamowane we wzroście
  • pędy oblepione klejącą spadzią
  • pędy zasiedlone przez całe kolonie małych owadów – zielonych, żółtych lub czarnych

Ogrodowa profilaktyka

Podstawowym sposobem na mszyce w ogrodzie jest zapobieganie ich występowaniu. Rozwojowi mszyc w ogrodzie sprzyja także nadmierne zagęszczenie roślin w ogrodzie. Dlatego należy systematycznie usuwać chwasty oraz przerywać rośliny na zagęszczonych grządkach warzywnych i rabatach kwiatowych.

Systematycznie usuwaj chwasty – pierwsze wiosenne pokolenia mszyc często żerują na ogrodowych chwastach, dopiero później przenoszą się na inne rośliny.

Uważaj na nadmierne zagęszczenie roślin tego samego gatunku w jednym miejscu – rośliny tego samego gatunku posadzone w dużych skupiskach tworzą wymarzone miejsce do żerowania i rozwoju mszyc, podczas gdy rozproszone w ogrodzie są dla nich znacznie mniej dostępne. Zamiast na grządkach lepiej posiać np. koper między roślinami ozdobnymi.

Posadź rośliny odstraszające mszyce – między grządkami warzyw i roślinami ozdobnymi, które są atakowane przez mszyce posadź rośliny, które je odstraszają – cebulę, czosnek, lawendę, miętę, hyzop, szałwia, tymianek.

Sprowadź do ogrodu owady które żywią się mszycami – dla owadów takich jak biedronki czy złotooki drapieżne mszyce to ulubiony pokarm.

Zanim zastosujesz preparaty na mszyce

Ręczne usuwanie mszyc – bieżące, ręczne usuwanie mszyc dział bardzo dobrze pod warunkiem, że obszar ich występowania umożliwia takie działanie. Nałóż gumowe rękawice, zbieraj mszyce z liści. Mszyce zwykle żerują na spodniej stronie liści, więc tam ich szukaj.

Mocny strumień wody – możesz usunąć mszyce mocny strumieniem wody. Tą metodę należy powtarzać raz lub dwa razy w tygodniu, wtedy będzie skuteczna. Możesz używać zwykłego węża ogrodowego, ale możesz także rozważyć zakup specjalnej końcówki, która koncentruje strumień wody.

Roślinne preparaty na mszyce

Jeżeli mszyce zadomowiły się w ogrodzie, można je opryskać roślinnymi preparatami, które łatwo jest wykonać samemu. Są one nieszkodliwe dla ludzi i środowiska naturalnego.

Wyciągi roślinne na mszyce należy zużyć w ciągu jednego dnia, gnojówkę na mszyce można przechowywać przez jeden-dwa miesiące, a wywary na mszyce przez trzy-cztery miesiące. Gorące należy przelać do szczelnych butelek lub słoików i trzymać w ciemnym miejscu.

Preparat na mszyce z czosnku

Wyciąg (200 g roztartych nasion zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) oraz wywar (wyciąg gotować przez 20 minut) stosuje się bez rozcieńczania, także przeciwko innym szkodnikom oraz chorobom roślin.

Preparat na mszyce z cebuli

Wywar (75 g pociętej cebuli zalać 10 l wody i gotować przez 30 minut) stosuje się bez rozcieńczania, również przeciwko chorobom grzybowym.

Preparat na mszyce z mniszka lekarskiego (mleczu)

Wyciąg (400 g liści zalać 10 l wody i zostawić na trzy godziny) stosuje się bez rozcieńczania. Niszczy również inne szkodniki.

Preparat na mszyce z pokrzywy

Naturalne środki chemiczne w ogrodzie - roślinny preparat na mszyce
Flickr / @Dean Morley / CC BY ND 2.0

Wyciąg (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) stosuje się bez rozcieńczania. S

kuteczny jest także oprysk z gnojówki (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na dwa-trzy tygodnie, aż roztwór stanie się klarowny).

Fermentujący roztwór trzeba codziennie mieszać. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, należy do niego dodać 500 g dolomitu. Gnojówkę z pokrzywy trzeba przed użyciem rozcieńczyć, mieszając 0,5 l roztworu z 10 l wody

Spray z pokrzywy

Spray z pokrzywy sporządzisz namaczając około 20-25 gramów młodych pokrzyw. Zanurz je w wiadrze z woda na około tydzień. Po upływie tego czasu spryskaj zaatakowane rośliny nie rozcieńczonym wywarem.

Wywar z rabarbaru

Kwas szczawiowy zawarty w liściach rabarbaru może przyczyniać się do zwalczania mszyc. Utnij około 0.5 kg liści rabarbaru, umieść w starym garnku (kwas szczawiowy może zniszczyć garnek), dodaj dwa litry wody, gotuj przez pół godziny, uzupełniając wodę w razie potrzeby. Po schłodzeniu dodaj około 1 łyżeczkę płatków mydlanych rozpuszczonych w niewielkiej ilości ciepłej wody. Całość wymieszaj dokładnie i stosuj nie rozcieńczony roztwór bezpośrednio na rośliny.

Liście rabarbaru mogą być bardzo toksyczne, więc przechowuj wywar w bezpiecznym miejscu, z dala od dzieci.

Kwas hydro-cyjanowy

Podczas jego przygotowania używaj starego garnka, bo może zniszczyć naczynie. Zgromadź około 0,5 kg młodych pędów roślinnych, najlepiej zbierać je wiosną, gdy rośliny intensywnie się rozwijają. Umieść je w rondelku i dolej 6 litrów wody. Gotuj przez około pół godziny, uzupełniając wodę w razie potrzeby. Przecedź wywar przez stare rajstopy. Płyn stosuj na zimno, nierozcieńczony.

Jeżeli zamkniesz płyn szczelnie w butelkach, gdy jest jeszcze gorący, możesz przechowywać go nawet przez trzy miesiące.

Spraye organiczne

Mszyce można również zwalczyć sprayami organicznymi z czosnku, pieprzu i herbaty. Dodatkowe opcje stanowią gotowe preparaty, które można kupić w sklepach ogrodniczych.

Ogród naturalny – ekologiczny

Ogród ekologiczny

Ogród naturalny – ekologiczny
Podstawą naturalnego ogrodu jest odpowiednie skomponowanie jego elementów, tak żeby stał się częścią większego, naturalnego ekosystemu. Głównym celem ogrodu ekologicznego jest uzyskiwanie zdrowej żywności, nieskażonej szkodliwymi związkami.

Scroll to Top