Flickr / @Dean Morley / CC BY ND 2.0Mszyce

Ekologiczny sposób na mszyce – jak w naturalny sposób pozbyć się mszyc z ogrodu

Mszyce to roślinożerne owady o miękkim i delikatnym ciele i błoniastych skrzydłach, często zredukowanych. Odwłok baryłkowaty, z zaznaczoną wyraźnie segmentacją. Przechodzą przeobrażenie niezupełne. Wysysają sok z roślin, trawiąc go częściowo, a pozostałość wydalają w postaci tzw. spadzi za pomocą syfonów.

Niektóre gatunki mszyc żyją w symbiozie z mrówkami. Spadź, zawierająca znaczne ilości cukrów, aminokwasów i innych związków, jest atrakcyjnym pokarmem dla niektórych gatunków mrówek, które z kolei zapewniają mszycom ochronę przed drapieżnikami i dbają o zapewnienie im wydajnych miejsc żerowania.

Mszyce mogą zaatakować wszystkie części rośliny, ale szczególnie lubią najmłodsze, które dopiero wzrastają. Mszyce mogą również przenosić choroby roślinne z jednej rośliny na inne.

@ Guido Gerding / CC BY SA 3.0Zwalczanie mszyc jest trudne z uwagi na bardzo dużą płodność samic oraz występowanie w jednym sezonie wielu pokoleń. Pierwsze mszyce pojawiają się na roślinach już na początku sezonu. Dlatego niezwykle ważne jest systematyczne sprawdzanie, czy mszyce zaatakowały ogród.

Typowe objawy żerowania mszyc

 • poskręcane liście
 • pędy zahamowane we wzroście
 • pędy oblepione klejącą spadzią
 • pędy zasiedlone przez całe kolonie małych owadów – zielonych, żółtych lub czarnych

Tępienie mszyc należy rozpocząć niezwłocznie po zauważeniu szkodników. Z każdym dniem owadów będzie przebywać, a mszyce będą przemieszczać się z rośliny na roślinę opanowując coraz większy obszar.

Ogrodowa profilaktyka

Podstawowym sposobem na mszyce w ogrodzie jest zapobieganie ich występowaniu. . Rozwojowi mszyc w ogrodzie sprzyja także nadmierne zagęszczenie roślin w ogrodzie. Dlatego należy systematycznie usuwać chwasty oraz przerywać rośliny na zagęszczonych grządkach warzywnych i rabatach kwiatowych.

 • systematycznie usuwaj chwasty – pierwsze wiosenne pokolenia mszyc często żerują na ogrodowych chwastach, dopiero później przenoszą się na inne rośliny
 • uważaj na nadmierne zagęszczenie roślin tego samego gatunku w jednym miejscu- rośliny tego samego gatunku posadzone w dużych skupiskach tworzą wymarzone miejsce do żerowania i rozwoju mszyc, podczas gdy rozproszone w ogrodzie są dla nich znacznie mniej dostępne. Zamiast na grządkach lepiej posiać np. koper między roślinami ozdobnymi.
 • posadź rośliny odstraszające mszyce – między grządkami warzyw i roślinami ozdobnymi, które są atakowane przez mszyce posadź rośliny, które je odstraszają – cebulę, czosnek, lawendę, miętę, hyzop, szałwia, tymianek
 • sprowadź do ogrodu owady które żywią się mszycami – owady np. biedronki lub złotooki drapieżne

Zanim zastosujesz preparaty na mszyce

Ręczne usuwanie mszyc – bieżące, ręczne usuwanie mszyc dział bardzo dobrze pod warunkiem, że obszar ich występowania umożliwia takie działanie. Nałóż gumowe rękawice, zbieraj mszyce z liści. Mszyce zwykle żerują na spodniej stronie liści, więc tam ich szukaj.

Mocny strumień wody – możesz usunąć mszyce mocny strumieniem wody. Tą metodę należy powtarzać raz lub dwa razy w tygodniu, wtedy będzie skuteczna. Możesz używać zwykłego węża ogrodowego, ale możesz także rozważyć zakup specjalnej końcówki, która koncentruje strumień wody.

Roślinne preparaty na mszyce

Jeżeli mszyce zadomowiły się w ogrodzie, można je opryskać roślinnymi preparatami, które łatwo jest wykonać samemu. Są one nieszkodliwe dla ludzi i środowiska naturalnego.

 • preparat na mszyce z czosnku – wyciąg (200 g roztartych nasion zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) oraz wywar (wyciąg gotować przez 20 minut). Stosuje się je bez rozcieńczania, także przeciwko innym szkodnikom oraz chorobom roślin
 • preparat na mszyce z cebuli – wywar (75 g pociętej cebuli zalać 10 l wody i gotować przez 30 minut) stosuje się bez rozcieńczania, również przeciwko chorobom grzybowym
 • preparat na mszyce z mniszka lekarskiego (mleczu) – wyciąg (400 g liści zalać 10 l wody i zostawić na trzy godziny) stosuje się bez rozcieńczania; niszczy również inne szkodniki
 • preparat na mszyce z pokrzywy – wyciąg (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) stosuje się bez rozcieńczania. Skuteczny jest także oprysk z gnojówki (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na dwa-trzy tygodnie, aż roztwór stanie się klarowny). Fermentujący roztwór trzeba codziennie mieszać. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, należy do niego dodać 500 g dolomitu. Gnojówkę z pokrzywy trzeba przed użyciem rozcieńczyć, mieszając 0,5 l roztworu z 10 l wody
 • spray z pokrzywy – spray z pokrzywy sporządzisz namaczając około 20-25 gramów młodych pokrzyw. Zanurz je w wiadrze z woda na około tydzień. Po upływie tego czasu spryskaj zaatakowane rośliny nie rozcieńczonym wywarem.
 • wywar z rabarbaru – kwas szczawiowy zawarty w liściach rabarbaru może przyczyniać się do zwalczania mszyc. Utnij około 0.5 kg liści rabarbaru, umieść w starym garnku (kwas szczawiowy może zniszczyć garnek), dodaj dwa litry wody, gotuj przez pół godziny, uzupełniając wodę w razie potrzeby. Po schłodzeniu dodaj około 1 łyżeczkę płatków mydlanych rozpuszczonych w niewielkiej ilości ciepłej wody. Całość wymieszaj dokładnie i stosuj nie rozcieńczony roztwór bezpośrednio na rośliny. Liście rabarbaru mogą być bardzo toksyczne, więc przechowuj wywar w bezpiecznym miejscu, z dala od dzieci.
 • kwas hydro-cyjanowy – podczas jego przygotowania używaj starego garnka, bo może zniszczyć naczynie. Zgromadź około 0,5 kg młodych pędów roślinnych, najlepiej zbierać je wiosną, gdy rośliny intensywnie się rozwijają. Umieść je w rondelku i dolej 6 litrów wody. Gotuj przez około pół godziny, uzupełniając wodę w razie potrzeby. Przecedź wywar przez stare rajstopy. Płyn stosuj na zimno, nierozcieńczony. Jeżeli zamkniesz płyn szczelnie w butelkach, gdy jest jeszcze gorący, możesz przechowywać go nawet przez trzy miesiące.
 • spraye organiczne – mszyce można również zwalczyć sprayami organicznymi z czosnku, pieprzu i herbaty. Dodatkowe opcje stanowią gotowe preparaty, które można kupić w sklepach ogrodniczych.

Wyciągi roślinne na mszyce należy zużyć w ciągu jednego dnia, gnojówkę na mszyce można przechowywać przez jeden-dwa miesiące, a wywary na mszyce przez trzy-cztery miesiące (gorące należy przelać do szczelnych butelek lub słoików i trzymać w ciemnym miejscu).