Blogi, strony i portale ekologiczne

Blogi, strony i portale ekologiczne

Strony internetowe o tematyce związanej z edukacją ekologiczną, ochroną środowiska i zagrożeniami dla naszej planety. Zielone blogi i portale zajmujące się zmianami klimatu i globalnym ociepleniem.

Serwisy publikujące informacje o OZE, ekologicznym transporcie, zrównoważonym budownictwie. Internetowe wyszukiwarki, encyklopedie, bazy wiedzy.

Edukacja ekologiczna, zdrowy styl życia, uroda, oszczędzanie

Ekologia.pl
Ekologia.pl to portal ekologiczny dla każdego, kto interesuje się zdrowym stylem życia, ekologią i ochroną środowiska. Informuje o aktualnych trendach w nurcie eko, obejmujących zdrowy styl życia, zjawiska polityczne i społeczne, aspekty biznesowe rynku ekologii w Polsce, zagadnienia związane z energią odnawialną.

Portal Edukacji Ekologicznej
Ekoedu.com.pl jest redagowany przez Dział Edukacji Ekologicznej firmy Abrys, która od 30 lat realizuje projekty w szeroko rozumianej ochronie środowiska, w tym w zakresie ekoedukacji.

Ulica ekologiczna
Portal jest podzielony na kilka sekcji tematycznych: zdrowie, styl życia, umysł i ciało, design, technologie i zdrowe jedzenie. Pisze o alternatywnych źródłach energii, jodze i medytacji, zrównoważonym rozwoju i fair trade, ale też o pieluszkach wielorazowych, pestkach do chrupania i damskich torebkach z recyklingu.

Ekorodzice
Garść eksperckich porad dotyczących naturalnego wychowania, duża porcja przepisów na domowe środki czystości oraz spora dawka nowości pochodzących z forum i blogów użytkowników. Wszystko przyprawione szczyptą zdrowej ciekawości. Tak smakuje internetowy serwis społecznościowy dla Ekorodziców.

Ekowyjazdy
Ekowyjazdy.pl to portal skupiony wokół zdrowia, urody i życia codziennego. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych artykułów.

Natura 2000 a turystyka
Natura 2000 a turystyka to informacyjno-edukacyjny portal internetowy założony przez Instytut na rzecz Ekorozwoju. Podstawowym zadaniem tej inicjatywy jest przedstawienie potencjału obszarów Natura 2000 dla rozwoju lokalnej gospodarki i tworzenia zielonych miejsc pracy

Bagna.pl
Bagna.pl to internetowy serwis mokradłowy działający na polu edukacji przyrodniczej w dziedzinie ochrony terenów podmokłych wraz z ich specyficzną fauną i florą.

Fairtrade Polska
Strona propaguje ideę oraz standardy Sprawiedliwego Handlu, w celu wspierania marginalizowanych rolników z krajów globalnego Południa. Buduje świadomość konsumentów na temat Fairtrade, zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji. Wspiera polskie firmy w zakresie certyfikacji produktów Fairtrade.

Zielone wiadomości
Misją Zielonych Wiadomości jest wzbogacenie debaty publicznej w Polsce o zagadnienia poruszane rzadko lub w sposób tendencyjny. Serwis pisze na tematy związane z ekologią, zrównoważonym rozwojem, demokracją, prawami człowieka, prawami mniejszości, przedstawiając alternatywy dla dominującego systemu społeczno-gospodarczego.

Ziemia na rozdrożu
Portal dostarcza rzetelnych i sprawdzonych informacji o powiązaniach pomiędzy ekonomią, paliwami kopalnymi i kryzysem środowiska. Za pomocą naukowych dowodów potwierdza fakty, a obala mity.

Nasze Śmieci
Strona stworzona przez Ministerstwo Środowiska na temat segregacji, recyklingu i zmniejszenia ilości odpadów.

Ochrona przyrody i ochrona środowiska

Instytut Ochrony Przyrody PAN
Podstawowym zadaniem Instytutu jest tworzenie naukowych podstaw współczesnej ochrony przyrody żywej i nieożywionej oraz środowiska przyrodniczego poprzez prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych, dokumentowanie stanu i zagrożeń dla różnorodności biologicznej oraz wdrażanie wyników badań naukowych do praktyki.

Teraz Środowisko
Teraz Środowisko to internetowy tytuł prasowy specjalizujący się w sektorze środowiska. Tematy omawiane są pod kątem prawnym, politycznym, ekonomicznym i społecznym. Teksty adresowane są przede wszystkim do specjalistów i pracowników sektora środowiska. Teraz Środowisko towarzyszy fachowcom w ich codziennej pracy. Jest niezastąpionym narzędziem ułatwiającym rozwój kariery.

Ekoportal
Ekoportal to miejsce w sieci, które ułatwia dotarcie do informacji znajdujących się na serwerach jednostek resortu środowiska. Celem serwisu jest przedstawianie wiarygodnych informacji o środowisku i jego ochronie w sposób czytelny i umożliwiający szybkie dotarcie do treści.

Zmiany klimatu, katastrofa klimatyczna i globalne ocieplenie

Nauka o klimacie
Portal Nauka o Klimacie to aktualna wiedza o zmianach klimatu. Główną misją portalu jest dostarczenie w przystępny sposób wiarygodnej, dobrze udokumentowanej wiedzy o systemie klimatycznym naszej planety. Przedstawianie informacji na temat najnowszych wyników badań dotyczących mechanizmów, tempa i charakteru zmian klimatycznych zachodzących na Ziemi.

Chrońmy klimat
Celem portalu jest dostarczanie rzetelnych, bieżących informacji i fachowych opracowań związanych ze zmianami klimatu w różnych obszarach życia i gospodarki, z uwzględnieniem negocjacji klimatycznych na forum UNFCCC oraz procesu wdrażania unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.

Klimat dla Ziemi
Bogata encyklopedia wiedzy na temat zmian klimatu i globalnego ocieplenia. Serwis jest elementem kampanii pt. „Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawy” prowadzonej przez Fundację Nasza Ziemia oraz firmę Vattenfall Heat Poland.

Glacjoblogia – Lód i klimat
W Polsce lodowce nie występują, dlatego wiedza o nich jest u nas bardzo skromna. Z tego powodu dr. Jakub Małecki stworzył blog Glacjoblogia. Strona ma zainteresować czytelnika tym niesamowitym tworem natury i zwrócić uwagę na rolę zamarzniętej wody w ziemskim systemie przyrodniczym.

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego
Jest to całoroczna jednostka naukowo-badawcza zarządzana przez Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Stacja znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego, u wybrzeża Zatoki Admiralicji. Od ponad 40 lat na stacji są prowadzone badania w dziedzinie oceanografii, geologii, geomorfologii, glacjologii, meteorologii, sejsmologii i przede wszystkim biologii i ekologii oraz nieprzerwanie prowadzone są monitoringi: ekologiczny, glacjologiczny, hydrologiczny, meteorologiczny i morski.

Odnawialne źródła energii

Świat OZE
Świat OZE to portal o odnawialnych źródłach energii. Codzienna porcja informacji na tematy związane z zieloną energią, ekologią i ochroną środowiska.

Zrównoważone budownictwo, budownictwo naturalne, ekologiczne i pasywne

Ekobudowanie
Wszystko o budownictwie ekologicznym. Opis energooszczędnych technologii, nowoczesnych instalacji, najnowsze trendy w budownictwie.

AdaptCity
Miasta jako wielkie skupiska ludzi są szczególnie narażone na negatywne skutki zmian klimatu. Celem projektu AdaptCity jest zredukowanie negatywnych skutków zmian klimatu dla ekosystemu Warszawy i rozpoczęcie działań adaptacyjnych w innych metropoliach w Polsce.

Ekocentrum
Ekocentrum jest to serwis informacyjny poświęcony tematyce zrównoważonego rozwoju Miasta Krakowa, zwłaszcza zrównoważonego transportu. Zadaniem portalu jest podnoszenie świadomości mieszkańców w w/w zakresie i promowanie postaw pro-środowiskowych.

Transport ekologiczny i ekomobilność

Emobility Poland
ElectroMobility Poland dąży do zbudowania pojazdu, który stanowić będzie krok w stronę popularyzacji elektromobilności, jak i szansę na odrodzenie polskiej produkcji motoryzacyjnej. ElectroMobility Poland aktywnie wspiera także działania edukacyjne, zmierzające do zwiększenia powszechnej świadomości Polaków w zakresie różnych aspektów związanych z elektromobilnością, czego wyrazem jest niniejszy portal.

Rolnictwo ekologiczne

Ekoarka
Eko Arka czyli rolnictwo ekologiczne w praktyce. Portal publikuje porady oparte na doświadczeniach rolników ekologicznych z Polski i zagranicy, nowości rynkowe, wskazówki, analizy. Misją Ekoarki jest wspieranie rozwoju rolnictwa ekologicznego.

MyZbieramy.pl
MyZbieramy.pl to bezpłatny portal dla rolników. Rolnicy, którzy chcą zaprosić do siebie na zbiór rejestrują darmowe konto, a następnie mogą wystawić bezpłatne ogłoszenie. W informacjach podają datę zbioru, oraz cenę, za którą klienci mogą zebrać dla siebie owoce, czy warzywa. Portal ma na celu zachęcić do powrotu do natury i odkrycia radości ze zbierania owoców i warzyw, z których można zrobić przetwory.

Astronomia, astrofizyka i kosmos

Urania
Urania to duży polski portal internetowy o astronomii i kosmosie. Łączymy razem astronomów zawodowych oraz miłośników astronomii i pasjonatów lotów kosmicznych. Kosmos to ich pasja!

Puls Kosmosu
Portal z aktualnościami ze świata astronomii, astrofizyki i eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Polski AstroBloger
Regularnie aktualizowany polski blog poświęcony astronomii amatorskiej, pogodzie kosmicznej, astronautyce i zjawiskom zachodzącym na niebie. Od astro-amatora dla innych astro-amatorów!

Zielone blogi

Za Zielonym Płotem
Rozdarci między kilkoma miejscami twórcy bloga marzą o tym, by w którymś w końcu dzielić razem życie na wsi. Proste, blisko natury i rodziny. Mieć pełno zwierzów, pracownię i własną marchewkę. Ten blog to pościg za marzeniem, a także wyraz zmęczenia miastem w którym jeszcze mieszkają jego twórcy Lala i Mari.

Ciekawe inicjatywy ekologiczne

Ładnie Naprawie
Portal dla osób, które nie lubią nic wyrzucać. Każdy miał już chyba taką przygodę. W przedmiocie urwał się jakiś element, nie wiadomo jak go dokleić, a w serwisie za jego naprawę chcą dwie trzecie wartości. Na portalu Ładnie Naprawię właścicielom uszkodzonych przedmiotów pomogą specjaliści od naprawy mebli, zabawek, sprzętu RTV/AGD, motorów biżuterii , dziel sztuki itp.

Internetowe wyszukiwarki, encyklopedie, bazy wiedzy

Ecosia – wyszukiwarka która sadzi drzewa
Ecosia to przyjazna środowisku wyszukiwarka, która wspiera sadzenie drzew w różnych miejscach na świecie. Do tej pory dzięki działaniu Ecosii, posadzono już ponad 55 milionów drzew. Ecosia jest całkowicie transparentna. Każdego miesiąca publikuje finansowy raport, z którego wynika jaką część swoich dochodów przeznacza na ochronę środowiska.

Internetowa baza izomerów trans
Baza izomerów trans pełni funkcje informacyjne i edukacyjne. Prezentuje dane dotyczące zawartości izomerów trans w produktach spożywczych. Izomery trans wykazują wyłącznie niekorzystne działanie na zdrowie człowieka. Są uznanym czynnikiem ryzyka chorób sercowo – naczyniowych, miażdżycy, nowotworów złośliwych oraz cukrzycy typu 2. Prawdopodobnie mogą także wpływać na bezpłodność, powodować zaburzenia laktacji i sprzyjać astmie oskrzelowej.

Omni Calculator – Kalkulatory ekologiczne
Dzięki prostym kalkulatorom serwis stara się zwiększyć świadomość społeczną społeczeństwa i zachęcić do uczynienia swojego życia bardziej ekologicznym. Chcesz sprawdzić, ile plastiku produkujesz każdego roku lub jaki jest ślad węglowy Twojego ostatniego lotu? A co ze smogiem w twoim mieście? Kalkulator podpowie Ci ile papierosów palisz, mieszkając tylko w obszarze miejskim.

Strażnicy Puszczy
Portal Strażnicy Puszczy powstał jako narzędzie pomocne dla mieszkańców regionu chcących reagować lokalnie. Dzięki niemu można zlokalizować dowolny fragment Puszczy Karpackiej i zobaczyć jakie działania są na nim planowane. Sprawdzić numery działek i czy nie są one położone bezpośrednio na terenie rezerwatu. Serwis pokazuje jak można działać od strony prawnej, jak tworzyć pisma urzędowe. Pomocny może być również Zielony Telefon w ramach którego można zgłaszać wszelkie zaobserwowane naruszenia.

Zwierzęta na Drodze
Celem serwisu jest dokumentowanie i analiza śmiertelności dzikich zwierząt w wyniku kolizji drogowych w Polsce. Swym zakresem serwis obejmuje skalę ogólnokrajową, dotyczy różnych rodzajów dróg oraz zapewnia możliwość rejestrowania kolizji z udziałem wszystkich grup dziko żyjących kręgowców w naszym kraju. Jest adresowany do wszystkich zainteresowanych osób: przyrodników, naukowców, przedstawicieli administracji i służb drogowych, a także kierowców.

Zegar Zagłady (Doomsday Clock)
Symboliczny zegar prowadzony przez zarząd Bulletin of the Atomic Scientists na Uniwersytecie Chicagowskim. Pokazuje zawsze X minut do północy, gdzie północ oznacza zagładę ludzkości. Pierwotnie zagłada oznaczała zagrożenie wojną nuklearną, lecz koncepcja zegara ewoluowała tak, że w XXI wieku zawiera też technologie zmieniające klimat, nowe osiągnięcia w naukach biologicznych i nanotechnologii. Liczba minut przed północą czyli stopień zagrożenia nuklearnego, środowiskowego lub technologicznego jest systematycznie uaktualniana.

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, znaki i oznaczenia ekologiczne, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Zostaw proszę komentarz Cancel reply

Exit mobile version
X