Blogi, strony i portale ekologiczne

Blogi, strony i portale ekologiczne

Strony internetowe o tematyce związanej z edukacją ekologiczną, ochroną środowiska i zagrożeniami dla naszej planety. Zielone blogi i portale zajmujące się zmianami klimatu i globalnym ociepleniem.

Serwisy publikujące informacje o OZE, ekologicznym transporcie, zrównoważonym budownictwie. Internetowe wyszukiwarki, encyklopedie, bazy wiedzy.

Edukacja ekologiczna, zdrowy styl życia, uroda, oszczędzanie

Ekologia.pl

Ekologia.pl
Ekologia.pl to portal ekologiczny dla każdego, kto interesuje się zdrowym stylem życia, ekologią i ochroną środowiska. Informuje o aktualnych trendach w nurcie eko, obejmujących zdrowy styl życia, zjawiska polityczne i społeczne, aspekty biznesowe rynku ekologii w Polsce, zagadnienia związane z energią odnawialną.

Portal Edukacji Ekologicznej

Portal Edukacji Ekologicznej
Ekoedu.com.pl jest redagowany przez Dział Edukacji Ekologicznej firmy Abrys, która od 30 lat realizuje projekty w szeroko rozumianej ochronie środowiska, w tym w zakresie ekoedukacji.

Ulica ekologiczna

Ulica ekologiczna
Portal jest podzielony na kilka sekcji tematycznych: zdrowie, styl życia, umysł i ciało, design, technologie i zdrowe jedzenie. Pisze o alternatywnych źródłach energii, jodze i medytacji, zrównoważonym rozwoju i fair trade, ale też o pieluszkach wielorazowych, pestkach do chrupania i damskich torebkach z recyklingu.

Ekorodzice.pl

Ekorodzice
Garść eksperckich porad dotyczących naturalnego wychowania, duża porcja przepisów na domowe środki czystości oraz spora dawka nowości pochodzących z forum i blogów użytkowników. Wszystko przyprawione szczyptą zdrowej ciekawości. Tak smakuje internetowy serwis społecznościowy dla Ekorodziców.

Ekowyjazdy

Ekowyjazdy
Ekowyjazdy.pl to portal skupiony wokół zdrowia, urody i życia codziennego. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych artykułów.

Natura 2000 a turystyka

Natura 2000 a turystyka
Natura 2000 a turystyka to informacyjno-edukacyjny portal internetowy założony przez Instytut na rzecz Ekorozwoju. Podstawowym zadaniem tej inicjatywy jest przedstawienie potencjału obszarów Natura 2000 dla rozwoju lokalnej gospodarki i tworzenia zielonych miejsc pracy

Bagna.pl

Bagna.pl
Bagna.pl to internetowy serwis mokradłowy działający na polu edukacji przyrodniczej w dziedzinie ochrony terenów podmokłych wraz z ich specyficzną fauną i florą.

Fairtrade Polska

Fairtrade Polska
Strona propaguje ideę oraz standardy Sprawiedliwego Handlu, w celu wspierania marginalizowanych rolników z krajów globalnego Południa. Buduje świadomość konsumentów na temat Fairtrade, zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji. Wspiera polskie firmy w zakresie certyfikacji produktów Fairtrade.

Zielone wiadomośći

Zielone wiadomości
Misją Zielonych Wiadomości jest wzbogacenie debaty publicznej w Polsce o zagadnienia poruszane rzadko lub w sposób tendencyjny. Serwis pisze na tematy związane z ekologią, zrównoważonym rozwojem, demokracją, prawami człowieka, prawami mniejszości, przedstawiając alternatywy dla dominującego systemu społeczno-gospodarczego.

Ziemia na rozdrożu

Ziemia na rozdrożu
Portal dostarcza rzetelnych i sprawdzonych informacji o powiązaniach pomiędzy ekonomią, paliwami kopalnymi i kryzysem środowiska. Za pomocą naukowych dowodów potwierdza fakty, a obala mity.

Nasze śmieci

Nasze Śmieci
Strona stworzona przez Ministerstwo Środowiska na temat segregacji, recyklingu i zmniejszenia ilości odpadów.

Ochrona przyrody i ochrona środowiska

Instytut Ochrony Przyrody PAN

Instytut Ochrony Przyrody PAN
Podstawowym zadaniem Instytutu jest tworzenie naukowych podstaw współczesnej ochrony przyrody żywej i nieożywionej oraz środowiska przyrodniczego poprzez prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych, dokumentowanie stanu i zagrożeń dla różnorodności biologicznej oraz wdrażanie wyników badań naukowych do praktyki.

Teraz środowisko

Teraz Środowisko
Teraz Środowisko to internetowy tytuł prasowy specjalizujący się w sektorze środowiska. Tematy omawiane są pod kątem prawnym, politycznym, ekonomicznym i społecznym. Teksty adresowane są przede wszystkim do specjalistów i pracowników sektora środowiska. Teraz Środowisko towarzyszy fachowcom w ich codziennej pracy. Jest niezastąpionym narzędziem ułatwiającym rozwój kariery.

Ekoportal

Ekoportal
Ekoportal to miejsce w sieci, które ułatwia dotarcie do informacji znajdujących się na serwerach jednostek resortu środowiska. Celem serwisu jest przedstawianie wiarygodnych informacji o środowisku i jego ochronie w sposób czytelny i umożliwiający szybkie dotarcie do treści.

Zmiany klimatu, katastrofa klimatyczna i globalne ocieplenie

Nauka o klmiacie

Nauka o klimacie
Portal Nauka o Klimacie to aktualna wiedza o zmianach klimatu. Główną misją portalu jest dostarczenie w przystępny sposób wiarygodnej, dobrze udokumentowanej wiedzy o systemie klimatycznym naszej planety. Przedstawianie informacji na temat najnowszych wyników badań dotyczących mechanizmów, tempa i charakteru zmian klimatycznych zachodzących na Ziemi.

Chrońmy klimat

Chrońmy klimat
Celem portalu jest dostarczanie rzetelnych, bieżących informacji i fachowych opracowań związanych ze zmianami klimatu w różnych obszarach życia i gospodarki, z uwzględnieniem negocjacji klimatycznych na forum UNFCCC oraz procesu wdrażania unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.

Klimat dla Ziemi

Klimat dla Ziemi
Bogata encyklopedia wiedzy na temat zmian klimatu i globalnego ocieplenia. Serwis jest elementem kampanii pt. „Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawy” prowadzonej przez Fundację Nasza Ziemia oraz firmę Vattenfall Heat Poland.

Glacjoblogia - Lód i klimat

Glacjoblogia – Lód i klimat
W Polsce lodowce nie występują, dlatego wiedza o nich jest u nas bardzo skromna. Z tego powodu dr. Jakub Małecki stworzył blog Glacjoblogia. Strona ma zainteresować czytelnika tym niesamowitym tworem natury i zwrócić uwagę na rolę zamarzniętej wody w ziemskim systemie przyrodniczym.

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego
Jest to całoroczna jednostka naukowo-badawcza zarządzana przez Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Stacja znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego, u wybrzeża Zatoki Admiralicji. Od ponad 40 lat na stacji są prowadzone badania w dziedzinie oceanografii, geologii, geomorfologii, glacjologii, meteorologii, sejsmologii i przede wszystkim biologii i ekologii oraz nieprzerwanie prowadzone są monitoringi: ekologiczny, glacjologiczny, hydrologiczny, meteorologiczny i morski.

Odnawialne źródła energii

Świat OZE

Świat OZE
Świat OZE to portal o odnawialnych źródłach energii. Codzienna porcja informacji na tematy związane z zieloną energią, ekologią i ochroną środowiska.

Zrównoważone budownictwo, budownictwo naturalne, ekologiczne i pasywne

Ekobudowanie

Ekobudowanie
Wszystko o budownictwie ekologicznym. Opis energooszczędnych technologii, nowoczesnych instalacji, najnowsze trendy w budownictwie.

AdaptCity

AdaptCity
Miasta jako wielkie skupiska ludzi są szczególnie narażone na negatywne skutki zmian klimatu. Celem projektu AdaptCity jest zredukowanie negatywnych skutków zmian klimatu dla ekosystemu Warszawy i rozpoczęcie działań adaptacyjnych w innych metropoliach w Polsce.

Ekocentrum

Ekocentrum
Ekocentrum jest to serwis informacyjny poświęcony tematyce zrównoważonego rozwoju Miasta Krakowa, zwłaszcza zrównoważonego transportu. Zadaniem portalu jest podnoszenie świadomości mieszkańców w w/w zakresie i promowanie postaw pro-środowiskowych.

Transport ekologiczny i ekomobilność

Emobility Poland

Emobility Poland
ElectroMobility Poland dąży do zbudowania pojazdu, który stanowić będzie krok w stronę popularyzacji elektromobilności, jak i szansę na odrodzenie polskiej produkcji motoryzacyjnej. ElectroMobility Poland aktywnie wspiera także działania edukacyjne, zmierzające do zwiększenia powszechnej świadomości Polaków w zakresie różnych aspektów związanych z elektromobilnością, czego wyrazem jest niniejszy portal.

Rolnictwo ekologiczne

Ekoarka

Ekoarka
Eko Arka czyli rolnictwo ekologiczne w praktyce. Portal publikuje porady oparte na doświadczeniach rolników ekologicznych z Polski i zagranicy, nowości rynkowe, wskazówki, analizy. Misją Ekoarki jest wspieranie rozwoju rolnictwa ekologicznego.

MyZbieramy.pl

MyZbieramy.pl
MyZbieramy.pl to bezpłatny portal dla rolników. Rolnicy, którzy chcą zaprosić do siebie na zbiór rejestrują darmowe konto, a następnie mogą wystawić bezpłatne ogłoszenie. W informacjach podają datę zbioru, oraz cenę, za którą klienci mogą zebrać dla siebie owoce, czy warzywa. Portal ma na celu zachęcić do powrotu do natury i odkrycia radości ze zbierania owoców i warzyw, z których można zrobić przetwory.

Astronomia, astrofizyka i kosmos

Urania

Urania
Urania to duży polski portal internetowy o astronomii i kosmosie. Łączymy razem astronomów zawodowych oraz miłośników astronomii i pasjonatów lotów kosmicznych. Kosmos to ich pasja!

Puls Kosmosu

Puls Kosmosu
Portal z aktualnościami ze świata astronomii, astrofizyki i eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Polski AstroBloger

Polski AstroBloger
Regularnie aktualizowany polski blog poświęcony astronomii amatorskiej, pogodzie kosmicznej, astronautyce i zjawiskom zachodzącym na niebie. Od astro-amatora dla innych astro-amatorów!

Zielone blogi

Za Zielonym Płotem

Za Zielonym Płotem
Rozdarci między kilkoma miejscami twórcy bloga marzą o tym, by w którymś w końcu dzielić razem życie na wsi. Proste, blisko natury i rodziny. Mieć pełno zwierzów, pracownię i własną marchewkę. Ten blog to pościg za marzeniem, a także wyraz zmęczenia miastem w którym jeszcze mieszkają jego twórcy Lala i Mari.

Ciekawe inicjatywy ekologiczne

Ładnie naprawię

Ładnie Naprawie
Portal dla osób, które nie lubią nic wyrzucać. Każdy miał już chyba taką przygodę. W przedmiocie urwał się jakiś element, nie wiadomo jak go dokleić, a w serwisie za jego naprawę chcą dwie trzecie wartości. Na portalu Ładnie Naprawię właścicielom uszkodzonych przedmiotów pomogą specjaliści od naprawy mebli, zabawek, sprzętu RTV/AGD, motorów biżuterii , dziel sztuki itp.

Internetowe wyszukiwarki, encyklopedie, bazy wiedzy

Ecosia

Ecosia – wyszukiwarka która sadzi drzewa
Ecosia to przyjazna środowisku wyszukiwarka, która wspiera sadzenie drzew w różnych miejscach na świecie. Do tej pory dzięki działaniu Ecosii, posadzono już ponad 55 milionów drzew. Ecosia jest całkowicie transparentna. Każdego miesiąca publikuje finansowy raport, z którego wynika jaką część swoich dochodów przeznacza na ochronę środowiska.

Internetowa Baza Izomerów Trans

Internetowa baza izomerów trans
Baza izomerów trans pełni funkcje informacyjne i edukacyjne. Prezentuje dane dotyczące zawartości izomerów trans w produktach spożywczych. Izomery trans wykazują wyłącznie niekorzystne działanie na zdrowie człowieka. Są uznanym czynnikiem ryzyka chorób sercowo – naczyniowych, miażdżycy, nowotworów złośliwych oraz cukrzycy typu 2. Prawdopodobnie mogą także wpływać na bezpłodność, powodować zaburzenia laktacji i sprzyjać astmie oskrzelowej.

Omni Calculator - Kalkulatory ekologiczne

Omni Calculator – Kalkulatory ekologiczne
Dzięki prostym kalkulatorom serwis stara się zwiększyć świadomość społeczną społeczeństwa i zachęcić do uczynienia swojego życia bardziej ekologicznym. Chcesz sprawdzić, ile plastiku produkujesz każdego roku lub jaki jest ślad węglowy Twojego ostatniego lotu? A co ze smogiem w twoim mieście? Kalkulator podpowie Ci ile papierosów palisz, mieszkając tylko w obszarze miejskim.

Strażnicy Puszczy

Strażnicy Puszczy
Portal Strażnicy Puszczy powstał jako narzędzie pomocne dla mieszkańców regionu chcących reagować lokalnie. Dzięki niemu można zlokalizować dowolny fragment Puszczy Karpackiej i zobaczyć jakie działania są na nim planowane. Sprawdzić numery działek i czy nie są one położone bezpośrednio na terenie rezerwatu. Serwis pokazuje jak można działać od strony prawnej, jak tworzyć pisma urzędowe. Pomocny może być również Zielony Telefon w ramach którego można zgłaszać wszelkie zaobserwowane naruszenia.

Zwierzęta na Drodze

Zwierzęta na Drodze
Celem serwisu jest dokumentowanie i analiza śmiertelności dzikich zwierząt w wyniku kolizji drogowych w Polsce. Swym zakresem serwis obejmuje skalę ogólnokrajową, dotyczy różnych rodzajów dróg oraz zapewnia możliwość rejestrowania kolizji z udziałem wszystkich grup dziko żyjących kręgowców w naszym kraju. Jest adresowany do wszystkich zainteresowanych osób: przyrodników, naukowców, przedstawicieli administracji i służb drogowych, a także kierowców.

Zegar Zagłady (Doomsday Clock)

Zegar Zagłady (Doomsday Clock)
Symboliczny zegar prowadzony przez zarząd Bulletin of the Atomic Scientists na Uniwersytecie Chicagowskim. Pokazuje zawsze X minut do północy, gdzie północ oznacza zagładę ludzkości. Pierwotnie zagłada oznaczała zagrożenie wojną nuklearną, lecz koncepcja zegara ewoluowała tak, że w XXI wieku zawiera też technologie zmieniające klimat, nowe osiągnięcia w naukach biologicznych i nanotechnologii. Liczba minut przed północą czyli stopień zagrożenia nuklearnego, środowiskowego lub technologicznego jest systematycznie uaktualniana.

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top