Wraz ze wzrastającą świadomością dotyczącą ekologii, konsumenci coraz częściej decydują się na wybór produktów sprzyjających dobrej kondycji naszej planety. Dotyczy to zarówno przedmiotów, usług codziennego użytku, jak i długotrwałych inwestycji, takich jak budowa domu.
Do tej pory wybierając pokrycie dachowe zwracaliśmy uwagę na jakość produktów, kolorystykę i kształt dachówki. Coraz więcej osób zaczyna również przyglądać się procesowi ich produkcji. Żeby mieć pewność, że decydujemy się na rozwiązania bezpieczne dla środowiska naturalnego, warto skorzystać z badań naukowych prowadzonych przez wyspecjalizowane organy.
Firma Monier Braas – producent dachówek betonowych i ceramicznych – zleciła przygotowanie eko-bilansu swoich produktów Instytutowi Ekologii z Fryburga. Eko-bilanse to powszechnie uznane studia określające wpływ produktów na środowisko naturalne. W eko-bilansie zbierane są nie tylko pojedyncze czynniki, takie jak emisja CO2, ale również opisy różnego rodzaju oddziaływania produktów na powietrze, wodę i glebę.
Efekt? W kwestii ochrony środowiska dachówki betonowe wypadają zdecydowanie lepiej niż dachówki ceramiczne.
Dachówki z gliny wypalane są w temperaturze 1000°C, co jest związane ze znacznym zużyciem energii i emisją gazów cieplarnianych. Parametry te są zdecydowanie wyższe niż w przypadku dachówek betonowych, utwardzanych w temperaturze 60°C. Proces produkcyjny tych dachówek wymaga zaledwie 30% energii wykorzystywanej w przypadku dachówek ceramicznych.
Warto podkreślić również, że podczas produkcji dachówek betonowych w wyniku zmniejszonego zużycia energii uwalniane są również mniejsze ilości azotu i fosforu. Obie substancje mają charakter nawozów i w przypadku wrażliwych ekosystemów, np. jezior mogą prowadzić do zakłócenia równowagi ekologicznej. Dachówki betonowe wymagają także mniejszego zużycia surowców mineralnych, niż dachówki ceramiczne.
Więcej na temat eko-bilansu przeczytać można na stronie: https://www.monier.pl/katalog-braas/z-mysla-o-srodowisku.html
źródło: materiały prasowe
Ciekawe porównanie. Tylko to nie jest tak, że dachówka ceramiczna jest bardziej trwała od betonowej? Ekologiczność danego produktu to raczej nie tylko sam proces produkcji ale też trwałość. Ceramika ma długą gwarancję producenta, nawet 50 lat (np. Creaton) ale spokojnie na dachu wytrzyma drugie tyle. Czy betonowa też tyle wytrzyma?