Zobacz zbiór najciekawszych wypowiedzi i memów z ministrem środowiska Janem Szyszko

Zobacz zbiór najciekawszych wypowiedzi i memów z ministrem środowiska Janem Szyszko

Od pierwszego stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Minister Środowiska Jan Szyszko pytany o to, czy jego zdaniem nowe przepisy nie wymykają się spod kontroli stwierdził że:

Rolą samorządu, a nie państwa jest kontrola tego, czy wycinka drzew na prywatnej posesji jest zgodna z prawem.

Własność prywatna jest własnością prywatną. Ludzie nie tylko wycinają drzewa, ale i je sadzą (…) To jest prawo konstytucyjne, prawo własności, kto posadził, ma prawo wyciąć i dokładnie wie, co z tym drzewem ma zrobi.

Jako minister środowiska i jako człowiek, który zna się na ekologii, w pełni popieram przepisy dotyczące wycinki drzew na posesjach.

Zastrzegł jednak, że jeśli pojawią się „wielkie” protesty społeczne, to możliwe są zmiany w ustawie.

Szef resortu środowiska, był pytany także o słowa prezes PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zadeklarował ostatnio, iż przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach muszą zostać zmienione. Prezes powiedział, że jest przeciw tym rozwiązaniom i będzie ich zmiana. Stwierdził, że widać w tym prawie lobbing.

Odnosząc się do wypowiedzi prezesa partii, Szyszko stwierdził:

Nie ulega wątpliwości, że pan premier Kaczyński jest człowiekiem, który naprawdę wnikliwie patrzy na sprawy związane z prawem, jak również jest zdecydowanym przeciwnikiem łamania prawa, zdecydowanym przeciwnikiem korupcji.

Ustawa przygotowana pod koniec zeszłego roku przez ministra środowiska Jana Szyszkę otworzyła zupełnie nowe możliwości masowego, bezmyślnego wyrębu drzew i krzewów. Ministerstwo zlekceważyło uwagi organizacji pozarządowych, oraz opinie ekspertów. Dziś, niespełna dwa miesiące od wejścia w życie ustawy Szyszki, o jej szkodliwości przekonany jest już nawet prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Polska w trocinach” i „Im dalej w las, tym mniej drzew” takie hasła od kilku dni coraz częściej pojawiają się w internecie. Minister środowiska Jan Szyszko podpadł również zwykłym ludziom i internautom, którzy nie kryją oburzenia w związku z nowym prawem.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X