Oznaczenia produktów ekologicznych

Wraz ze wzrostem świadomości ochrony środowiska, modą na świadome i odpowiedzialne zakupy, producentom zaczęło zależeć, żeby umieszczać na swoich produktach ekologiczne symbole. Ma to bezpośredni wpływ na zmniejszenie negatywnego oddziaływania człowieka na przyrodę.

Oznaczenia produktów ekologicznych

Znaki ekologiczne umieszczone na opakowaniu mają na celu poinformowanie klienta że jest to produkt przyjazny dla środowiska i w porównaniu z innymi, podobnymi produktami, mniej szkodzi środowisku naturalnemu.

Czas czytania: 6 minut

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022

Znaki ekologiczne na produktach ekologicznych

Bezpieczny dla ozonu - pozbawiony FCKW

Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW
Znak ekologiczny z kulą ziemską informuje konsumenta, że dany produkt nie zawiera freonów, które niszczą warstwę ozonową. Znaleźć go można na kosmetykach, środkach do prania i czystości.

Błękitny Anioł (Blue Angel)

Błękitny Anioł (Blue Angel)
To najstarszy znak ekologiczny w Europie (od 1977 roku). Znajdziemy go na wielu rozmaitego rodzaju produktach pochodzenia niemieckiego. Oznaczane są nim produkty o zdecydowanie lepszej charakterystyce środowiskowej od innych artykułów z tej samej grupy towarów, zaspokajające te same potrzeby.

Demeter

Demeter
To znak ekologiczny przyznawany przez Stowarzyszenie Demeter produktom pochodzącym z upraw biologiczno-dynamicznych. Należą do nich głównie żywność, naturalne kosmetyki, a także wyroby z bawełny i wełny.

Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką

Ecolabel (Eu Ecolabel) zwany też Stokrotką lub Margerytką
Jest to znak ekologiczny ustanowiony przez Komisję Europejską żeby informować konsumentów, które produkty i usługi są przyjazne środowisku. Jest głównym europejskim wyróżnieniem przyznawanym wyrobom spełniającym wyższe normy środowiskowe, honorowanym we wszystkich krajach Wspólnoty.

EKO ITB

EKO ITB
Znak ekologiczny przeznaczony dla produktów budowlanych, przyznawany przez centrum akredytacji Instytutu Techniki Budowlanej. O oznaczenie mogą się starać wyroby budowlane o względnie mniejszej szkodliwości dla środowiska podczas całego cyklu życia produktu.

Energy Star

Energy Star
Energy Star to znak ekologiczny istniejący od 1992 roku, umieszczany na energooszczędnych produktach RTV i AGD. Pomaga konsumentom w identyfikacji energooszczędnych urządzeń już na etapie podejmowania decyzji o zakupie.

Euroliść (Euroleaf)

Euroliść (Euroleaf)
Euroliść (Euroleaf) to znak ekologiczny przyznawany przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych w Unii Europejskiej. Umieszczany jest obowiązkowo na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych wyprodukowanych w jednym z państw członkowskich i spełniających obowiązujące normy wspólnotowe.

Fair Trade Federation

Fair Trade Federation
Znak ekologiczny organizacji, która zrzesza działających zgodnie z ideą sprawiedliwego handlu północnoamerykańskich producentów.

Fairtrade

Fairtrade
Międzynarodowy znak ekologiczny nadawany przez Fairtrade International (FLO), producentom przestrzegającym standardy Międzynarodowej Organizacji Pracy, czyli tym, którzy spełniają kryteria takie jak: równe traktowanie kobiet i mężczyzn, sprawiedliwe płace, uczciwe ceny za produkty, określone standardy ekologiczne.

Nordycki łabędź (Nordic ecolabel)

Nordycki łabędź (Nordic Ecolabel)
Oznaczane nim są produkty ekologiczne pochodzące z krajów skandynawskich, których proces wytwarzania jest przyjazny zarówno środowisku i jego nabywcom.

RugMark

RugMark
Jest organizacją, która stara się przeciwdziałać praktyce zatrudniania dzieci przy produkcji dywanów. Skala problemu jest ogromna. W Pakistanie, Indiach, Nepalu przy wyrobie dywanów zatrudnionych jest nawet 300 000 dzieci.

TCO Certified

TCO Certified
Znak ekologiczny umieszczany na sprzęcie komputerowym: komputerach, monitorach, klawiaturach, drukarkach, myszkach, meblach biurowych. Informuje, że poza niskim zużyciem energii dany produkt jest bezpieczny dla środowiska oraz dla jego użytkownika.

Znak ekologiczny EKO

Znak ekologiczny EKO
To oficjalny znak ekologiczny w Polsce, przyznawany od 1998 roku przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Nadawany jest wyrobom bezpiecznym dla środowiska w trakcie całego cyklu życia produktu, spełniających wymagające kryteria ochrony środowiska, zdrowia i ekonomicznie wykorzystujące zasoby naturalne.

Darmowe materiały do pobrania

W przygotowaniu:
zestawienie znaków ekologicznych

źródło: materiały prasowe

Znaki i oznaczenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW, Buy Smart+, certyfikaty produktów sprawiedliwego handlu, Certyfikowany Kosmetyk Naturalny EKO, certyfikaty ekoturystyki, Demeter, Do ponownego wykorzystania (możliwość ponownego wykorzystania), ECO Control, ECO GarantieEKO ITB, EMAS, Ekoland, Energy star, EU Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką, Euroliść (Euroleaf), Fairtrade, Fair Trade Federation, Forest Stewardship Council (FSC), IHTK, MSC, Nadaje się do recyklingu (Pętla Mobiusa), Nie testowane na zwierzętach, Nordycki łabędź (Nordic ecolabel), Opakowanie biodegradowalne, oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości, oznaczenia ekologiczne na materiałach informacyjnych, oznaczenia ekologiczne na wyrobach z drewna, oznaczenia ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, oznaczenia produktów ekologicznych, oznaczenia żywności ekologicznej, oznaczenie obowiązkowe CE, oznaczenia opakowań ekologicznych, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, PEFC, Rainforest Alliance Certified, SmartWood, RugMark, Sprawiedliwy handel, TCO Certified, V-Label, Zielone Płuca Polski, Zielony Punkt, Znak certyfikowanego rolnictwa ekologicznego BIO, Znak ekologiczny EKO, znaki ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, znak przekreślonego kosza zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ZSEE

zobacz również:
greenwashing (ekościema, zielone kłamstwo)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top