EU Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką

Czas czytania: 7 minut

Ostatnia aktualizacja:

EU Ecolabel to inicjatywa która ma zachęcić przedsiębiorców w UE do produkowania wyrobów bądź oferowania usług bardziej przyjaznych środowisku. Jest głównym europejskim wyróżnieniem przyznawanym produktą spełniającym wyższe normy środowiskowe, honorowanym we wszystkich krajach Wspólnoty.

Ecolabel (Eu Ecolabel) zwany też Stokrotką lub Margerytką

To znak ekologiczny ustanowiony przez Komisję Europejską w celu informowania, które produkty i usługi są przyjazne środowisku. Europejska etykieta ekologiczna gwarantuje, że dany produkt spełnia wysokie standardy ekologiczne i zdrowotne.
Symbol EU Ecolabel informuje konsumenta, że produkty nie są szkodliwe dla środowiska, spełniają określone kryteria unijne, ustalone w porozumieniu z przedstawicielami przemysłu, konsumentów, organizacji środowiskowych, handlu i władz publicznych.

zobacz: ecolabel.eu

Produkty oznaczone znakiem ekologicznym EU Ecolabel

Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką
Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką

EU Ecolabel występuje na produktach wytwarzanych na terenie Unii Europejskiej, spełniających najostrzejsze wymogi ochrony środowiska i których sposób wytwarzania można w istotny sposób zmodyfikować z korzyścią dla środowiska. Obecnie EU Ecolabel obejmuje 24 kategorie produktów ekologicznych, opracowanych i przyjętych przez Komitet EUEB (European Union Ecolabelling Board).

Znak można znaleźć m.in na artykułach spożywczych, kosmetykach, środkach czystości, detergentach, farbach, lakierach, żarówkach, telewizorach, pralkach, komputerach osobistych, zmywarkach do naczyń, meblach, tekstyliach, obuwiu. Znak nie występuje na lekarstwach, żywności i napojach.

dodatkowe informacje:
Wyszukiwarka produktów oznaczonych wyróżnieniem EU Ecolabel
EU Ecolabel Guiding your sustainable choices

Hotele, kempingi i bazy noclegowe oznaczone Stokrotką

W 2017 roku Komisja Europejska opublikowała nowe kryteria unijnego oznakowania ekologicznego EU Ecolabel dla usług zakwaterowania turystycznego. O certyfikat mogą ubiegać się hotele, pensjonaty, oraz kempingi, oferujące zakwaterowanie w namiotach, przyczepach kempingowych bądź bungalowach.

Zgodnie z nowymi kryteriami właściciele obiektów muszą wyposażyć swoje obiekty w energooszczędne urządzenia, termoregulatory, systemy automatycznego wyłączania i włączania oświetlenia, wodo oszczędną armaturę sanitarną. Wszystkie urządzenia powinny być regularnie, co najmniej raz do roku poddawane konserwacji.

Właściciele lub administratorzy obiektów powinni starać się zminimalizować liczbę prań, czyli wymieniać pościel i ręczniki rzadziej niż codziennie, a częstsze wymiany powinny mieć miejsce tylko na wyraźnie życzenie gości.

W obiektach oznaczonych etykietą Ecolabel nie powinno się udostępniać artykułów toaletowych jednorazowego użytku jak np. czepki pod prysznic, szczoteczki do zębów, szampony, mydła, chyba że goście o nie poproszą. W pokojach, restauracjach ani barach nie powinno być jednorazowych naczyń, a w łazienkach jednorazowych ręczników.

Właściciele zobowiązani są także wprowadzić plan zmniejszania powstawania odpadów spożywczych. W przypadku żywności o długim terminie przydatności np. kawy czy cukru, nie powinno się używać pojedynczych opakowań. Produkty takie mogą być pakowane pojedynczo tylko jeśli dostępne są w hotelowym sklepie lub automacie z napojami i żywnością, wówczas jednak powinny być to produkty ekologiczne lub produkty sprawiedliwego handlu. Jeśli chodzi o żywność łatwo się psującą, jak jogurty, wędliny, czy ciasta, to hotele i kempingi powinny tak zarządzać dostawami, żeby nie wyrzucać nadmiaru żywności.

Przy przyznawaniu etykiety EU Ecolabel pod uwagę brana jest też jakość dodatkowych usługi świadczonych w obiekcie turystycznym, w tym m.in. dostęp do obiektów sportowych (np. boiska) lub terenów zielonych, pomieszczenia do organizacji jednorazowych imprez (np. konferencje biznesowe i seminaria).

Pracownicy ośrodków turystycznych muszą być zatrudnieni legalnie, zgodnie z obowiązującymi w danym kraju przepisami, a zarządzający obiektem jest zobowiązany zapewnić im odpowiednie szkolenie, także w zakresie stosowania procedur mających na celu ochronę środowiska.

Przyjęte przez Komisję Europejską nowe kryteria EU Ecolabel dla obiektów turystycznych ważne będą przez 5 lat.

dodatkowe informacje:
Wyszukiwarka hoteli, kempingów, baz noclegowych oznaczonych znakiem ekologicznym EU Ecolabel
Turystyka ekologiczna
Turystyka zrównoważona

źródło: materiały prasowe

Znaki i oznaczenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW, Buy Smart+, certyfikaty produktów sprawiedliwego handlu, Certyfikowany Kosmetyk Naturalny EKO, certyfikaty ekoturystyki, Demeter, Do ponownego wykorzystania (możliwość ponownego wykorzystania), ECO Control, ECO GarantieEKO ITB, EMAS, Ekoland, Energy star, EU Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką, Euroliść (Euroleaf), Fairtrade, Fair Trade Federation, Forest Stewardship Council (FSC), IHTK, MSC, Nadaje się do recyklingu (Pętla Mobiusa), Nie testowane na zwierzętach, Nordycki łabędź (Nordic ecolabel), Opakowanie biodegradowalne, oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości, oznaczenia ekologiczne na materiałach informacyjnych, oznaczenia ekologiczne na wyrobach z drewna, oznaczenia ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, oznaczenia produktów ekologicznych, oznaczenia żywności ekologicznej, oznaczenie obowiązkowe CE, oznaczenia opakowań ekologicznych, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, PEFC, Rainforest Alliance Certified, SmartWood, RugMark, Sprawiedliwy handel, TCO Certified, V-Label, Zielone Płuca Polski, Zielony Punkt, Znak certyfikowanego rolnictwa ekologicznego BIO, Znak ekologiczny EKO, znaki ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, znak przekreślonego kosza zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ZSEE

zobacz również:
greenwashing (ekościema, zielone kłamstwo)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top