fbpx

Zmiany klimatu | Rosja ociepla się 2,5 razy szybciej niż reszta świata

Flickr / @ Andrew Kuznetsov / CC BY 2.0
Flickr / @ Andrew Kuznetsov / CC BY 2.0

Specjaliści Ministerstwa Środowiska w Rosji podali, że średnia temperatura w Rosji od 1976 roku zwiększa się co dziesięć lat o 0,42 st. C. Dla porównania – światowy trend globalnego ocieplenia wynosi 0,17 st. C. Z tego wniosek, że Rosja ociepla się 2,5 razy szybciej od reszty świata.

Zmiany klimatu zwiększają częstość występowania groźnych zjawisk meteorologicznych. Takich wydarzeń w 2014 roku było 569, czyli najwięcej odkąd rozpoczęto je monitorować. Głównie były to niszczycielskie powodzie oraz deficyt wody w jeziorach.

Zmiany klimatyczne w Rosji znacząco wpłynęły na utratę wody w Bajkale. Poziom wody w tym jeziorze jest najniższy od 60 lat. To minimalny poziom, przy którym funkcjonuje elektrownia wodna na rzece Angara.

Niski stan wody na wschód od jeziora Bajkał przyczynił się do olbrzymiego wzrostu pożarów w republice autonomicznej Buriacja i w okolicach Irkucka.

Ocieplenie wpływa także na wieczną zmarzlinę w Rosji, która zaczęła się topić. Proces ten przyczynia się do powstawania trzęsień ziemi, ponieważ wieczna zmarzlina znajduje się pod powierzchnią. Jeśli topnieje, to ziemia zapada się.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X