fbpx

Zmiany klimatu posuwają się w bezprecedensowym tempie

Depositphotos_2391150_originalDane klimatyczne stale napływające z największych ośrodków meteorologicznych na świecie sprawiają, że nie milkną dyskusje na temat globalnego ocieplenia. Głos w sprawie zmiany klimatu zabrała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i podkreśliła, że mają one bezprecedensowe tempo.

Rok 2015 był pełen anomalii pogodowych. W wielu miejscach na świecie padły rekordy temperatury i opadów.

Światowa Organizacja Meteorologiczna należąca do ONZ poinformowała, że styczeń i luty 2016 r. pobiły rekord temperatury wszech czasów, ale szczyt może przypaść na październik 2016. Dodała, że zmiany klimatyczne posuwają się w bezprecedensowym tempie i w związku z tym ustalenie z grudniowego szczytu klimatycznego, mówiące o zatrzymaniu globalnego ocieplenia na poziomie znacznie poniżej 2 st. C, może okazać się nierealne.

WMO podkreśliła, że temperatura w pierwszych dwóch miesiącach 2016 r. wzrosła do nowych maksimów i to po 2015 r., który pobił poprzednie rekordy pogodowe.

WMO potwierdziła wyniki badań prowadzonych przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA). W zeszłym tygodniu agencja ustaliła, że miniony miesiąc był najcieplejszym lutym od czasu prowadzenia nowoczesnych pomiarów ze średnią temperaturą 1,21 st. C powyżej średniej dla XX w.To pokazuje dramatyczne zmiany klimatyczne.

Ponadto WMO poinformowała, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2016 r. stężenie dwutlenku węgla w atmosferze przekroczyło próg 400 jednostek na milion (ppm). W zeszłym roku analogiczna sytuacja miała miejsce dopiero w marcu, natomiast w 2014 r. średnia wartość dla całego globu wynosiła 397,7 ppm (co stanowiło 143 proc. poziomu sprzed początku ery przemysłowej).

Słabnące już zjawisko klimatyczne El-Nino ponosi częściową winę za gwałtowny wzrost temperatury w 2015 r.

więcej na stronach WMO

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X