Zjawisko La Nina wpłynie na pogodę na całym świecie

wplyw-la-nina-na-pogode-na-swiecie - @ NOAA Climate
wpływ La Nina na pogodę na świecie / @ NOAA Climate

Amerykańscy klimatolodzy potwierdzili rozpoczęcie się zjawiska La Nina która wpłynie na pogodę na całym świecie. Zjawisko powinno trwać przez całą zimę na półkuli północnej.

Zjawisko przyczyni się do bardziej suchej i cieplejszej zimy w południowej części USA. Mokro i chłodno będzie w północno-zachodniej części Pacyfiku i w krajach północnych. W Afryce La Nina  skutkować będzie temperaturą poniżej normy, szczególnie w północno-zachodniej części kontynentu, oraz na południowym wschodzie, gdzie dodatkowo zrobi się deszczowo. Niedobór opadów grozi środkowej Afryce, oraz południowo-wschodniej Azji. Z kolei więcej deszczu pojawi się w Malezji, Indonezji i w północnych krańcach Australii. Chłodna zima czeka również Japończyków.

Z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku, najtrudniej przewidzieć wpływ La Ninii na pogodę w Europie. Może ona spowodować, że grudzień i styczeń na Wyspach Brytyjskich będzie wyjątkowo chłodny.

wplyw-la-nina-na-pogode-w-ameryce-polnocnej - @ NOAA Climate
wpływ La Nina na pogodę w Ameryce Północnej / @ NOAA Climate

La Nina jest anomalią pogodową związaną z chłodniejszą niż zwykle temperaturą powierzchni oceanu w równikowej części Pacyfiku. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów, czyli wiatrów stałych, w tej części świata. To one wydobywają chłodne wody głębinowe na powierzchnię Oceanu Spokojnego. La Nina jest odwrotnym zjawiskiem do El Nino, podczas którego Ocean jest cieplejszy, a pasaty zanikają. Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream). Dzięki temu wpływa na pogodę na świecie.

W czasie El Ninio ocean oddaje nagromadzone ciepło w wyniku znacznie zwiększonego parowania w tropikach. Para wodna jest rozprowadzana przez wiatr i przyczynia się do cieplejszych zim w wyższych szerokościach geograficznych. W czasie La Ninii ocean pobiera więcej ciepła niż oddaje. Temperatura spada wraz ze wzrostem opadów, które zmniejszają ilość pary wodnej w powietrzu.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top