Zaprojektuj Eco Mural. Wygraj 5000 zł

Zaprojektuj Eco Mural. Wygraj 5000 zł
@ materiały prasowe

Na ścianie Zakładu Produkcji Paliw Alternatywnych w Cementowni Kujawy powstanie ekologiczny mural, którego projekt zostanie wybrany w drodze konkursowej. Mural wykonany zostanie specjalnymi fotokatalitycznymi farbami, które wyłapują zanieczyszczenia z powietrza. Konkurs „Eco Mural” ma na celu edukację proekologiczną oraz zachęcanie do działań sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi.

Lafarge, lider w zakresie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych o niskim śladzie węglowym oraz spółka-córka, Geocycle, odgrywająca kluczową rolę we wprowadzeniu modelu GOZ w firmie, łączą siły i organizują konkurs „Eco Mural”.

Kreatywny projekt ma za zadanie w nieszablonowy sposób poruszać zagadnienia z zakresu zrównoważonego rozwoju firm oraz szeroko pojętej dbałości o środowisko. Do udziału zaproszeni są studenci i absolwenci uczelni artystycznych, a także członkowie różnych organizacji o charakterze artystycznym, działające w województwie kujawsko-pomorskim. Rejestracja uczestników trwa od 26 lipca do 20 sierpnia 2022 roku.

Obecnie branża cementowa należy do najbardziej zaawansowanych jeśli chodzi o gospodarkę obiegu zamkniętego i recykling. Dzięki takim firmom jak Geocycle i Lafarge odpady, których recykling jest niemożliwy, są używane jako paliwa alternatywne do produkcji energii zasilającej instalacje do produkcji cementu. W ten sposób domykamy obieg odpadów, które gdyby nie trafiły do naszych zakładów, znalazłyby się na składowiskach odpadów. Poprzez koncepcję Eco Muralu chcemy zachęcać Polaków, w tym młode pokolenie, do zainteresowania się już funkcjonującymi rozwiązaniami w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także zainspirować do szukania innowacji w tej dziedzinie. Dlatego Eco Mural ma łączyć w sobie ekologiczną treść i formę – przesłanie oraz zastosowanie przyjaznych dla środowiska materiałów. Jest to pewnego rodzaju odbicie polityki naszych firm, które dowodzą, że przemysł może funkcjonować w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

mówi Monika Michalska, Kierowniczka Działu Handlowego w Geocycle i główna pomysłodawczyni konkursu

Zwycięski mural ozdobi jedną ze ścian Zakładu Produkcji Paliw Alternatywnych na terytorium Cementowni Kujawy w Bielawach. Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy, gdyż rolą zakładu jest zaopatrywanie cementowni w paliwa alternatywne, pozyskiwane głównie z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu. Często są to pozostałości z procesów produkcyjnych różnych branż przemysłowych takich jak motoryzacyjna, papiernicza, produkcja żywności, opakowań czy mebli. Takie zastosowanie odpadów, pozwala dodatkowo wyeliminować węgiel w procesach produkcyjnych i zmniejszyć emisję CO2. Dlatego powstanie Ekomurala w tym miejscu idealnie wpisuje się w strategię firmy związaną z dekarbonizacją przemysłu, a wykorzystanie w projekcie ekologicznych materiałów, typu farby fotokatalityczne, podkreśla ekologiczny wymiar przedsięwzięcia. Każdy metr kwadratowy pomalowanej powierzchni zredukuje ok. 0,44 g szkodliwych tlenków azotu (NO X).

Fakt, że dzieło dotyczące idei zrównoważonego rozwoju ozdobi właśnie nasz zakład jest symboliczny. Jest on jednym z największych obiektów w Europie realizujących koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego. Działalność naszego zakładu jest szczególnie ważna dla regionu, gdyż Cementownia Kujawy wykorzystuje odpady zarówno te komunalne jak i odpady z innych gałęzi przemysłu dając im drugie życie i produkując przy tym niskoemisyjne cementy na bazie materiałów z recyklingu. Wierzymy, że konkurs Eco Mural będzie wsparciem dla lokalnych twórców, zwłaszcza tych zainteresowanych ideami zrównoważonego rozwoju i pomoże wyłonić nowe talenty na terenie naszego województwa.

tłumaczy Marek Michalski, Dyrektor Cementowni Kujawy

Projekt zostanie wybrany do dnia 2 września 2022 roku. Autorowi, oprócz możliwości zaprezentowania zrealizowanego projektu, przysługuje również nagroda materialna w wysokości 5 tys. zł. Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości na dedykowanej stronie internetowej oraz na Social Mediach organizatora.

Więcej o konkursie można przeczytać na stronie konkursu: www.projektmural.pl.

źródło: materiały prasowe

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), dieta roślinna, dyrektywa Omnibus, dyrektywa Single-Use Plastics, etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, produkty bio, produkty ekologiczne (eko), recykling, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważone rybołówstwo, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecologicla footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint),

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, w podróży
oszczędzanie prądu, oszczędzanie wody
energooszczędne ogrzewanie, energooszczędne urządzenia
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Reduce (Unikaj), Refuse (Odmawiaj), Reuse (Użyj ponownie), Rot (kompostuj), Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm, zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R, Zero Waste

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje/zestawienie/artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Exit mobile version
X