Zapowiada się ostateczny koniec darmowych toreb foliowych

Zapowiada się ostateczny koniec darmowych toreb foliowych - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Max Lee / CC BY SA 2.0
Flickr / @ Max Lee / CC BY SA 2.0

W Polsce według szacunków, każdy mieszkaniec zużywa rocznie 250-300 toreb foliowych różnego rodzaju, podczas gdy średnia Unii Europejskiej to 200.

Ministerstwo Środowiska przygotowało nowelizację przepisów ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, które mają zachęcić do używania toreb wielokrotnego użytku. Ma to związek z unijnymi przepisami, które nakładają na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.

Projekt zakłada że od 1 stycznia 2019 roku lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą już oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Zostaną one objęte symboliczną opłatą (tzw. opłatą recyklingową), która będzie doliczana do obowiązującej ceny takiej torby lub będzie jej podstawową opłatą.

Cykl życia plastikowej torby wynosi z reguły kilkanaście minut. Później staje się ona odpadem, który zanieczyszcza środowisko. Wprowadzenie nawet niewielkiej opłaty za lekkie torby plastikowe może stanowić impuls do zastanowienia się czy kupować foliówkę.

Doświadczenia innych państw członkowskich Unii Europejskiej pokazują, że takie rozwiązanie pozwala znacząco ograniczyć zużycie toreb foliowych. Wprowadzenie opłaty było skuteczne np. w Bułgarii, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz na Łotwie i Węgrzech.

Opłata recyklingowa obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, czyli takie, które najczęściej są dostępne w sklepach przy kasie. Bezpłatne natomiast pozostaną torby o grubości poniżej 15 mikrometrów, pod warunkiem że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.).

Maksymalna stawka opłaty recyklingowej przewidziana w ustawie ma wynieść 1 zł za jedną lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego. Jednak obowiązująca stawka będzie określona w rozporządzeniu ministra środowiska. Jej wysokość zostanie ustalona po przeprowadzeniu dodatkowych analiz uwzględniających m.in. specyfikę polskiego rynku, siłę nabywczą dochodów, poziomu cen.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X