fbpx

Zapomnijcie o grafenie. Perowskit to Polska technologia przyszłości!

perowskit_733

Po nieudanym niebieskim laserze i ślimaczącym się grafenie znów dostaliśmy szanse na stworzenie technologii przyszłości. Perowskity mają zrewolucjonizować produkcję paneli słonecznych, a jednym z pionierów badań jest fizyk Olga Malinkiewicz. Cel ma prosty: jako pierwsza wprowadzić technologię do powszechnego użytku.

Perowskit w płynie, który można nanosić jak farbę na dowolnym podłożu, np. folii, i świetnie się odparowuje. Na początku nawet nie zdawałam sobie sprawy, z wagi tej zmiany – wspomina Olga.

Młoda polska fizyk założyła spółkę Saule Technologies, która ma ambitny plan jako pierwsza na świecie skomercjalizować technologię ogniw perowskitowych.

Dzięki unikalnym właściwościom perowskitów będzie można – i jest to idealny przykład nieinwazyjnej implementacji tej technologii – zespolić nasze ogniwa z szybami. Okna zmienią się w panele fotowoltaiczne, niewiele tracąc na przezroczystości. Można będzie również pokrywać ogniwami perowskitowymi dachówki, przez co cały dach stanie się panelem fotowoltaicznym, dzięki elastyczności perowskitów niczym na pozór nie różniącym się od dachu pokrytego zwykłą dachówką.

czytaj więcej na: Saule Technologies

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X