fbpx

Zanieczyszczone powietrze zmniejsza produkcję energii ze słońca nawet o 35%

Zanieczyszczone powietrze zmniejsza produkcję energii ze słońca nawet o 35% - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ brian kusler / CC BY 2.0Zespół badaczy z Duke University wykazał, że zanieczyszczone powietrze może zmniejszać ilość wyprodukowanej energii przez instalacje fotowoltaiczne nawet o 35%. Dotyczy to szczególnie rejonów, które są mocno zanieczyszczone np. Chin czy Indii.

W projekt badawczy zaangażowali się również naukowcy z Institute of Technology Gandhinagar w Indiach, oraz badacze z University of Wisconsin w Madison.

Z zebranych danych wynika, że kurz, który osiada na panelach zmniejsza ich wydajność. Za każdym razem, gdy co kilka tygodni ogniwa były czyszczone, zauważalny był wzrost wydajności nawet o 50%.

Jeżeli panele w rejonach o dużym zanieczyszczeniu, takich jak Półwysep Arabski, Indie czy Chiny, myte są co miesiąc, to straty energii wynoszą od 17% do 25%. Przy czyszczeniu modułów co dwa miesiące straty sięgnąć mogą nawet 35%.

Spadek wydajności to nie tylko mniej prądu, ale to również realne straty ekonomiczne. Chiny tracą w ten sposób dziesiątki miliardów dolarów rocznie.

Zanieczyszczenia są zatem nie tylko szkodliwe dla ludzi, ale również utrudniają rozwój OZE.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X