Z 27 na 28 lutego odbędzie się po raz 10 ogólnopolska Noc Sów

Z 27 na 28 lutego odbędzie się po raz 10 ogólnopolska Noc Sów
@UMCS

W nocy z 27 na 28 lutego odbędzie się ogólnopolska Noc Sów. Przewodnicy w całej Polsce organizują – zachowując reżim sanitarny – spotkania, warsztaty, spacery nocne. A dla tych, którzy nie załapią się na wycieczkę albo wolą zostać w domu – przewidziane są też zajęcia online – organizowane przez UMCS.

Lutowe i marcowe noce to bardzo aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Są w czasie okresu godowego – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

poinformowano na stronie wydarzenia

Dlatego co roku, mniej więcej w ostatni weekend lutego, organizowana jest Noc Sów – aby każdy, kto podziwia sowy, miał okazję posłuchać ich odgłosów i dowiedzieć się, jak żyją. Noc Sów to wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Jestem na pTAK! w całej Polsce. Głównym celem inicjatywy jest wieloaspektowa edukacja na temat sów.

Noc Sów odbyła się po raz pierwszy w kwietniu 2013 roku w trzech miejscowościach. W kolejnych edycjach wydarzenie nabierało rozmachu, a w 2019 roku Noc Sów zgromadziła ponad 8 tysięcy uczestników w całym kraju. W 2020 roku Noc Sów się nie odbyła ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19. A w tym roku zaplanowano ograniczone spotkania, zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Jak co roku, będą wykłady o sowach, ich zwyczajach, tajemnicach, a także o najnowszych odkryciach ornitologów. Zapraszamy na dużą dawkę wiedzy i przygody – na warsztaty, wykłady, nocne spacery, nasłuchy sów, ognisko oraz wiele innych atrakcji, które zależą tylko od pomysłowości przewodnika oraz grupy. Będzie też okazja, aby włączyć się w czynną ochronę sów.

czytamy na stronie wydarzenia

Bohaterką i „twarzą” Nocy Sów 2021 jest Płomykówka.

Niektórzy mają serce na dłoni – ona na twarzy. Piękna zjawa – ukazuje się od zmierzchu do świtu. Czasami i wyjątkowo – pośród szarego, jesiennego lub zimowego dnia. Niespieszna, jakby zawieszona w powietrzu… Zawsze ku zadziwieniu tych, którzy mieli szczęście ją zobaczyć.

piszą organizatorzy

Dla tych, którzy nie załapią się na wycieczki (lub chcą pozostać w domu) Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przygotował wydarzenie online. Rozpocznie się ono 27 lutego o godzinie 17.00. Uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się m.in. czym charakteryzują się sowy oraz jaka jest ich dieta.

Organizatorzy proponują także udział w wirtualnej nocnej wyprawie do jednego z lubelskich lasów i zachęcają do zetknięcia się z tymi tajemniczymi ptakami. Naukowcy i studenci przygotowali różnorodne wykłady, dotyczące charakterystyki sów. Część atrakcji będzie transmitowana live, pozostałe dostępne będą przez cały weekend na kanele YouTube Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Wydarzenie nie wymaga zapisów i jest całkowicie darmowe, odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams. Wszystkie niezbędne linki i szczegółowe informacje dot. spotkań organizowanych w ramach „Nocy Sów” dostępne są na stronie:
https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,52,noc-sow-2021,98819.chtm

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Wiedza ekologiczna

Przydatna wiedza ekologiczna
Linki do haseł, świąt, wydarzeń i kampanii ekologicznych. Encyklopedia i wiedza na tematy związane z ekologią. Prognoza zanieczyszczenia środowiska. Przegląd katastrof i klęsk ekologicznych. Informacje dotyczące instytucji, ministerstw, fundacji, stowarzyszeń, polskich i międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną środowiska i przyrody.

Świadomy konsument odpowiedzialna konsumpcja

Świadomy konsument i odpowiedzialna konsumpcja
Odpowiednia wiedza pomoże dokonywać bardziej świadomych i odpowiedzialnych wyborów podczas codziennych zakupów. Świadome i odpowiedzialne zakupy to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego.

Dom ekologiczny

Dom ekologiczny
Dom ekologiczny to model gospodarstwa o minimalnej uciążliwości dla środowiska, przy jednoczesnym zapewnieniu jego użytkownikom komfortu, wygody i kontaktu z przyrodą. Cechuje go energooszczędność, racjonalne wykorzystanie przestrzeni, niska produkcja odpadów, oszczędne gospodarowanie mediami, wykorzystanie energii odnawialnej.

Ogród ekologiczny

Ogród naturalny – ekologiczny
Podstawą naturalnego ogrodu jest odpowiednie skomponowanie jego elementów, tak żeby stał się częścią większego, naturalnego ekosystemu. Głównym celem ogrodu ekologicznego jest uzyskiwanie zdrowej żywności, nieskażonej szkodliwymi związkami.

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii (OZE)
Odnawialne źródła energii (OZE) to źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ zasób tych źródeł odnawia się w krótkim czasie. Źródłami takimi są wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia.

Transport ekologiczny

Transport ekologiczny
Transport jest odpowiedzialny za 1/3 światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka. Ogranicz zatem podróżowanie samolotem i samochodem, pamiętaj że pociąg to znacznie czystsza metoda transportu. Ekojazda to mniej trucizn w powietrzu, więcej pieniędzy w kieszeni i bezpieczeństwo jazdy.

Zagrożenia ekologiczne

Zagrożenia ekologiczne dla Ziemi
Naukowcy, ekolodzy i zwykli ludzie od lat próbują zwrócić uwagę, że znajdujemy się na kursie kolizyjnym ze światem natury, że człowiek pcha Ziemię ku zagładzie, a zaniechanie działań na rzecz ochrony środowiska i ekosystemów grozi destabilizacją Ziemi. Ostrzegają, że Ziemia ma ograniczone możliwości podtrzymywania życia i że są one przez ludzkość doprowadzone na skraj przepaści.

Turystyka ekologiczna

Ekoturystyka
Ekoturystyka to rodzaj turystyki nierozerwalnie związany z wypoczynkiem, naturą, oraz odkrywaniem przyrody przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Ekoturysta, to taki turysta, którego odpoczynek nie wpływa negatywnie na otaczające środowisko i nie powoduje jego niszczenia.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X