Wyspy Cooka ogłosiły utworzenie największego na świecie rezerwatu morskiego

Wyspy Cooka ogłosiły utworzenie największego na świecie rezerwatu morskiego
Flickr / @Robert Linsdell/ CC BY 2.0

Położone na oceanie spokojnym Wyspy Cooka ogłosiły utworzenie największego na świecie rezerwatu morskiego, który obejmuje połowę powierzchni wód terytorialnych kraju. Licząca 1,065 mln km² strefa ochronna stała się tym samym największą w historii stworzoną przez jedno państwo.

Utworzenie rezerwatu ogłosił premier Wysp Cooka Henry Puna, który podkreśla, że ochrona fauny i flory Pacyfiku jest wkładem Wysp Cooka na rzecz „pomyślnego rozwoju nie tylko swoich mieszkańców, ale całej ludzkości”, a „rezerwat morski dostarczy niezbędnych ram dla promocji zrównoważonego rozwoju, łącząc ze sobą turystykę, rybołówstwo i wydobycie surowców, z bioróżnorodności oceanów”.

Park morski obejmie strefę ścisłej ochrony, z zakazem połowu ryb oraz strefy, na których dozwolone będą określony typ rybołówstwa i działalność turystyczna. Ma to ułatwić odtworzenie populacji niektórych gatunków, zdziesiątkowanych przez intensywne rybołówstwo.

Wyspy Cooka to samorządne terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii na południowym Pacyfiku w Polinezji obejmujące 15 atoli i wysp. Przez turystów miejsce to określane jest jako prawdziwy raj na Ziemi, z piaszczystymi plażami, pięknymi lagunami i błękitną wodą.

Dotychczas największy na świecie morski rezerwat utworzyły na Pacyfiku Stany Zjednoczone. Morski Pomnik Narodowy Odległych Wysp Pacyfiku (Pacific Remote Islands Marine National Monument) powstał w 2015 roku w rejonie Mikronezji, między Wyspami Marshalla, Kiribati i Hawajami.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top