Windwheel czyli holenderska instalacja wiatrowa w której można zamieszkać

Windwheel czyli holenderska instalacja wiatrowa w której można zamieszkać - wlaczoszczedzanie.plFirma Windwheel Corporation z Holandii zaprezentowała projekt nowego budynku, jaki ma powstać w Rotterdamie. Budowla Windwheel w kształcie okręgu ma łączyć w sobie zarówno funkcje mieszkalną, jak również generować energię elektryczną z wiatru. Instalacja ma stać się nowym wyznacznikiem zrównoważonego rozwoju.

Windwheel Corporation podczas opracowywania tego projektu współpracowało m.in. z firmami takimi jak Arup, Royal BAM Groep, Deltares. Żeby zwiększyć szanse na realizację projektu podpisano już wstępne umowy na umieszczenie w środku biur Światowego Centrum Handlu.

Futurystyczny budynek ma pomieścić apartamenty mieszkalne, hotel oraz miejsce przeznaczone pod wynajem krótkoterminowy. Dodatkowo wyznaczono przestrzeń pod działania komercyjne, kulturalne, miejsce na powstanie portu wycieczkowego oraz lobby na szczycie z restauracją.

W budynku mają znajdować się systemy transportowe, umożliwiające szybkie dostanie się do dowolnego miejsca w budynku.

Budynek będzie miał kształt dysku z otworem w środku. Zbudowany zostanie z lokalnie dostępnych materiałów. Elewacja ma być pokryta roślinami, co umożliwi odbijanie ciepła i zmniejszenie nagrzewania się budynku, a jednocześnie przepuści do środka odpowiednią ilość światła do oświetlenia wnętrza.

Budynek ma być dodatkowo wyposażony:

  • w systemy do zbierania wody deszczowej, która wykorzystana zostanie do podlewania zieleni
  • zestaw paneli fotowoltaicznych
  • elektrownie biogazową w której będą wykorzystywane odpady organiczne pochodzące z budynku

materiał źródłowy: Świat OZE
dodatkowe informacje: dutchwindwheel.com

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X