Wielka Pacyficzna Plama Śmieci stanie się nowym państwem o nazwie Trash Isles czyli Wyspy Śmieciowe

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci stanie się nowym państwem o nazwie Trash Isles czyli Wyspy Śmieciowe - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Steven Guerrisi / CC BY 2.0
Flickr / @ Steven Guerrisi / CC BY 2.0

Gigantyczna plama śmieci zlokalizowana w północnej części Pacyfiku na północny wschód od Hawajów, to jeden z dowodów wpływu człowieka na zanieczyszczenie śmieciami wody mórz i oceanów.

Do ONZ została skierowana petycja, w której autorzy domagają się uznania jej za osobne państwo o nazwie Trash Isles czyli Wyspy ŚmieciowePismo podpisało już ponad 100 tysięcy osób.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci została po raz pierwszy opisana w 1988 roku. Do tej pory jej powierzchnia osiągnęła już niemal rozmiar Francji.

Plastic Oceans Foundation wraz z LADbible żeby nagłośnić ten problem wystosowały petycję do Organizacji Narodów Zjednoczonych, w której postulują, żeby została ona uznana za samodzielne państwo. 

Organizatorzy niezwykłej kampanii ekologicznej wyznaczyli granice nowego państwa i nadali mu nazwę Trash Isles czyli Wyspy Śmieciowe. Jego pierwszym honorowym obywatelem ma zostać Al Gore, amerykański polityk od lat zajmujący się kwestiami ochrony środowiska. Są też plany ustanowienia rządu oraz stworzenia np. znaczków pocztowych, banknotów, paszportów, flagi i godła Wysp Śmieciowych.

Rocznie na świecie wytwarza się ponad 300 mln ton plastiku, z czego 10% trafia do ścieków, a potem do mórz i oceanów. Szacuje się, że obecnie stosunek plastiku do planktonu wynosi 1:2. Naukowcy ostrzegają że jeżeli ludzie nie przestaną zanieczyszczać środowiska, to już w 2050 roku w morzach będzie więcej plastiku niż ryb, a 99% ptaków morskich będzie jeść plastik.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X