Wielka anomalia. Lodowce w Karakorum nie topnieją, ale zwiększają swój zasięg

Wielka anomalia - lodowce w Karakorum nie topnieją, ale zwiększają swój zasięg
@ materiały prasowe

Kilkusekundowy timelapse pokazujący procesy zachodzące na lodowcu w paśmie górskim Karakorum (Azja) w ciągu ostatnich 25 lat. Autorzy animacji wykorzystali ujęcia zrobione przez 3 różne satelity w latach 1990 – 2015 roku. Dostarczone ujęcia zostały zebrane w timelapse. Następnie całość przyspieszono 800 milionów razy.

W sieci jest dostępnych wiele filmów obrazujących ten lodowiec i zachodzące na nim zmiany. Jednak obejmują jedynie czas od kilku dni do kilku lat i dotyczą zwykle niewielkiej części lodowca. Na tym filmie widać, że w tym regionie lodowiec nie topi się, a wręcz go przybywa. O tym, że go przybywa, wiadomo od 50 lat. Jednak określenie przyczyn jest utrudnione z powodu ograniczonego dostępu do lodowca. Animacja pozwala na dokładny przegląd zmian w dłuższym czasie.

Satelity jako jedyne dostarczają realnego obrazu zmian na Ziemi, które obejmują dłuższy czas, zwłaszcza w takich trudno dostępnych regionach, jak góry. Jednak większość z nich, zarówno te znajdujące się na biegunach, jak i te, które tworzą się ponad granicą wiecznego śniegu, topnieje. To ich odpowiedź na trwające obecnie ocieplenie klimatu.

Na świecie są jednak i takie lodowce, które nie podążają za tymi trendami. Lodowce Karakorum znajdujące się w pobliżu Himalajów, na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin są zaskakująco stabilne, a czasami zwiększają swój zasięg.

Powstało wiele teorii na ten temat. Jedna z nich mówiła o tym, że lodowce Karakorum zwiększają swój zasięg, ponieważ pokrywa je cienka warstwa skał, która tworzy izolację. Po przeprowadzeniu wnikliwych badań okazało się, że nie można jej potwierdzić. Dlatego naukowcy wciąż badają przyczyny przybywania lodu w tym regionie.

źródło: esa.int

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X