Warto zadbać o to aby świąteczne prezenty były odpowiedzialne

Warto zadbać o to aby świąteczne prezenty były odpowiedzialne
Flickr / @ Fair Trade Återförsäljarna/ CC BY 2.0

Święta to czas obdarowywania najbliższych i przyjaciół prezentami, które mają sprawić im radość. W tym roku średnio na prezenty wydamy ok. 600 zł. Wydaje się, że to dużo, ale co roku wydajemy coraz więcej. Oprócz tego, że chcemy obdarować naszych bliskich czymś, co będzie sprawiało im radość, warto pamiętać o tym, żeby były to prezenty odpowiedzialne, które mogą mieć dwa wymiary.

Pierwszy z nich to wymiar pozamaterialny, czyli obdarowywanie innych swoją uwagą i czasem .

Możemy zacząć to obdarowywanie przed świętami, czyli spędzić wspólnie czas na przygotowaniu pierników, kartek, ozdób świątecznych, ale również na wspólnym wyjściu do kina, teatru czy na koncert.

podkreśla Dr Agata Rudnicka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

To także okazja do stworzenia przestrzeni dla najbliższych, żeby spróbowali czegoś nowego i oryginalnego np. w postaci kursu szycia, programowania, ścianki wspinaczkowej.

To ma bardzo ważny wymiar dlatego, że przechodzimy z podejścia: kupujemy jak najwięcej do – kupujemy coś, co będzie miało charakter niematerialny, ale będziemy przez to doświadczać emocji, wrażeń, spędzać wspólnie czas. Wydaje się, że w tych zabieganych czasach może mieć to większe znaczenie niż tradycyjny prezent.

ocenia dr Rudnicka

Drugim wymiarem może być kupowanie prezentów od firm, które są społecznie odpowiedzialne. Zdaniem ekspertki, koncepcja społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw od wielu lat w Polsce jest coraz chętniej wykorzystywana przez firmy, które chcą pokazywać nie tylko to jak dobrze się promują i jak oryginalne produkty oferują, ale również, że chcą zrobić coś więcej dla społeczeństwa i środowiska.

Inną grupą prezentów odpowiedzialnych są tzw. ekoprezenty, produkowane przez firmy wykazujące się szczególną troską o środowisko. Gama ich jest bardzo duża – od ekogadżetów tj. ładowarki solarne, po rzeczy pochodzące z recyklingu i upcyklingu, jak ekotorby, biżuteria, krawaty, aż po ubrania np. skarpety.

Możemy skarpety kupić w tzw. sieciówce, czy osiedlowym sklepiku, albo możemy zrobić trochę większy wysiłek i poszukać takich, które są z certyfikatem np. sprawiedliwego handlu, czy pochodzące z bawełny organicznej.

Warto też nie zapominać o prezentach pochodzących ze spółdzielni socjalnych, oraz innych organizacji pozarządowych, ekologicznych, które wytwarzają i sprzedają całą gamę produktów od przedmiotów użytkowych po sztukę.

Oprócz tego, że kupujemy od nich unikatowe rzeczy i same firmy mogą zarobić, to również wspieramy ich misję społeczną np. pomoc innym.

Odpowiedzialne zakupy to korzyść dla nas wszystkich. Dla społeczeństwa, bo mniej obciążamy środowisko i mniej je zanieczyszczamy, jak i dla pracowników firm, które starają się być bardziej odpowiedzialne i wspierają organizacje społeczne, czy organizacje ekologiczne.

Może trzeba się troszkę bardziej postarać i trochę więcej czasu spędzić przed podjęciem tej decyzji zakupowej, ale później suma korzyść jest zdecydowanie większa, niż w przypadku gdybyśmy poszli do sklepu i kupili pierwszą lepszą rzecz, która i tak niekoniecznie będzie się podobała danej osobie, a później i tak wyląduje na wysypisku śmieci.

podsumowywuje dr Agata Rudnicka

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Ekologiczne święta

Kilka prostych sposobów na bardziej ekologiczne i zrównoważone święta

Kilka prostych sposobów na bardziej ekologiczne i zrównoważone święta
Ekologiczne święta to tradycyjne potrawy wigilijne zamiast egzotycznych, dobra, świeża ryba ze zrównoważonych połowów, własnoręcznie zrobiona choinka, energooszczędna iluminacja, umiar w wydawaniu pieniędzy na prezenty, jak najmniejsza ilość zmarnowanego jedzenia i wytworzonych śmieci. Jak sprawić zatem, żeby po świętach nie zaglądać do pustego portfela? Nie przyczyniać się do degradacji środowiska? Nie marnować energii elektrycznej i żywności? Jak poczuć, że zrobiliśmy wszystko, żeby były to wyjątkowe i zrównoważone święta w zgodzie, a nie na bakier z ekologią?

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top