Warszawa nie zdobędzie tytułu Zielonej Stolicy Europy

Warszawa nie zdobędzie tytułu Zielonej Stolicy Europy, o który ubiegała się na 2018 rok. Wśród głównych atutów miasta warszawski ratusz wskazywał m.in. niskoemisyjny transport publiczny, stuprocentowe oczyszczanie ścieków czy unikalną różnorodność flory i fauny.

Komisja Europejska ogłosiła trzech finalistów konkursu, wśród których nie ma Warszawy. Są za to dwa miasta holenderskie: s-Hertogenbosch i Nijmegen oraz znajdująca się w Szwecji Umea. Zwycięzcę plebiscytu poznamy w czerwcu.

Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze nie są zaskoczeni decyzją Komisji Europejskiej. Według prezesa MJN Jana Śpiewaka starania Warszawy o miano „Zielonej Stolicy Europy” to tylko chęć zrobienia dobrego PR. Uważają oni, że stolica z roku na rok jest coraz mniej zielona, a taki tytuł powinien być przydzielany miastu, które jest liderem zmian, a Warszawa jest antywzorcem w tej sprawie.

Jan Śpiewak przyznaje, że jeśli ratusz chce aspirować do tytułu zielonej stolicy w kolejnych latach, musi przeprowadzić poważne zmiany. Należy wstrzymać chaotyczną zabudowę i politykę betonowania wszystkiego i wszędzie. Ratusz powinien chronić istniejące tereny zielone i tworzyć nowe.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest przez Komisję Europejską od 2010 roku. Otrzymują je miasta, które dbają o ochronę środowiska, dobrą jakość powietrza, mogą pochwalić się wzrostem gospodarczym i poprawą jakości życia mieszkańców.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X