Walka o czyste powietrze się opłaca

Walka o czyste powietrze się opłaca
Pixabay / @ ivabalk

Mamy naukowe dowody, że walka o czyste powietrze się opłaca – podkreśla alergolog prof. Ewa Czarnobilska. Z badań jej zespołu wynika, że wraz z obniżeniem stężeń szkodliwych pyłów w powietrzu w Krakowie zmniejszyła się częstość występowania astmy i alergicznego nieżytu nosa.

W kwietniu tego roku zakończono analizę wyników badań prowadzonych w ramach miejskiego Programu Profilaktyki Astmy i Chorób Alergicznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w latach 2008-2018.

W części ankietowej badania udział wzięło 75 tys. dzieci i młodzieży z Krakowa. 40% respondentów, czyli ok. 30 tys., zgłosiło objawy alergii. Blisko połowa z nich nie była zdiagnozowana i leczona. Następnie wykonano testy alergologiczne i potwierdzono alergie u 60% badanych.

Na przestrzeni 10 lat badania wykazały zmniejszenie częstości występowania astmy w obu grupach wiekowych, tj. 7-8 lat z 22% do ok. 9%, a u 16-17 z 22% do ok. 5%. Z kolei częstość występowania alergicznego nieżytu nosa obniżyła się w grupie nastolatków z ok. 64% do ok. 36%.

W okresie prowadzonych przez nas badań, średnie roczne stężenie pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10 w Krakowie obniżało się. Dlatego możemy uznać, że zmniejszenie chorób alergicznych związane jest z obniżoną ekspozycją na zanieczyszczone powietrze.

tłumaczy kierująca projektem badawczym prof. Ewa Czarnobilska z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Jej zdaniem poprawa stanu zdrowia uczniów z krakowskich szkół jest efektem działań profilaktycznych podjętych w mieście po 2010 roku przez organizacje pozarządowe i akcje inicjowane przez urząd miasta.

Cieszy mnie również wzrost świadomości moich pacjentów, którzy dziś doskonale wiedzą, jak ograniczyć niekorzystny wpływ smogu na nasz organizm – na równi z pogodą sprawdzają stan powietrza i wiedzą, kiedy np. zrezygnować ze spaceru z dzieckiem.

mówi prof. Czarnobilska

Zespół lekarzy z Collegium Medicum UJ w ostatnich latach przeprowadził też pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog, tym samym pierwsi na świecie udowodnili istnienie alergii na smog. W przeciwieństwie jednak do innych rodzajów alergii w tej na smog nie ma odczulania.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje/zestawienie/artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X